Wrastające paznokcie rozwijają się najczęściej jako konsekwencja nieprawidłowo obciętych paznokci, czyli zbyt krótkiego lub nieprawidłowego obcinania bocznych rogów paznokcia. Ta z pozoru błaha czynność ma bardzo poważne konsekwencje, ponieważ wrastające paznokcie nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim są źródłem dotkliwego bólu i w większości przypadków kończą się antybiotykoterapią, a następnie interwencją chirurgiczną

Wzrastający paznokieć – czym jest ten problem

Wrastające paznokcie są przypadłością, która charakteryzuje się wrastaniem bocznej krawędzi paznokcia pod skórę, niesie to za sobą uczucie dyskomfortu. Dolegliwość ta dotyka najczęściej paznokci u stóp, a konkretnie dużego palca, ponieważ paznokieć u dużego palca jest najtwardszy i najmocniej wbija się w skórę. Z czasem możemy odczuwać ból, który uniemożliwia chodzenie i towarzyszący mu stan zapalny i ropnie. Szybka reakcja pomaga uniknąć chirurgicznej korekcji, dlatego warto wiedzieć jak zapobiegać wrastaniu się paznokci.

Wzrastające paznokcie – przyczyny

Wrastający paznokieć – sposoby na wrośnięte paznokciePrzyczyną wrastania paznokci mogą być pewne wrodzone skłonności, uraz spowodowany przez nieodpowiednie obuwie (za ciasne, za luźne, na wysokim obcasie) lub niewłaściwe obcinanie paznokci (nadmierne wycinanie jego bocznych brzegów, obcięcie zbyt krótko), oraz:

1. skaleczenie w trakcie wycinania skórek;

2. czyszczenie brudu pod paznokciami przy pomocy ostrych narzędzi (np. nożyczek);

3. przytrzaśnięcie lub inne uszkodzenie paznokcia;

4. grzybica;

5. nadwaga;

6. predyspozycje do wrastania się paznokcia;

7. ćwiczenia fizyczne powodujące nacisk na stopę;

Wzrastające paznokcie – objawy

Wrastający paznokieć to nic innego jak jego wbicie się w skórę. Możemy odczuwać ból w trakcie chodzenia jak i nawet zakładania butów podczas, którego wbijanie się paznokcia jest szczególnie odczuwalne. Ponadto może wystąpić zaczerwienienie oraz opuchlizna po bokach paznokcia, a niekiedy nawet krwawienie w przypadku, gdy paznokieć przebije skórę. U osób, które dodatkowo dostaną nadkażenia bakteryjnego może pojawić się wydzielina pod postacią ropy. W każdym przypadku należy konsultować wrastający paznokieć z lekarzem podologiem lub podiatrą.

Wzrastające paznokcie – leczenie

Domowe sposoby na wrastające paznokcie stosować można jedynie wtedy, gdy dolegliwość nie ma znamion infekcji i jest zaawansowana. Mo

Można początkowo stosować okłady odkażające, maści lub pasty z antybiotykami. W razie małej ich skuteczności należy zwrócić się do chirurga, który wykona zabieg poprawiający krzywiznę paznokcia. Podczas gojenia się wrastającego paznokcia staraj się jak najwięcej chodzić boso, a jeśli nosisz obuwie – wybieraj wygodne z szerokimi noskami. Pamiętaj również, aby jak najczęściej zmieniać skarpetki, aby uniknąć zakażenia.

Wzrastające paznokcie – domowe sposoby

1. Kąpiel z solą: Dodaj kilka łyżek soli do miski z gorącą wodą i dokładnie rozmieszaj. Mocz stopę z wrastającym paznokciem przez 15-20 minut, raz dziennie. Gorąca woda zmiękczy skórę wokół paznokcia, a sól pomoże redukować obrzęk i zwalczyć ewentualny stan zapalny.

2. Woda z płatkami mydlanymi: Sprawdzonym sposobem na wrastający paznokieć jest wymoczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych do prania. Alternatywą dla płatków mydlanych jest szare mydło, które ma właściwości antybakteryjne. Wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem 2 łyżek stołowych płatków mydlanych. Kąpiel dla stóp powinna trwać ok. 20 minut. Następnie, po dokładnym osuszeniu stopy, zdezynfekuj chore miejsce i pod zagłębiony w skórze brzeg paznokcia delikatnie wsuń kawałek sterylnej waty. Dzięki temu paznokieć lekko się uniesie i przestanie wbijać się w tkankę skórną. Pamiętaj, aby codziennie zmieniać watę do czasu, aż paznokieć wyrośnie poza palec. Wówczas możesz go delikatnie obciąć, aby jego brzeg pozostał prosty. Podczas okresu gojenia się palucha, jak najczęściej chodź boso. Jeśli nie nasz takiej możliwości, koniecznie noś wygodne obuwie z szerokimi noskami. WAŻNE! Zmieniaj skarpetki jak najczęściej (nawet kilka razy dziennie). W ten sposób unikniesz zakażenia. Pamiętaj, że ani buty, ani skarpetki nie mogą być zbyt ciasne.

3. Okład z lodu: Po wymoczeniu stóp w ciepłej wodzie i ich dokładnym osuszeniu, przyłóż do palucha okład z lodu. Trzymaj go do czasu aż paluch zdrętwieje (ok. 3 minuty). Następnie wysterylizowanymi (wodą utlenioną lub alkoholem) cążkami wytnij wrastającą część paznokcia. W tym celu przyłóż cążki pod brzeg paznokcia pod niewielkim kątem i wytnij wystającą część, uważając, by nie uszkodzić otaczającej tkanki. Potem załóż na palec gazik nasączony roztworem płynu dezynfekującego (np. wody utlenionej) i zabandażuj go.

Wzrastające paznokcie – powikłania

Nieleczony lub niewykryte, wrośnięty paznokieć może zainfekować kość i doprowadzić do poważnego zakażenia kości. Powikłania mogą być szczególnie dotkliwe, jeśli masz cukrzycę, ponieważ krążenie i unerwienie w nogach może być osłabione. Tak więc, każdy stosunkowo niewielki uraz stopy – cięcia, skaleczenia, odciski, zrogowacenia lub wrastający paznokieć nieleczone mogą prowadzić do infekcji. Trudno gojące się otwarte rany (owrzodzenia stóp) mogą wymagać operacji, aby zapobiec gangrenie – gnicie i śmierć tkanki wynikające z przerwy w przepływie krwi w pewnym obszarze ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here