Płyn micelarny idealny do demakijażu

Staranny demakijaż jest podstawą odpowiedniej pielęgnacji Twojej cery. Dokładne usunięcie kosmetyków kolorowych, brudu i zanieczyszczeń z twarzy umożliwia składnikom kremu wniknięcie w głębokie warstwy Twojej skóry. Jak wybrać najlepszy płyn micelarny i jak go stosować? Płyn micelarny łączy w sobie właściwości oczyszczające mleczka, odświeżające toniku oraz dwufazowego płynu do demakijażu oczu, który usuwa wodoodporny tusz. Tego rodzaju kosmetyk jest przeznaczony dla osób, które chcą szybko i skutecznie usunąć makijaż, oczyścić skórę ze wszelkich zanieczyszczeń i jednocześnie ją nawilżyć.

Płyn do demakijażu – co to?

demakijażPłyn micelarny to roztwór wodny zawierający mikroskopijne kuleczki zwane micelami. Micele tworzą związki chemiczne o własnościach amfifilowych: zewnętrzne cząsteczki miceli mają właściwości hydrofilowe (przyciągają wodę i odpychają tłuszcze), natomiast cząsteczki tworzące wnętrze miceli (estry kwasów tłuszczowych) posiadają właściwości hydrofobowe (odpychają wodę i doskonale wiążą się z tłuszczami). W związku z tym micele działają jak magnes – „przyciągają” oraz pochłaniają tłuszcz w postaci nadmiaru sebum czy cząsteczki wodoodpornego tuszu do rzęs i jednocześnie rozpuszczają w roztworze wodnym pozostałe zanieczyszczenia. Płyn micelarny nie narusza przy tym bariery ochronnej skóry, czyli warstwy hydrolipidowej naskórka. Płyn micelarny jest wzbogacony w liczne substancje aktywne, które wspomagają jego działanie. Mają one różne właściwości, np. kwas hialuronowy silnie nawilża i pozostawia skórę miękką, z kolei d-panthenol, czyli pro-witamina B5, to substancja łagodząca i kojąca, która penetruje głębsze warstwy komórek naskórka i wpływa na prawidłowy proces ich regeneracji. W skład większości płynów micelarnych wchodzą także ekstrakty z roślin (np. orchidei czy świetlika), które dodają witalności i blasku. To dzięki tym składnikom pomocniczym płyn micelarny działa jak mleczko do demakijażu, które zmywa makijaż i nawilża skórę, żel i pianka do mycia twarzy, które zmywają wszelkie zanieczyszczenia i działają antyseptycznie, tonik, który odświeżają skórę i neutralizuje jej pH, oraz płyn do demakijażu oczu (także wodoodpornego).

W związku z tym zaleca się stosowanie płynu micelarnego w celu:

1. porannego odświeżenia skóry i przygotowania jej do makijażu,

2. dokładnego demakijażu,

3. oczyszczenia skóry z sebum i zanieczyszczeń po całym dniu.

Płyn micelarny a mleczko do demakijażu

Mleczko kosmetyczne posiada tłustą formułę, dzięki czemu szybko i delikatnie usuwa makijaż i zanieczyszczenia z twarzy, szyi i dekoltu i jednocześnie nawilża skórę. Podobne działanie mają także śmietanki do demakijażu, które są bardziej tłustą odmianą mleczka, kremy do oczyszczania skóry o dość gęstej konsystencji i niektóre pianki do demakijażu o konsystencji kremu. Płyn micelarny usuwa makijaż i nawilża równie skutecznie jak mleczka kosmetyczne czy pianki, ponieważ w 50% składa się z substancji o charakterze tłuszczowym. Jednak w przeciwieństwie do tego typu preparatów nie pozostawia na powierzchni skóry tłustego filmu, który należy zmyć tonikiem.

Płyn micelarny a pianka i żel do mycia twarzy oraz „mydło bez mydła”

Płyn micelarny z powodzeniem zastępuje pianki, żele i „mydła bez mydła”, które delikatnie myją skórę i zmywa się je przy pomocy wody. Niektóre z tych preparatów mogą zawierać detergenty, takie jak np. laurylosiarczan sodu, które często wywołują podrażnienia skóry. Wysokiej jakości płyny micelarne pozbawione są tego typu substancji.

Płyn micelarny a tonik

Zarówno płyn micelarny, jak i tonik odświeżają cerę i neutralizują pH skóry, przywracając jej właściwy, kwaśny odczyn, a także zwężają i zamykają pory, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu wyprysków. Ponadto, w zależności od składu, dostarczają skórze minerały, witaminy oraz inne składniki pielęgnacyjne. Jednak tonik, w przeciwieństwie do płynu micelarnego, jest zazwyczaj roztworem wodnym lub wodno-alkoholowym. Dlatego należy go stosować podczas ostatniego etapu demakijażu, po oczyszczeniu twarzy mleczkiem, pianką – preparatami, które otwierają pory skóry, by „wyciągnąć” z nich nadmiar sebum, resztki kosmetyków i wszelkie zanieczyszczenia (wodne roztwory nie są w stanie ich dobrze usunąć). Po płynie micelarnym, który jest kompletnym kosmetykiem do demakijażu (najpierw wyciąga z porów wszelkie zanieczyszczania, a następnie je zwęża i zamyka), nie trzeba używać toniku. Ewentualnie mogą po niego sięgnąć osoby z cerą trądzikową, które potrzebują silniejszego działania na skórę.

Płyn micelarny a płyn do demakijażu oczu

Płyn micelarny ma te same właściwości co dwufazowy płyn do demakijażu oczu, który także składa się z substancji o charakterze tłuszczowym (zazwyczaj są to olejki owocowe) i wodnym (np. woda różana). Płyn micelarny także jest przeznaczony do zmywania kosmetyków wodoodpornych, ponieważ podobnie jak płyny dwufazowe wnika głęboko w warstwy skóry, usuwając wszelkie zabrudzenia i makijaż. Ponadto nie pozostawia tłustej warstwy wokół oczu, jednocześnie zapobiegając wysuszaniu wrażliwej skóry. Zarówno płyny micelarne, jak i te dwufazowe mogą zawierać dodatkowo składniki aktywne, dzięki czemu pozostawiają na powierzchni skóry delikatną warstwę o działaniu odżywczym i nawilżającym, czyli takim jak krem pod oczy. Jaka jest różnica między płynem micelarnym a uniwersalnym płynem do demakijażu oczu? Te drugie są roztworami o charakterze wodnym, w związku z tym nie usuwają tuszu wodoodpornego i są mniej skuteczne od płynów micelarnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here