Sposoby na bolące gardło

Ból gardła to jedna z najczęstszych dolegliwości, które towarzyszą przeziębieniu czy grypie. Bywa jednak, że jest to sygnał innego rodzaju choroby. Jednakże niezależnie od przyczyny wystąpienia, ból gardła jest dość uciążliwy – wpływa na pogorszenie ogólnego samopoczucia, a nawet znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Warto zatem poznać kilka sposobów na rozprawienie się z nim.

Jakie są przyczyny bólu gardła?

Do najczęstszych przyczyn zalicza się wspomniane już przeziębienie lub grypę. W takiej sytuacji ból gardła jest konsekwencją zapalenia gardła wywołanego przez wirusy. Mogą go wywoływać również bakterie, jednak jest to zdecydowanie rzadziej spotykana przyczyna bólu gardła.

Ból gardła może pojawić się również w przebiegu schorzeń takich jak: ospa wietrzna, odra, angina, szkarlatyna, a także w przypadku zapalenia dziąseł czy próchnicy zębów. Ta nieprzyjemna dolegliwość może towarzyszyć też osobom palącym papierosy lub narażonym na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

Co na bolące gardło? Domowe sposoby

Z bólem gardła można poradzić sobie domowymi sposobami lub też zdecydować się na wprowadzenie leków. Wszystko zależy tutaj od preferencji danej osoby, ale też jej indywidualnej sytuacji. Nie zawsze leki na gardło są jedynym możliwym rozwiązaniem.

Jeśli od tabletek na gardło wolimy domowe sposoby, musimy przede wszystkim zadbać o nawilżenie gardła. Wskazane jest picie dużej ilości płynów – najlepiej często i małymi łykami, by nie dopuścić do wysuszenia śluzówki gardła. Dobrym wyborem jest herbata z miodem czy napar z rumianku lub kwiatu lipy.

Poza tym ulgę w bólu gardła może przynieść płukanie gardła. Do takiej płukanki warto wykorzystać zioła np. rumianek, tymianek i szałwię. Gardło można też płukać roztworem soli z przegotowaną wodą lub sodą oczyszczoną. Płukanki należy wykonywać kilka razy dziennie.

Wśród naturalnych sposobów na bolące gardło znajdziemy też syrop z cebuli – wiele osób może kojarzyć go z dzieciństwa. Syrop można także przyrządzić z czosnku – działa on jak naturalny antybiotyk. W leczeniu bólu gardła pomocne może okazać się nawilżanie powietrza. Szczególnie zimą w ogrzewanych pomieszczeniach zbyt suche powietrze może dodatkowo podrażniać gardło.

Pomoc z apteki

Kiedy pada pytanie: Co na bolące gardło? wiele osób decyduje się zastosować leki na gardło. Wybierać można spośród szeregu różnych specyfików – dostępne są syropy, pastylki do ssania, aerozole czy tabletki na gardło. Ich zadaniem jest łagodzenie bólu oraz zmniejszanie stanu zapalnego.

Co zawierają tabletki na gardło? W ich skład wchodzą substancje, które mają zmniejszyć obrzęk i nawilżyć śluzówkę gardła oraz o działaniu przeciwzapalnym. W lekach na gardło często stosuje się substancje pochodzenia naturalnego. Popularne są na przykład miód, eukaliptus, tymianek czy szałwia. W syropach i tabletkach na gardło nie może też zabraknąć witaminy C, która wspiera odporność.

Zastanawiając się, co wybrać na bolące gardło warto rozważyć zarówno domowe sposoby, jak i rozwiązania z apteki. Często najlepsze efekty daje połączenie obu rodzajów metod. Warto przy tym pamiętać, że jeśli ból gardła nie ustępuje dłuższy czas lub nasila się, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, gdyż może to świadczyć o poważniejszym problemie zdrowotnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here