Skóra po 30 roku życia zazwyczaj powinna już wyglądać dobrze i spodziewamy się szybciej pierwszych oznak starzenia, aniżeli krostek, zaskórników czy innych tego typu niedoskonałości. Niestety trądzik osób dorosłych to coraz powszechniejsza przypadłość. Jak sobie z nią radzić?
Leczenie i maskowanie
Podstawą jest oczywiście leczenie u dermatologa, które jest szczególnie konieczne, jeżeli żadne inne środki nie pomagają. Być może będzie konieczne włączenie do leczenia doustnych retinoidów. Leczenie nimi jest nieco uciążliwe, ponieważ bardzo wysusza skórę, ale jednocześnie bardzo skuteczne.
W czasie leczenia również trzeba dobrze wyglądać, więc między wizytami u dermatologa, czekając na poprawę stanu skóry, warto się zaopatrzyć w dobry korektor i podkład. To nieprawda, że nie wolno się malować, kiedy ma się trądzik. Wystarczą po prostu dobre, apteczne produkty, które nie będą zapychały skóry.
Co może zrobić dermatolog?
Przede wszystkim zidentyfikuje problem i sprawdzi, czy rzeczywiście zmagamy się z trądzikiem osób dorosłych, czy tylko może chodzi o kilka drobnych niedoskonałości, które pojawiają się szczególnie u kobiet na przykład na początku cyklu. Kolejna kwestia to dobór odpowiednich leków i pielęgnacji.
Ponadto być może trzeba będzie zbadać poziom poszczególnych hormonów, ponieważ wahania na tym polu również mogą powodować trądzik. Kolejne badanie to sprawdzenie, czy nie ma się alergii na gluten czy kazeinę. Oczywiście lekarz powie też jak pielęgnować twarz na co dzień.
Jak samodzielnie zadbać o twarz?
Przede wszystkim nie zwlekać z wizytą u lekarza, jakim jest dobry dermatolog. Nawet jeżeli problem nie jest bardzo nasilony, warto go zbadać. Ponadto nie wolno w żadnym wypadku wyciskać lub rozdrapywać zmian, ponieważ można je w ten sposób przenieść na inne części twarzy lub spowodować blizny trudne do usunięcia.
Na co dzień należy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Codziennie co najmniej kilka razy trzeba zmywać twarz za pomocą rekomendowanego przez lekarza środka. Nie wolno tego zaniedbać, ponieważ może to doprowadzić do pojawienia się nowych zmian. W międzyczasie można skorzystać także z peelingów chemicznych lub innego rodzaju silnego złuszczania, ale tylko pod kontrolą lekarza.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki