Depilacja brazylijska – na czym polega i jak się ją wykonuje?

Depilacja brazylijska to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów depilacji bikini wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. Mimo że całkowita depilacja miejsc intymnych za pomocą wosku jest dość bolesnym zabiegiem, wciąż nie brakuje osób, które są gotowe poświęcić się dla urody. Depilacja brazylijska to depilacja intymna, która polega na całkowitym usunięciu owłosienia z łona, pośladków, warg sromowych oraz okolic odbytu. Zazwyczaj pozostawia się jedynie wąski pasek włosów nad łechtaczką. Jednak coraz częściej usuwa się wszystkie włoski z miejsc intymnych – wtedy mówimy o pełnej depilacji brazylijskiej, która jest porównywana z depilacją hollywoodzką. Skąd pochodzi nazwa zabiegu? W 1987 roku siedem sióstr pochodzących z Brazylii założyło w Nowym Jorku J. Sisters International Salon – pierwszy salon kosmetyczny, w którym wykonano brazilian waxing – depilację brazylijską.

Depilacja brazylijska woskiem i pastą cukrową

Depilacja brazylijska – na czym polega i jak się ją wykonuje?Obecnie wykonuje się depilację brazylijską woskiem (najczęściej opartym na wosku pszczelim) i pastą cukrową. Czym się różni depilacja pastą cukrową od depilacji woskiem? Wosk przylepia się nie tylko do włosków, lecz także do skóry i podrażnia ją podczas odklejania plastra. Masa cukrowa jest bardziej gęsta niż wosk, dlatego dociera głębiej do mieszków włosowych. Ponadto przylepia się jedynie do włosków i po zastygnięciu praktycznie sama odchodzi od skóry, dlatego nie podrażnia jej. Dzięki temu depilacja „na słodko” jest znacznie mniej bolesna i bezpieczniejsza niż depilacja woskiem. Warto wiedzieć, że pasta cukrowa jest mieszaniną substancji naturalnych, dlatego jest polecana osobom ze skórą wrażliwą i alergiczną. Ponadto cukier – jako naturalny konserwant – powstrzymuje rozwój bakterii. Depilacja pastą cukrową jest jednak dwa razy droższa od depilacji woskiem – kosztuje ok. 160 zł, a depilacja woskiem – ok. 80 zł.

Depilacja brazylijska – zalecenia przed zabiegiem

Aby zabieg mógł zostać przeprowadzony, włosy muszą mieć długość min. 0,5 cm. W związku z tym należy unikać golenia przez co najmniej dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem. Przed depilacją należy unikać także natłuszczania skóry (np. balsamami do ciała), ponieważ uniemożliwi to dokładne przeprowadzenie depilacji brazylijskiej. Nie wolno także zapomnieć o higienie osobistej – zaleca się, aby bezpośrednio przed zabiegiem przemyć okolice intymne np. specjalną chusteczką do higieny intymnej.

Depilacja brazylijska – jak wygląda zabieg?

Depilacja brazylijska woskiem

Kosmetyczka za pomocą szpatułki nakłada płynny, rozgrzany do temperatury 37°C wosk na skórę, w kierunku porostu włosów. Następnie przykrywa go bawełnianym plastrem, pozostawia na kilka sekund i odrywa energicznym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosków, usuwając je wraz z cebulkami.

WAŻNE! Przed zabiegiem należy się upewnić, czy kosmetyczka do nakładania wosku będzie używała szpatułki, a nie rolek. Szpatułki gwarantują nie tylko dokładniejsze rozprowadzenie wosku, lecz także większą higienę. Nie ma bowiem pewności, iż rolki są wymieniane po każdej klientce.

Depilacja brazylijska pastą cukrową

Kosmetyczka nakłada szpatułką ciepłą, gęstą masę cukrową w kierunku porostu włosów i czeka, aż zaschnie. Następnie wykonując ruch w kierunku porostu włosów, podnosi płaty zaschniętej pasty, jednocześnie wyrywając znajdujące się na skórze włoski wraz z cebulkami.

Depilacja brazylijska – czy boli?

Depilacja brazylijska woskiem jest jedną z najbardziej bolesnych i wywołujących najwięcej podrażnień skóry metod usuwania owłosienia. Co prawda ból jest krótkotrwały, lecz bardzo intensywny. Zdarza się, że kosmetyczka wraz z włoskami może usunąć kawałek skóry, co zwiększa ryzyko infekcji. Należy pamiętać, że owłosienie intymne pełni funkcję ochronną – pozbywając się go całkowicie, zwiększamy ryzyko powstania infekcji. Po zabiegu można wsmarować w depilowane miejsca specjalne preparaty nawilżające, np. oliwkę łagodzącą po depilacji.

Depilacja brazylijska – na jak długo wystarcza?

Dzięki zabiegowi skóra jest gładka przez nawet 2 miesiące. Ponadto systematyczne powtarzanie depilacji brazylijskiej gwarantuje znaczną redukcję niechcianych włosów (włosy przerzedzają się i osłabiają).

Depilacja brazylijska – przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Podczas wyrywania włosków z cebulkami za pomocą wosku może dojść do pęknięcia naczyń krwionośnych, w związku z tym nie jest to zabieg wskazany dla osób, które mają problemy ze słabymi naczynkami. Dlatego osobom z tego typu schorzeniami poleca się depilację pastą cukrową. W obu przypadkach szczególną ostrożność powinny także zachować osoby nadużywające tytoniu, alkoholu i kofeiny. Z oczywistych względów zabieg nie jest wskazany dla osób zmagających się z chorobami skóry. Depilacja brazylijska odradzana jest także osobom cierpiącym na cukrzycę lub przyjmującym leki (np. leki hormonalne i leki na choroby układu krążenia – szczególnie te, które rozrzedzają krew).

Depilacja brazylijska w domu

Depilację brazylijską można wykonać w domu, jednak jest to dość ryzykowne, zwłaszcza jeśli depilację przeprowadza się po raz pierwszy. Po pierwsze dostęp do niektórych miejsc ciała bez pomocy drugiej osoby jest utrudniony. Po drugie wykonując taki zabieg samodzielnie, można doznać dużo niepotrzebnego bólu. Jednak co najważniejsze – niewprawnie wykonana depilacja okolic intymnych może skutkować wywołaniem podrażnień, a nawet niebezpiecznymi dla zdrowia zakażeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here