Skuteczne sposoby na popękane i spierzchnięte usta

Spierzchnięte usta dokuczają, bolą i pieką. Najlepiej zapobiegać pękaniu usta i odpowiednio je pielęgnować. Jednak, kiedy już pojawią się przykre dolegliwości, zastosuj kilka sprawdzonych sposobów leczenia podrażnionych ust. Istnieje wiele przyczyn pierzchnięcia i pękania ust. Mogą to być czynniki zdrowotne, czyli niedobory niektórych witamin (głównie z grupy B), odwodnienie organizmu, a nawet zmiany w gospodarce hormonalnej. Skóra warg jest wyjątkowo cienka i delikatna, a przez to nasze usta nie są dostatecznie chronione przed działaniem warunków atmosferycznych. Wiatr, słońce oraz mróz wysuszają usta, co skutkuje ich bolesnym pękaniem. Spierzchnięte, popękane usta nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale także sprawiają ból. Powiązaną przyczyną pękania ust jest oblizywanie ich na świeżym powietrzu. Jest to niewskazane zwłaszcza w niskich temperaturach. Pikantne i słone potrawy też nie działają korzystnie na skórę ust. Do takiego stanu przyczyniają się również odwodnienie i niedożywienie. Suche usta mogą oznaczać również istnienie poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie warg. Przesuszenie nie mija po zrezygnowaniu z czynników, które mogą się do niego przyczynić, pęknięcia stają się głębokie i bolesne, a skóra pęka także w kącikach warg. Usta najczęściej zmieniają wówczas barwę na czerwoną lub ciemnoróżową, mogą pojawiać się na nich biały nalot oraz guzki i wrzody. Wtedy niezbędna jest wizyta u dermatologa. Problematyczne zapalenie ust nierzadko wiąże się ze stanami zapalnymi organizmu i infekcjami. Jest częstym objawem choroby Leśniowskiego-Crohna, czyli jednej z odmian zapalenia jelita, tym trudniejszej do leczenia, że nie da się jednoznacznie ustalić jej przyczyny. Zapalenie warg może być spowodowane również urazami zębów. Pękanie i pierzchnięcie ust czasami pojawia się w wyniku złej reakcji organizmu na skład kosmetyków. Szczególnie niekorzystne są pomadki zawierające alkohol.

Spierzchnięte usta – przyczyny

Przebywanie w suchych pomieszczeniach przez dłuższy czas może przyczynić się do wysuszania skóry ust, a w konsekwencji – do jej pękania. Również niskie temperatury nie sprzyjają wargom. Usta nie natłuszczają się samoistnie. Nie zawierają gruczołów łojowych, więc nie mają wystarczającej warstwy chroniącej je przed czynnikami zewnętrznymi ani utratą wody.

Spierzchnięte usta – sposoby

Skuteczne sposoby na popękane i spierzchnięte ustaIstnieje kilka sprawdzonych sposobów, które bez względu na przyczynę pomagają odzyskać zdrowe i gładkie usta. Po pierwsze pękające usta potrzebują odpowiedniego natłuszczenia. Kiedyś w tym celu stosowano tłuszcz gęsi lub kaczy, współcześnie poleca się olejek kokosowy, który jest dostępny w większości drogerii, oliwę z oliwek lub masło shea. Usta należy natłuszczać najczęściej, jak to możliwe. Trzeba uważnie czytać skład pomadek, błyszczyków i szminek. Jeśli te kosmetyki do ust zawierają alkohol, lepiej ich nie stosować na pękające usta, gdyż alkohol tylko pogorszy stan ust, sprawi, że będą bardziej wysuszone. Do leczenia ust warto wykorzystywać tylko jadalne substancje, np. miód – naturalne źródło wielu składników odżywczych. Inny sposób na spierzchnięte usta to zrezygnowanie na jakiś czas z potraw słonych i pikantnych, które mogą tylko podrażnić chore usta i sprawić, że będą bardziej suche, popękane i bolące. Niekiedy leczenie bolących ust może trwać nawet do tygodnia. Jeśli to możliwe, warto przez ten czas zostać w domu i unikać wiatru i mrozu. Gdy mimo wszystko trzeba narazić usta na wychłodzenie, trzeba nałożyć na nie grubą warstwę ochronnego balsamu.

Popękane usta – naturalne sposoby

Spierzchnięte usta wymagają częstego natłuszczania. Można smarować je dowolnym czystym tłuszczem, jednak najbardziej polecane są oliwa z oliwek i olej kokosowy. Sprawdzi się też niesolone masło. Regenerującą i smaczną maseczkę można zrobić natomiast ze śmietany lub twarogu o wysokiej zawartości tłuszczu. Ranki i suche skórki na ustach pomoże złagodzić miód pszczeli. Zawiera on bogactwo aminokwasów i witamin, dzięki którym ujędrnia, nawilża, zmiękcza martwy naskórek i sprawia, że łatwiej go usunąć. Działa także przeciwbakteryjnie – odkaża pęknięcia powstałe w obrębie ust i zapobiega infekcjom. W okresach wzmożonych problemów skórnych miód należy nakładać na usta 3 razy dziennie, każdorazowo na 10 minut, wtedy nawilży skórę i przywróci jej zdrowy koloryt. Miód stanowi także podstawę naturalnego peelingu: pół łyżeczki miodu należy połączyć z płaską łyżeczką cukru i wmasować w usta kolistymi ruchami. Na ratunek spierzchniętym wargom przyjdzie też ogórek. Warzywo to składa się głównie z wody, ale zawiera sporo witaminy C, która wspomaga produkcję kolagenu, a w dodatku działa nawilżająco. Dlatego plasterki świeżego ogórka warto nakładać nie tylko na powieki, ale także na usta. Aloes od wieków znany jest z właściwości nawilżających. Zawarte w nim enzymy skutecznie wspomagają syntezę kolagenu i elastyny, odnawiając w ten sposób komórki skóry. Żel z aloesu można nakładać na usta praktycznie bez ograniczeń i pozostawić do wchłonięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here