Najważniejsze badania przypływu krwi w żyłach

Jesteś w grupie osób z ryzykiem chorób zakrzepowo-zatorowych, miażdżycy, lub leczysz nadciśnienie tętnicze? Szukasz przyczyny bólu i ciężkości nóg? Dowiedz się jakie badania żył trzeba zrobić, aby móc postawić trafną diagnozę schorzenia lub choroby.

Choroby żył, tętnic i układu krwionośnego?

Najważniejszą tkanką łączną w organizmie człowieka jest bez wątpienia krew. Dzięki pracy układu krążenia może przepływać przez narządy, dostarczać tlen i potrzebne pierwiastki do ich pracy. Ważne jest, aby działanie układu oraz wszystkich jego elementów przebiegało bez opóźnień, zastojów czy nieprawidłowości. Zdarza się jednak, iż wraz z upływem czasu pojawiają się zakłócenia w przepływie krwi lub patologiczne zmiany w obrębie układu.

Powodem tego stanu są w pierwszej kolejności niedrożności żył, nieprawidłowości w pracy tętnic oraz miażdżyca naczyń krwionośnych. Objawami groźnych dla zdrowia zmian są wszelkie przewężenia, zwężenia żył, nierówna praca tętnic, a także tworzenie się zakrzepów. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna, a nieleczone choroby układu krążenia mogą być przyczyną innych poważnych chorób lub nawet śmierci. W związku z tym bardzo ważne jest wczesne Badanie żył i profilaktyka. W wielu przypadkach może to zapobiec przejściu udaru mózgu lub zawału.

Na czym polega badanie przepływu żył?

Jednym z najważniejszych badań w diagnostyce chorób układu krążenia jest USG Dopllera. Przy dokładnym i skrupulatnym przeprowadzeniu badania żył, można postawić trafną diagnozę nawet przy pierwszych, niewielkich symptomach dolegliwości lub chorób układu krwionośnego. Sprzęt ultrasonograficzny posiada specjalną głowicę, która wysyła fale ultradźwiękowe. Lekarz diagnosta, przesuwając ją po ciele leżącego pacjenta, widzi na ekranie komputera miejsca, które są w ciągłym ruchu i od których odbijają się fale. W tym przypadku jest to krew.

Wysoka dokładność i czułość sprzętu pozwala na rejestrację wszelkich zmian w częstotliwości fali. Rejestrowane są w postaci cyfrowej na komputerze. Lekarz badający jest w stanie dokładnie zaobserwować ruch krwi. Badanie przepływu żył może określić prędkość krwi, a także zauważyć miejsca, w których występują zakłócenia w jej przepływie.

Inne badania w diagnostyce chorób układu krążenia?

Dokładniejsze badanie przepływu żył, jest możliwe dzięki USG Dupleks Doppler. Pozwala ono uzyskać całościowy obraz wszystkich naczyń krwionośnych w organizmie lub badanym obszarze. Doskonale wizualizuje je na tle innych narządów lub tkanek. Dzięki temu badaniu możliwa jest szczegółowa analiza i ocena topografii żył.

Jest to szczególnie ważne i przydatne przed wykonaniem zabiegu operacyjnego. Dokładne badanie żył głębokich, które umożliwia USG Dupleks, pozwala na wczesne wykrycie zakrzepicy żył głębokich. Dzięki zastosowaniu kolorów w obrazowaniu pomiarów przepływów krwi, z bardzo dużą dokładnością można określić ich kierunek i prędkość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here