Wszystko, co trzeba wiedzieć o psychotestach dla kierowców

Podczas badania psychologicznego lekarze uwzględniają cechy i predyspozycje, które są niezbędne dla przyszłych kierowców zawodowych. W związku z olbrzymią odpowiedzialnością, którą niesie ten zawód, badania dla kierowców są przeprowadzane nie tylko przed zdobyciem prawa jazdy, ale także okresowo (co 5 lat). Badania dla kierowców można szybko wykonać na przykład w badania -kierowcow.warszawa.pl.

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, instruktorzy, egzaminatorzy i kierujący tramwajami muszą wykonywać badania psychologiczne co 5 lat do 65 roku życia. Po ukończeniu 65 roku życia kolejne badania dla kierowców należy wykonywać co roku.

Kto nie musi wykonywać badań psychologicznych?

Badań psychologicznych nie muszą wykonywać osoby, które starają się o prawo jazdy kategorii B przy czym wykorzystywać będą auto wyłącznie do celów służbowych. Testów psychologicznych nie muszą wykonywać także osoby, które chcą zostać operatorami wózków widłowych, suwnic, dźwigów, ładowarek, koparek, żurawi i wielu innych maszyn drogowych. Pomimo tego, że odgórnie nie ma tutaj narzuconych terminów wykonania badań psychotechnicznych, to pamiętać należy o tym, że termin takiego badania może wyznaczyć lekarz medycyny pracy.

Czy badania psychologiczne mają sens?

Psychologiczne badania dla kierowców mają przede wszystkim na celu dokładne sprawdzenie podstawowych predyspozycji danej osoby do kierowania autem. Badania kierowców służą oczywiście poprawie bezpieczeństwa na drodze. Osoby badane, dzięki testom mogą dokładnie poznać swoje możliwości oraz swoje mocne i słabe strony nad którymi trzeba popracować. Dzięki systematycznym badaniom można porównać stare wyniki z nowymi. Można także szybko sprawdzić jak prezentujemy się na tle innych kierowców, którzy są w identycznym przedziale wiekowym. Niestety poziom bezpieczeństwa na polskich drogach nie stoi na najwyższym poziomie, dlatego też wszelkie badania lekarskie i psychologiczne dla kierowców należy traktować bardzo poważnie.

http://www.englishmyway.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here