Reprodukcje obrazów

Nie trzeba być koneserem sztuki, aby zachwycić się jakimś obrazem. Jednak ceny osiągane przez najwybitniejsze dzieła malarskie są po prostu poza zasięgiem finansowym przeciętnego człowieka. Oryginał może kosztować nawet kilkanaście milionów dolarów. Co więcej, niektóre obrazy stanowią własność muzeum i w ogóle nie są przeznaczone do sprzedaży. Rozwiązaniem w takiej sytuacji okazują się dobrej jakości reprodukcje.

Sztuka dla wszystkich

Podziwianie dzieł sztuki nie jest wyłącznie domeną najbogatszych. Stąd tłumy pojawiające się codziennie w najsłynniejszych muzeach i galeriach sztuki. Ludzie chcą z bliska przyjrzeć się znanym obrazom, szczególnie tym namalowanym przez mistrzów sprzed lat. Niektórzy pozostają w tym zachwycie do tego stopnia, że pragną mieć taki obraz przed oczami na co dzień. Co zrobić, kiedy zakup oryginału jest zupełnie niemożliwy? Pozostaje oczywiście reprodukcja. W ten sposób otrzymuje się choć namiastkę dzieła oryginalnego.

Reprodukcje zaczęły się na skalę masową pojawiać w XX wieku, aczkolwiek i wcześniej wielu malarzy w ten sposób zarabiało na życie – czasami niezbyt uczciwie, ponieważ nie przyznawali się do faktu sprzedaży dzieła nieoryginalnego.

Czy reprodukcje mają sens?

Ceny za reprodukcje

Pytanie w sumie retoryczne. Jeżeli są chętni na tego typu obrazy, to dlaczego rezygnować z takiej opcji. Od razu należy podkreślić, że stworzenie wysokiej jakości reprodukcji wcale nie jest proste. Trudno przecież w pełni oddać styl dawnych mistrzów, tym bardziej że każdy charakteryzował się czym innym. Inaczej malował Leonardo da Vinci niż Picasso. Nie da się porównać stylu Rembrandta i Van Gogha. Każdy z tych artystów był niepowtarzalny. To zatem pokazuje jak ciężko też namalować dobrej jakości reprodukcję, aby w pełni oddać nie tylko specyfikę stylu malarza, ale także odpowiednie kolory.

Ceny za reprodukcje

Reprodukcja reprodukcji nierówna, więc i ceny bardzo różne. Reprodukcje wykonywane w sposób masowy, czyli maszynowy, drogie nie są. Nawet większe płótna kosztują tylko kilkaset złotych, a to naprawdę niewiele w porównaniu z oryginałem (sprawdź oferty). Dużo więcej trzeba wydać na dzieło stworzone od postaw przez współczesnego artystę zajmującego się kopiowaniem dzieł dawnych mistrzów. Nic w tym dziwnego, ponieważ nakład pracy jest naprawdę spory. A poza tym potrzeba talentu, aby skopiować styl znanego malarza.

W każdym razie zakup reprodukcji obrazu daje szansę każdemu na codzienne obcowanie z najsłynniejszymi dziełami malarskimi. Dlatego tworzenie reprodukcji ma swoje uzasadnienie i jest po prostu dobrym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here