Nie od dziś i nie bez powodu coraz częściej przywołuje się pojęcie recyklingu. Pojawia się ono nie tylko w szkołach na lekcjach przyrody, ale nawet w przedszkolach czy na konferencjach popularno-naukowych. Warte uwagi jest to, że również media zabierają głos w tej sprawie, nakłaniając swoich odbiorców do zmian w dotychczasowym stylu życia.

Jak powinien wyglądać idealny recykling?

Świadomość ludzi na temat ochrony środowiska i zalet, jakie niesie za sobą racjonalny recykling jest w dzisiejszych czasach bardzo duża. Jest to temat coraz bardziej znany – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Prawidłowy recykling (czytaj więcej: http://www.sawo-recykling.pl/) wygląda bowiem następująco: niepotrzebne surowce, takie jak makulatura, plastik i szkło wyrzucane są do specjalnie oznaczonych pojemników lub bezpośrednio oddawane firmom zajmującym się ich przetwarzaniem. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ilość składowanych na wysypiskach odpadów oraz spada produkcja nowych artykułów wykonanych z tych materiałów. Ale to nie wszystko. Oprócz tego ogranicza się także ilość niebezpiecznych substancji przenikających do ziemi, wód gruntowych i powietrza. Innym surowcem, który można przetworzyć są odpady bio – głównie w postaci resztek z owoców i warzyw, fusy po kawie i herbacie, rozgniecione skorupki jaj, resztki jedzenia, pieczywo, a nawet papier śniadaniowy. Wszystkie te produkty są doskonale znane w każdym domu, dlatego tak ważne jest, aby tego typu zachowania stosowały nie tylko firmy, ale także pojedyncze gospodarstwa domowe.

Najczęstsze błędy z zakresu recyklingu

Recykling nie jest zadaniem łatwym, o czym świadczą liczne pomyłki. Zazwyczaj chodzi o niewłaściwą segregację – mieszanie ze sobą różnych surowców, wyrzucanie do pojemników na odpady segregowane produktów podobnych, lecz wykluczonych rozpiską lub marnowanie miejsca w kontenerach przez wyrzucanie niezgniecionych butelek i kartonów. Kolejnym zaleceniem jest wyrzucanie pustych i stosunkowo czystych, czyli opłukanych pod wodą opakowań. Należy także pamiętać, że potłuczone szkło i ceramika nie powinny trafić do ponownego przetworzenia. Elektronika natomiast w ogóle nie powinna być wyrzucana do kontenerów ustawionych we wiatach śmietnikowych. Należy je oddawać w specjalnie przygotowanych punktach zbiórki, znajdujących się często w centrach handlowych lub sklepach i lokalach usługowych.

Nawet popełniane przez nas błędy czy potknięcia nie powinny zaprzepaścić szansy na tak wielkie korzyści, jakie płyną z działań na rzecz ochrony środowiska. Bowiem niewielki krok może być początkiem wielkich zmian, które korzystnie wpłyną na jakość otaczającego nas środowiska, a co za tym idzie, zapewnią niezwykłą przyszłość nie tylko nam, ale także kolejnym pokoleniom, w tym naszym dzieciom, wnukom i prawnukom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here