Andy Warhol, najsłynniejszy przedstawiciel pop artu, powiedział kiedyś: „Nie ma znaczenia, czy obraz przedstawia Mona Lisę, banana, czy okulary Hansa Rittmana – ważne, żeby to było naprawdę !” i zdanie to najlepiej oddaje założenia tego nurtu. Jego celem było portretowanie dobrze znanych gwiazd, produktów i przedmiotów codziennego użytku w sposób kolorowy i wizualnie atrakcyjny tak, by spodobały się jak największej grupie osób. Jeśli marzysz o swoim własnym dziele sztuki popularnej, to plakaty pop art będą strzałem w dziesiątkę.

Na czym polegała niekwestionowana siła pop artu? W przeciwieństwie do istniejących wcześniej tendencji, nurt ten skierowany był do przeciętnego człowieka. Dzieła sztuki nie poruszały trudnej tematyki, nie polemizowały z obecną sytuacją polityczną, ani nie przedstawiały rzeczy wielkich i wzniosłych. Skupiały się na otaczającej nas rzeczywistości i rodzącym się show biznesie. Stąd obrazy i plakaty pop art prezentowały butelki Coli, puszki z zupą, fragmenty komiksów lub gwiazdy srebrnego ekranu. Z rzeczy pozornie błahych uczyniły ikony naszych czasów. Pomimo upływu lat sztuka popularna nie straciła nic na swej aktualności i wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jeśli więc szukasz pomysłu na ciekawą aranżację wnętrza, to właśnie pop art będzie znakomitym źródłem inspiracji.

Plakaty pop art – od Marilyn Monroe do zupy Campbella

Jeszcze w XIX wieku najczęściej poruszanymi tematami w sztuce była historia, mitologia, portret czy pejzaż. XX wiek zburzył obowiązującą dotychczas hierarchię wprowadzając na salony nie tylko przedmioty codziennego użytku, ale także masowo wytwarzane produkty spożywcze, a zamiast podobizn królów i polityków gwiazdy kina. Wszystko to zostało okraszone wyrazistymi, energetycznymi kolorami całkowicie oderwanymi od rzeczywistości. Inspirowane największymi dziełami tamtego okresu plakaty pop art ukazują zachwycająco barwne portrety takich osobistości jak Marilyn Monroe, Audrey Hepburn czy Elvis Presley. Jeśli dysponujesz przestronnym wnętrzem nie warto ograniczać się tylko do jednego przedstawienia. Wybierz trzy egzemplarze prezentujące Twoich ulubionych aktorów, piosenkarzy lub celebrytów i stwórz zachwycający tryptyk, który zawiesisz w salonie.    

Kolejną propozycją są plakaty ukazujące prawdziwe gwiazdy… sklepowych półek. Zwielokrotniona szklana butelka Coca-Coli lub zajmująca całą powierzchnię obrazu puszka najpopularniejszej na świecie zupy Campbella będą niezwykle oryginalną dekoracją wnętrza. Dziś, w jeszcze większym stopniu, niż kiedyś jesteśmy świadomi naszego konsumpcyjnego trybu życia. Taki plakat będzie zabawnym sposobem na podkreślenie naszego dystansu do otaczającej nas rzeczywistości i mechanizmów, które nią sterują. Przedstawienie wspomnianej już puszki zupy lub bananów doskonale ożywi stonowaną kuchnię, z kolei w sypialni świetnie sprawdzi się motyw czerwonych ust nawiązujący do logo znanego rockowego zespołu.   

Kultura obrazkowa, czyli zakochaj się w komiksie

W czasach pop artu do głosu doszły także komiksy, w których zaczytywali się nie tylko nastolatkowie, ale także dorośli. Fascynację obrazkowymi historiami doskonale odzwierciedlają prace Roy’a Lichtensteina oraz inspirowane nimi plakaty. Komiks przestał być jedynie alternatywą dla osób, które nie mają czasu na czytanie książek. Stał się dziełem z pogranicza grafiki użytkowej i sztuki. Najsłynniejsze obrazy naśladowały zarówno kompozycje składające się z kilku powiązanych ze sobą kadrów, jak i specyficzną strukturę z rozmieszczonych obok siebie kolorowych kropek imitujących barwny druk. Takie plakaty, wbrew pozorom nie przedstawiają superbohaterów o nadludzkich siłach, lecz zwykłych ludzi uwikłanych w codzienne sprawy. W sypialni świetnie sprawdzi się wzór ukazujący miłosną historię, a w nowoczesnym salonie przedstawienie z charakterystycznymi napisami naśladującymi dźwięki: POW!, BANG! Czy KABOOM! Podobnie jak w przypadku portretów celebrytów zabawne onomatopeje będą się znakomicie prezentować na ścianie, gdy zestawimy obok siebie dwa lub trzy plakaty. Komiks, co dla wielu może być zaskoczeniem, to naprawdę oryginalny sposób na to by udekorować wnętrze – zwłaszcza, jeśli jesteśmy miłośnikami zaskakującego designu i niebanalnych rozwiązań.

Plakaty w stylu pop art nie tylko ożywią Twoje mieszkanie. Dzięki nim aranżacja nabierze wyszukanego charakteru, a Ty zyskasz dekorację, która każdego dnia będzie Cię wprawiać w pozytywny nastrój za sprawą optymistycznych, energetycznych kolorów i zabawnych przedstawień.

Po więcej motywów zapraszamy na: myloview.pl/plakaty/wg-kategorii/style/pop-art/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here