Koenzym Q10 to nazwa, która bardzo często kojarzy się nam jednoznacznie z kremami przeciwzmarszczkowymi. Tymczasem jest to w stu procentach naturalny związek, który występuje w budowie komórkowej zarówno roślin i zwierząt. I, jak się okazuje, wpływa nie tylko na kondycję skóry, ale też wszystkich organów człowieka. Dlatego jego optymalny poziom w organizmie jest tak ważny.
Koenzym Q10 – co to jest jak działa i jakie są źródła występowania
Koenzym Q10, nazywany też ubichinonem czy witaminą Q10, jest związkiem organicznym, którego rola koncentruje się na transporcie elektronów w procesie oddechowym oraz w procesie wytwarzania energii. Swoją strukturą biologiczną przypomina witaminę E oraz K, ma jednak od nich zupełnie inne działanie. Poza rolą w wytwarzaniu energii, koenzym Q usprawnia procesy metaboliczne, stymuluje pracę układu odpornościowego, przeciwdziała utlenianiu komórek, a także wpiera pracę układu sercowo-naczyniowego.
Gdy poziom koenzymu w naszym organizmie spada poniżej normy, zdecydowanie zwiększa się ryzyko takich chorób, jak: miażdżyca, AIDS, nowotwory, cukrzyca, nadciśnienie, czy migrena. Warto o tym pamiętać tym bardziej, że po 30 roku życia zdolność organizmu do produkcji koenzymu systematycznie maleje. I wówczas szalenie ważne staje się, aby dostarczać go wraz z pożywieniem.
Produktami bogatymi w koenzym Q10 są między innymi wołowina, podroby wieprzowe, szynka, kurczak, tuńczyk, czy śledź. Te produkty są o tyle cenniejsze, że zawierają też witaminy z grupy B potrzebne dla przyswajania koenzymu przez nasz organizm. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać jego optymalny poziom w organizmie.
Koenzym Q10 to szalenie ważny dla naszego organizmu składnik aktywny biologicznie. Z jednej strony pomaga zachować młody i zdrowy wygląd cery, włosów i paznokci. Z drugiej natomiast chroni przed wieloma chorobami. Dlatego też w codziennej diecie nie powinno brakować produktów, które go zawierają. Szczególnie u osób, które ukończyły 50 rok życia i zauważyły postępujące procesy starzenia organizmu.