Jak usypiać niemowlę?

Jak nauczyć dziecko zasypiać? Jak usypiać niemowlę, nie kołysząc go i nie nosząc godzinami na rękach? Co robić, żeby niemowlę przesypiało noc? Te pytania często zadają sobie młodzi rodzice. Jakie są najlepsze sposoby na uśpienie dziecka?

Przeciętny noworodek przesypia aż 15–20 godzin na dobę. Ale pewnie niejednokrotnie słyszałaś, że wielu świeżo upieczonych rodziców ma tylko jedno marzenie – przespać spokojnie noc. Paradoks? Niezupełnie. Maluch nie odróżnia jeszcze dnia od nocy, dlatego śpi niekoniecznie wtedy, kiedy życzyliby sobie tego rodzice. Jego sen różni się bowiem od snu dorosłych – dziecko budzi się często, czasem nawet co godzinę. To dlatego, że u noworodków faza REM (czyli tzw. sen aktywny – faza szybkich ruchów gałek ocznych), stanowi ponad połowę przesypianego czasu (u dorosłych zajmuje ok. 20 proc.). Przeplata się ona z fazą nie-REM (czyli snu spokojnego) co ok. 60 minut. Pod koniec takiego cyklu maluch budzi się na chwilę. I jeśli nie potrafi sam znowu zasnąć, zaczyna płakać. Dziecko budzi się w nocy również z głodu (bo jego mały żołądek wymaga częstego podawania małych porcji jedzenia), bądź z powodu zabrudzonej pieluszki. Dlatego tak ważne jest, by nauczyć maluszka samodzielnie zasypiać. I najlepiej od razu we własnym łóżeczku. Jeśli przyzwyczaisz go do tego, później unikniesz wielogodzinnego kołysania pociechy na rękach i krzyków przy próbie położenia jej do łóżka.

Jak usypiać niemowlę?Jakie są przyczyny budzenia się niemowlaka?

1. Głód Niemowlę poniżej szóstego miesiąca potrzebuje nocnego karmienia. Starszemu dziecku daj do picia wodę, a nie mleko. Być może po kilku nocach dojdzie do wniosku, że nie warto się budzić, skoro w nagrodę za to nie dostaje żadnego smakołyku.

2. Potrzeba bliskości Jeśli ostatnio wróciłaś do pracy, twoja pociecha może nocą domagać się dodatkowej porcji pieszczot. Bądź cierpliwa, niedługo przyzwyczai się do nowej sytuacji.

3. Wyspanie Być może szkrab śpi za dużo w ciągu dnia? Pamiętaj, że co prawda noworodek przesypia ok. 22 godzin na dobę, ale rocznemu maluchowi wystarczy już tylko ok. 14 godzin snu.

4. Alergia Delikatne swędzenie skóry spowodowane krostkami lub łuszczeniem się może obudzić nawet największego śpiocha

Usypianie dziecka – od czego zacząć naukę?

Między 8. a 12. tygodniem życia rytm snu i czuwania dziecka staje się bardziej regularny; niemowlę zaczyna budzić się i zasypiać zgodnie z naturalnym zegarem biologicznym wyznaczanym przez pory dnia. I właśnie w tym czasie można zacząć uczyć je samodzielnego zasypiania. Najpierw warto dokładnie poobserwować malca. Niektóre maluchy, gdy są zmęczone, zaczynają trzeć oczka, inne ciągną się za ucho lub za włoski. Ważne, byś umiała rozpoznać, kiedy twoje dziecko robi się senne. Pomóż mu też nauczyć się odróżniać dzień od nocy. W pokoju, w którym dziecko śpi w ciągu dnia, nie zasłaniaj zasłon i nie zamykaj drzwi, by dochodziły do niego codzienne odgłosy, np. szum wody czy szmer telewizora. A gdy malec budzi się w nocy, nie zapalaj górnego światła i zachowuj się cicho. Jeśli musisz go przewinąć, zrób to szybko i delikatnie, nie rozbawiając dziecka.

Jak skutecznie uśpić niemowlaka?

6 skutecznych rad, jak usypiać niemowlaka!

1. Rytuały Pomagają się wyciszyć, uspokajają i dodają poczucia bezpieczeństwa. Są pierwszym sygnałem tego, że pora do łóżka.

2. Odpowiednia temperatura w sypialni Śpiący maluszek podczas snu nieco się rozgrzewa, dlatego przed snem dokładnie wywietrz sypialnię i przykryj szkraba jedynie cienką kołderką.

3. Wygodna piżamka Luźne, przewiewne bawełniane ubranko do snu to już połowa sukcesu!

4. Spokój Dzieci wyraźnie wyczuwają emocje. Jeśli twój szkrab czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny i pobudzony. A to na pewno nie ułatwi mu zasypiania.

5. Odpowiednia kolacja Pożywna kaszka pozwoli malcowi dotrwać aż do rana. Jednak nie napychaj malca po uszy – przepełniony brzuszek wcale nie pomaga w zaśnięciu.

6. Wyciszenie Do czytania przed snem wybieraj spokojne bajki (bez złego wilka i duchów). Czytaj je powoli i ściszonym głosem.

Usypianie – gdzie dziecko powinno spać

Noworodek może przesypiać noc w łóżeczku ze szczebelkami, wiklinowym koszyku czy gondoli wózka. Trzymiesięczne niemowlę, które zaczynasz uczyć samodzielnie zasypiać, dobrze jest kłaść do własnego łóżeczka. Wiele dzieci śpi z rodzicami. Wspólne spanie to szansa na dłuższe bycie z dzieckiem, gdy rodzice dużo pracują, bądź maluch tuż po urodzeniu musiał zostać w szpitalu. Ale dobrze się zastanów, bo później trudno będzie przekonać malca do spania w łóżeczku dziecięcym. Noworodek nie zajmuje dużo miejsca, ale roczny, wiercący się maluch nie daje rodzicom pospać. Choćby z tego powodu dla twojego (i męża) komfortu warto od urodzenia przyzwyczajać dziecko do spania we własnym łóżeczku. Jeśli chcecie, by dziecko w nocy było blisko was, warto kupić łóżeczko z opuszczanym bokiem i przysunąć je do waszego łóżka. Niezależnie od tego, gdzie maluch śpi, nim go położysz, pamiętaj o kilku zasadach. Pokój powinien być wywietrzony. warto zadbać, by nie było w nim więcej niż 18–22°C. Dziecko nie powinno być grubo ubrane. By sprawdzić, czy nie jest mu zbyt ciepło albo za zimno, dotknij jego karku (chłodny oznacza, że malca trzeba otulić, spocony – że jest mu za gorąco). Jeśli nad łóżeczkiem wisi karuzela, sprawdź, czy jest dobrze przymocowana. Na oparciu nie wieszaj kocyka (w nocy mógłby spaść na buzię malca, utrudniając mu oddychanie).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here