słońce

Słońce poprawia nastrój i nadaje ciału piękny, czekoladowy odcień, ale intensywne opalanie może być przyczyną przebarwień, przesuszenia, a nawet raka skóry. Lista wad opalania jest długa, podobnie jak korzyści, jakie dają słoneczne promienie. Opalanie się kojarzy się głównie pozytywnie. To nie tylko wypoczynek w blasku ciepłych promieni słonecznych, ale również brązowa skóra, która jest tego opalania efektem. Coraz częściej jednak zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie za sobą błogie wylegiwanie się na plaży. Są to przede wszystkim poparzenia skóry, przebarwienia i nowotwór skóry. Z tym należy się liczyć każdego dnia na plaży. Najzdrowszym i najrozsądniejszym wyjściem z sytuacji jest zaprzestanie opalania się. Jednak ciągłe ukrywanie się przed słońcem i noszenie maskującej odzieży, szczególnie na co dzień, jest po prostu niekomfortowe.

Opalanie – zalety i wady

Zalety

1. Słońce dostarcza porcję witaminy D

Dzięki słońcu w skórze produkowana jest witamina D3. Nie jest jednak konieczne smażenie się na plaży, by zapewnić sobie jej niezbędną dawkę. Wystarczy ekspozycja 20 proc. skóry przez 20–30 minut dziennie na światło. Poza tym witaminę D3 dostarcza organizmowi mleko (ale nie odtłuszczone) i jego przetwory oraz tłuste ryby morskie. Witamina D wpływa korzystnie na płodność. Naukowcy udowodnili, że dostarczana przez słońce pozytywnie wpływa na hormony płciowe kobiety i mężczyzny, dlatego rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych może pomóc w czasie starania się o dziecko. Słońce sprawia również, że wzrasta libido u kobiet i mężczyzn.

2. Słońce łagodzi niektóre choroby skóry

słońceOpalanie się przynosi ulgę w bólach mięśni i stawów, także reumatycznych. Niewielka dawka słońca pomaga w leczeniu gruźlicy, gojeniu się wykwitów, zapaleń skórnych. Poprawia stan skóry z łuszczycą, ale uwaga – zbyt intensywne opalanie wysuszy skórę i w efekcie łuszczące wykwity mogą się nasilić. Słońce łagodzi zmiany skórne przy atopowym zapaleniu skóry. Promienie słoneczne pomagają też zwalczyć grzyby i drożdże.

Wady

1. Opalanie nie służy twarzy z trądzikiem

Słońce powoduje utlenianie skwalenu (składnika sebum). To z kolei skutkuje wzrostem aktywności lipoksygenazy (enzymu) i w efekcie wzmaga się wydzielanie sebum, tworzą się zaskórniki i nasila się trądzik. Nieprawdziwe jest więc przekonanie o zbawiennym wpływie słońca na trądzikową cerę. Promieniowanie UV źle wpływa również na skórę naczyniową – pod jego wpływem dochodzi do rozszerzania i pękania drobnych naczyń włosowatych. Unikać słońca powinny też osoby cierpiące na trądzik różowaty i z opryszczką.

2. Przebarwienia są konsekwencją opalania

Przed powstaniem przebarwień nie uchroni nawet krem z wysokim filtrem, dlatego jeśli masz do nich skłonność, zrezygnuj z opalania. Przełóż także na jesień zabiegi z zastosowaniem kwasów AHA i BHA, kuracje wybielające i depilację laserową. Zrezygnuj z domowej pielęgnacji kwasami i pochodnymi retinolu (poza retinaldehydem). Przed opalaniem nie używaj szamponu z dziegciem. Działanie fotouczulające mają też niektóre substancje zapachowe (piżmo, olejek lawendowy, cedrowy, waniliowy, sandałowy i bergamotowy) zawarte w perfumach i dezodorantach. Przed wyjściem na zewnątrz, gdy panuje upał, nie pryskaj skóry perfumami i wodami toaletowymi.

3. Opalanie się przyspiesza starzenie

Promienie UVB powodują rumień (oparzenie), a także ubytki kwasu hialuronowego w skórze. Natomiast promienie UVA docierają do skóry właściwej i tam niszczą włókna kolagenu i elastyny, co skutkuje spadkiem jędrności skóry i zmarszczkami. Promienie te odpowiedzialne są za zmasowany atak wolnych rodników na skórę, a w konsekwencji uszkodzenia DNA. Pod ich wpływem skóra staje się szorstka i rogowacieje.

Opalanie – bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry na twarzy i na ciele

 wymaga specjalnego potraktowania, ponieważ jest cieńsza i znacznie bardziej wrażliwa niż reszta ciała. Dlatego skład kremów do twarzy różni się od składu innych kremów pielęgnacyjnych. Trzeba też pamiętać, że okolice oczu potrzebują odrębnych preparatów, np. żelu, który wchłania się lepiej niż krem i nie obciąża delikatnej skóry oka. W niektórych sklepach z kosmetykami znajdują się specjalne urządzenia elektroniczne, dzięki którym można przekonać się, czy skóra jest dostatecznie nawilżona. Poza tym, wiele nowoczesnych kosmetyków pielęgnacyjnych ma przedłużony cykl działania nawilżającego, nawet do dziesięciu godzin. Ciało potrzebuje nawilżania w stopniu nie mniejszym niż twarz. Podczas wakacji, kiedy z lubością oddajesz się działaniu słońca, musisz szczególnie pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry. Nie wystarczy stosowanie preparatu z odpowiednim filtrem. Po powrocie z plaży trzeba koniecznie nawilżyć ciało kremem lub balsamem. Po kąpieli skóra staje się niemal jak pergamin, pokryta drobniutkimi zmarszczkami. Należy zatem jej pomóc w przywróceniu warstwy ochronnej, stosując preparaty pielęgnacyjne. Jak nawilżać skórę? W łazience warto mieć zawsze pod ręką specjalne kremy do pielęgnacji ciała i stosować balsamy nawilżające, aby zapobiegać wysuszaniu się skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here