Żyworódka (kalanchoe pinnata) jest to roślina należąca do rodziny sukulentów. Świetnie radzi sobie w środowisku suchym, z małą ilością wody. Ta małych rozmiarów roślina, posiada wiele cennych właściwości leczniczych. Żyworódka rośnie w klimacie tropikalnych, pochodzi z Madagaskaru. Stosuje się ją już od wielu wieków. Kwiaty żyworódki rosną na długich pędach, są bardzo delikatne i sercowatym kształcie. Kwiaty mogą utrzymać się przez parę miesięcy. W liściach tej rośliny zawarte są duże dawki witaminy C. Żyworódka potrafi gromadzić w sobie wodę, przez co może wytrwać nawet w trakcie suszy. Jej kwiatostan może mieć kolor czerwony, żółty lub pomarańczowy. Gdy roślina ta staje się dojrzała, jej łodygi puszczają korzonki, tak zwane rozmnóżki. Dorosłe rośliny dorastają na wysokość do 0,5 metra. Jest to nie tylko roślina ozdobna, ale i przede wszystkim lecznicza. Nie trzeba jej poświęcać zbyt dużo uwagi, dlatego polecana jest dla początkujących hodowców.
W jaki sposób uprawiać żyworódkę?
Uprawa jej musi odbywać się w pomieszczeniu, gdyż rośnie ona w krajach ciepłych. Powinna być umiejscowiona w półcieniu lub jasnym miejscu. Postawiona w pełnym słońcu, jej liście ulegną zblednięciu. Podczas zimy, najlepsza temperatura do jej uprawy wynosi od 15 do 25 stopni. W trakcie lata żyworódka uprawiana może być w temperaturze do maksymalnie 27 stopni. Roślina rozmnażana jest poprzez sadzonki, uzyskiwane z wierzchołków pędów. Będą one widoczne po pozbyciu się starych kwiatostanów. Najlepszym czasem do ukorzenienia się żyworódki jest maj albo czerwiec. W trakcie tego zabiegu powinno się wykorzystać specjalny preparat do ukorzeniania oraz ziemi gliniastej połączonej z piaskiem. Roślina ta lubi ziemię przepuszczalną oraz próchniczą, można do niej dodać również piasku. Należy ją podlewać jedynie wtedy, kiedy ziemia staje się wyraźnie przeschnięta. Nie przepada za zbyt dużą ilością wody i nie lubi spryskiwania jej na zewnątrz. Za duża ilość wody może skutkować gniciem rośliny. W lecie można ją podlewać raz na tydzień, a zimą dwa razy na miesiąc. Do pielęgnacji warto wykorzystać również nawóz przeznaczony dla sukulentów. W trakcie zimy roślina odpoczywa bez nawożenia i podlewania. Jeśli roślina uprawiana jest z późniejszym wykorzystaniem w celach leczniczych, nie należy ją nawozić środkami mineralnymi.
Właściwości i zastosowanie lecznicze żyworódki:
Liście żyworódki posiadają wiele drogocennych substancji leczniczych, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Roślina posiada przede wszystkim: garbniki, witaminy (C), składniki mineralne i flawonoidy.
Najważniejsze właściwości żyworódki to:
- przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe ( powoduje zahamowanie rozwoju paciorkowców, pierwotniaków, pleśni,drożdży i gronkowców)
- przeciwzapalne ( pomaga wyleczyć stany zapalne gardła, stany zapalne dziąseł czy stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej)
- regenerujące ( przyspiesza czas w jakim goją się rany, odnawia naskórek, łagodzi podrażnienia, pomaga przy swędzeniu skóry, oparzeniach, owrzodzeniach)
- działa ściągająco i oczyszczająco (pomaga zmniejszyć objawy trądziku, usuwa zaskórniki)
- pomaga walczyć z łupieżem, stopuje wypadanie włosów
- posiada działanie wybielające, wybiela piegi
- zwiększa odporność organizmu ( przyspiesza regenerację organizmu po infekcji takiej jak: kaszel, angina, zapalenie oskrzeli, katar)
- zmniejsza poziom cukru we krwi i kontroluję pracę układu krążenia
- działa przeciwbólowo ( zmniejsza bóle głowy, bóle reumatyczne, bóle kręgosłupa, bóle zębów)
- uspokaja i wycisza organizm
W jaki sposób przygotować maść z żyworódki?
Maść sporządzona z tej rośliny to świetny produkt na wiele dotkliwych schorzeń. Za jej pomocą można pielęgnować nawet najbardziej delikatny rodzaj skóry, jaką jest skóra atopowa. Żeby ją przygotować, należy delikatnie podgrzać wazelinę albo lanolinę oraz wymieszać z 40 ml soku z tejże rośliny. W trakcie robienia maści, unikajmy korzystania z metalowych rzeczy. Żyworódka to wspaniała roślina, gdyż posiada zarówno walory lecznicze, jak i dekoracyjne. Jest ona coraz bardziej popularna i często wybierania do dekoracji domu i pielęgnacji ciała.
Sok z żyworódki
Sok z rośliny przygotowuje się poprzez zmiażdżenie liścia, następnie wyciśnięcie go za pomocą gazy. W trakcie zgniatania liścia stosujemy jedynie plastikowe lub drewniane przedmioty. Aby uniknąć niepotrzebnych reakcji, nie korzystamy z metalowych rzeczy. Taki sok mogą pić dorośli oraz dzieci, które ukończyły 12 rok życia. Może on służyć do celów profilaktycznych, wzmacnia organizm i zbija gorączką w trakcie choroby. Można dodać jedną łyżeczkę do wody lub herbaty.
Nalewka oraz krople z żyworódki
Często stosowanym produktem jest również nalewka spirytusowa z żyworódki. Aby ją zrobić, musimy połączyć 1/4 soku z żyworódki z jedną pełną szklanką spirytusu. Jeśli chcemy stosować tę nalewkę poprzez wcieranie w ciało, zamiast klasycznego spirytusu możemy użyć spirytusu salicylowego. Z takiego środka można korzystać nawet i rok, o ile przechowywany jest w lodówce. To świetny preparat stosowany w celu dezynfekcji ran. W celu sporządzenia kropli z żyworódki, wystarczy zmiażdżyć jej liście, a uzyskanym sokiem zakroplić nos.