Z czego mogą być wykonane ekologiczne słomki do picia

W powszechnym rozumieniu ekologii kryje się dbanie o nasz wspólny dom, czyli Ziemię, której częścią jesteśmy my – ludzie. Słomki do picia są przywoływane jako sztandarowy przykład szkodliwego wpływu nieodpowiedzialnych decyzji zakupowych na naszą planetę. A więc w konsekwencji – i na nasze zdrowie. Jeśli nie chcecie dokładać cegiełki do zanieczyszczania naszego wspólnego środowiska, zapoznajcie się z alternatywami typowych, plastikowych słomek. Rodzajów ekologicznych słomek do picia jest wiele, a każda z nich ma odmienne właściwości – a co za tym idzie – zastosowania.

1. Słomki ze… słomy

Skoro mówimy o słomkach, nie można nie wspomnieć o… słomie. Ten roślinny surowiec świetnie się sprawdza w roli słomki do picia nie tylko za sprawą swojego kształtu. Słoma nie rozmięka tak, jak się to dzieje z papierem, dlatego słomką  wykonaną z tego materiału można się cieszyć znacznie dłużej. Wytworzenie słomianego produktu jest procesem o niskiej emisji CO2, a sam materiał z łatwością ulega biodegradacji. Słomki ze słomy są więc rozwiązaniem naturalnym, ekologicznym oraz względnie niedrogim.

2. Słomki papierowe

Chyba na chwilę obecną najpopularniejszy surowiec do wyrobu słomek dostępnych w lokalach gastronomicznych. Przemawia za nimi ich niski koszt oraz możliwość udekorowania dowolnymi wzorami czy barwami. Słomki papierowe z pewnością zostaną docenione przez dzieci! Do wad słomek papierowych należy tendencja do rozmiękania. Może być ona jednak zrekompensowana przez możliwość wyginania słomek – gdyż wielu producentów oferuje także poza zwykłymi, prostymi słomkami, wersje z elastyczną końcówką – analogicznie jak w słomkach plastikowych.

3. Słomki szklane oraz metalowe

Słomki szklane i metalowe można stosować wielokrotnie i przeważnie myć zarówno ręcznie (specjalnymi czyścikami), jak i w zmywarkach. Nie mają giętkich końcówek, aczkolwiek mogą mieć wygięty kształt, przypominający zgiętą słomkę plastikową o elastycznym końcu. Słomki metalowe oraz szklane różnią się istotnie wyglądem, wytrzymałością, a także przewodnictwem i pojemnością cieplną materiałów, co warto wziąć pod uwagę, gdy chcemy podawać je do ciepłych napojów.

4. Słomki z makaronu i ryżu (mączki ryżowej i tapioki)

Podobnie jak słoma, te materiały z łatwością rozkładają się bez spełniania żadnych wygórowanych wymagań. Słomki z makaronu lub ryżu nie są elastyczne (niekiedy nawet mogą się kruszyć, zwłaszcza, gdy są źle przechowywane), natomiast względem słomy producenci mają większość dowolność w formowaniu kształtu. Słomki wykonane z makaronu lub ryżu są świetną atrakcją samą w sobie. Stosowane w lokalach z pewnością uświadomią klientów, że znajdują się oni w miejscu, w którym dba się środowisko.

5. Słomki bambusowe

Słomka bambusowa kolorem i pochodzeniem może przypominać rurkę ze słomy. Przewagą bambusa jest jednak fakt, że wykonane z niego słomki mogą być czyszczone specjalnymi szczotkami i wielokrotnie wykorzystywane. Bambus jest solidnym i bardzo atrakcyjnym wizualnie materiałem. Idealnie pasującym do restauracji chcących podkreślić swoją dbałość o planetę. Słomka bambusowa jest odpowiednia do ciepłych napojów.

6. Słomki z PLA (mączki kukurydzianej)

PLA jest biopolimerem wytwarzanym m.in. z kukurydzy. Już to czyni go bardziej etycznym, bo do jego produkcji nie muszą być wykorzystywane jako surowiec kopalne węglowodory (choć jest to możliwe, dlatego warto wybierać PLA pochodzenia roślinnego). PLA jest tworzywem oznaczanym na opakowaniach symbolem ‘“7 – inne” i ma wiele właściwości podobnych do innych tworzyw. Słomki z PLA nie miękną pod wpływem wody, występują również w wersjach z elastyczną końcówką, jak inne słomki plastikowe. PLA ulega biodegradacji, musi jednak trafić na kompost, a jego rozkład biologiczny (z udziałem mikroorganizmów) znacznie przyspieszy podwyższona temperatura i wilgotność. Jest to znacznym ograniczeniem, zwłaszcza, że polski system segregacji odpadów nie przewidział istnienia PLA i najprawdopodobniej słomki z PLA spotka taki sam los jak klasyczne plastiki. Wciąż jednak PLA ma przewagę nad innymi polimerami ze względu na ekologiczny, niskoemisyjny sposób jego wytwarzania oraz perspektywę jego pełnej biodegradacji w przyszłości.

Które ekologiczne słomki są najlepsze?

Wszystkie wyżej wymienione słomki mają inne właściwości i są bez problemu dostępne dla każdego np. w internetowej hurtowni opakowań Cantino. Każda ze słomek sprawdzi się lepiej w innym zastosowaniu. Restauracje mogą sobie pozwolić na słomki szklane, metalowe lub bambusowe, które są słomkami wielokrotnego użytku. Makaron lub ryż podkreślą oryginalność lokalu, nie mówiąc już o ekstrawaganckiej, a jednocześnie banalnie prostej słomie. Papierowe słomki z pewnością przypadną do gustu dzieciom, gdyż słomki  te występują na rynku w niezliczonej liczbie barw i kształtów. PLA pochodzenia roślinnego zaś wydaje się świetnym kompromisem pomiędzy ekologią a wygodą – zwłaszcza, jeśli ktoś jest przyzwyczajony do klasycznych, plastikowych słomek.

Trudno jednoznacznie wyznaczyć najbardziej ekologiczną słomkę, gdyż każda z nich różni się emisją CO2 i innych gazów cieplarnianych podczas produkcji i transportu, a także ryzykiem kontaminacji szkodliwymi dla zdrowia substancjami. Różne są środowiskowe koszty czyszczenia i utylizacji oraz etyczność sposobu pozyskiwania surowca. To wszystko powoduje, że nie istnieje jeden, bezsprzecznie lepszy lub gorszy rodzaj słomek ekologicznych.

Przed zakupem warto rozważyć wszystkie aspekty, w tym również cenę produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here