Z wrastającym paznokciem mamy do czynienia wtedy, gdy jego płytka wrasta w wał okołopaznokciowy. Powoduje to obrzęk, zaczerwienienie i ból, a niekiedy utrudnić nam może także swobodne chodzenie. Pojawić się może także stan zapalny. Jak walczyć z wrastaniem paznokci? Odpowiedzi poniżej.

Wrastający paznokieć — skąd to się bierze?

Wrastające paznokcie u stóp to bardzo częsta przypadłość. Niektórzy z nas mają w tym kierunku po prostu uwarunkowania genetyczne, u innych zaś paznokcie wrastają ze względu na nieprawidłowe ich obcinanie, deformacje ortopedyczne lub niewłaściwie przeprowadzony zabieg chirurgiczny. Niekiedy przyczyną wrastania paznokci lub czynnikiem je nasilającym jest też noszenie niewygodnego, nieodpowiedniego obuwia lub nadmierna potliwość czy suchość stóp.

Wrastające paznokcie — jak sobie z nimi radzić?

Problem wrastających paznokci ma niestety tendencję do powracania, dlatego bardzo ciężko jest uporać się z nim samodzielnie. Najodpowiedniejszą decyzją będzie wizyta w gabinecie podologicznym. W znalezieniu takiego gabinetu pomoże nam witryna podolodzy.pl. Lekarz podolog może założyć nam na palec klamrę ortonyksyjną lub zastosować metodę Arkady. Zabiegi te są niebolesne i bardzo skuteczne.

Wrastające paznokcie — jak zapobiegać?

Lekarz podolog może poinstruować nas także co do tego, jak zapobiegać wrastaniu paznokci w przyszłości. Bardzo ważne jest tu odpowiednie ich obcinanie. Jak obcinać paznokcie prawidłowo? Na początek warto wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z solą. Następnie zaś odsunąć zmiękczone skórki. Absolutnie nie należy ich wycinać! Paznokcie powinniśmy obcinać na prosto, z jedynie delikatnie zaokrąglonymi brzegami. W uzyskaniu idealnego kształtu paznokcia pomoże tekturowy pilniczek. Systematyczne przycinanie paznokci i czynienie tego w prawidłowy sposób jest w stanie uchronić nas przed wrastaniem. Jeśli problem ten jednak już nas dotknął, to nie należy zwlekać z wizytą u podologa.

podolodzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here