Spora część osób w Polsce udaje się do pewnego miejsca, aby otrzymać niezbędne dokumenty, zgodne z aktualnie obowiązującym prawem. Tym miejscem jest oczywiście kancelaria notarialna, a pracujących w niej specjalistów nazywa się notariuszami. Jakich dokładnie usług należy się tam spodziewać? Sprawdźmy.
Kim jest notariusz?
Zanim przejdziemy do tych najważniejszych kwestii, najpierw warto nieco przybliżyć postać notariusza. To oczywiście nikt inny, jak prawnik, którego głównym zadaniem jest tworzenie aktów notarialnych. Człowiek ten wykonuje zawód zaliczający się do profesji zaufania publicznego. Nic więc dziwnego, że także jemu przysługuje odpowiednia ochrona, jaką ma reszta funkcjonariuszy publicznych.
Kancelaria notarialna znajduje się w niemal każdym większym oraz mniejszym polskim mieście. To bardzo dobra wiadomość. Dzięki temu więcej ludzi może otrzymać odpowiednią pomoc. Działalność owej kancelarii powoduje, że znacznie mniej spraw trafia do sądów, a oficjalnie przygotowane umowy są podpisane przez dwie strony pod czujnym okiem notariusza.
Dokumenty sporządzane w kancelarii notarialnej
Najczęściej ludzie udają się obowiązkowo do takiej kancelarii, jeżeli dokonują kupna czy sprzedaży swojej nieruchomości (działki, domu, mieszkania itd.). Bez specjalnego aktu notarialnego nie będzie bowiem możliwe zakończenie całej, jakże ważnej, transakcji. Musi przecież odbywać się ona w świetle prawa, dlatego notariusz przygotowuje dodatkowo umowę przedwstępną określającą czas, kiedy ma dojść do finalizacji procedury sprzedaży.
Kolejny dokumentem, który można otrzymać w kancelarii notarialnej jest intercyza małżeńska. Gdyby nie takie pismo o charakterze włączającym, rozszerzającym, przywracającym czy ograniczającym, trudno byłoby doprowadzić do rozdzielności majątkowej między małżonkami. U notariusza każdy może przeprowadzić jeszcze postępowanie spadkowe – bez wysokich opłat, trwające krócej niż w sądzie i polegające na sporządzeniu poświadczenia dziedziczenia.
Inne czynności i sprawy
Kancelaria notarialna to także miejsce, gdzie podpis notariusza może sprawić, że jeszcze inne dokumenty staną się umowami z mocą urzędową. Mowa tutaj o sytuacjach związanych z nadaniem pełnomocnictwa, ustanowieniem oczekiwanej darowizny oraz tak zwanym użytkowaniem wieczystym.
Co więcej, doświadczony, zaufany pracownik kancelarii zajmuje się również takimi czynnościami, jak: poświadczanie prawomocności testamentów, czeków, weksli i wszelkich, mających duże znaczenie, protokołów.
Artykuł powstał w oparciu o materiały ze strony notariusz-bydgoszcz.com.pl