sport
fot. pixabay.com

Kontuzje to nieodłączny element sportu. Każdy, kto uprawia nawet pozornie najbardziej bezpieczną dyscyplinę musi się liczyć z ryzykiem urazu. 

zobacz tez: http://www.beyouty.pl/najbardziej-kontuzyjne-dyscypliny-sportowe/

Zanim zdecydujemy się na uprawianie jakiejś dyscypliny sportowej, warto upewnić się nie tylko czy mamy do niej predyspozycje, ale przede wszystkim czy nie ma przeciwskazań lekarskich. Nie przywykliśmy do takiej praktyki, ale dla własnego bezpieczeństwa warto skonsultować naszą aktywność ruchową z lekarzem. Dotyczy to szczególnie osób w starszym wieku oraz tych, którzy cierpią na różne dolegliwości. Nawet jeśli czujemy się w pełni sprawni, musimy być świadomi, jak dana aktywność wpłynie na nasze zdrowie. 

Sporty ekstremalne

Największe niebezpieczeństwo wystąpienia kontuzji pojawia się w przypadku sportów ekstremalnych takich jak na przykład skoki ze spadochronu, keitsurfing czy też tak popularne narciarstwo czy snowboard. 

Długotrwałe uprawianie sportu a kontuzje

Spora część kontuzji pojawia się jako konsekwencja długotrwałych treningów. Jeśli przeciążymy organizm, nie wsłuchamy się w sygnały, jakie nam wysyła jesteśmy bardziej podatni na urazy. Zmęczone mięśnie mogą nieoczekiwanie wysłać nam bolesny sygnał w postaci skurczu, co w niektórych przypadkach, jak choćby podczas pływania, może zakończyć się tragicznie. Drugą kwestią jest długoletnie uprawianie jednej dziedziny sportu. Przyczynia się to do powstawania zmian w układzie kostnym i mięśniowym. Częstym następstwem tego są urazy kręgosłupa w wyniku jego nadmiernego przeciążenia. Inną częstą dolegliwością są zwyrodnienia stawów w wyniku ich przeciążenia jednym typem aktywności. Możemy to zauważyć na przykład u chodziarzy czy kolarzy, których nogi ulegając nienaturalnemu zniekształceniu, które w przyszłości może stać się przyczyną bólu czy dolegliwości reumatologicznych. Warto więc podchodzić z głową do uprawiania sportu tak, aby to co ma utrzymać nas w zdrowiu i sprawności fizycznej nie stało się przyczyną naszego unieruchomienia czy innych schorzeń. 

Przeczytaj też: http://www.leczsiezdrowo.pl/botoks-skuteczny-sposob-na-zmarszczki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here