tomografia brzucha

Badanie trwa dosłownie kilka minut i jest w stanie dać dokładną odpowiedź na to co jest przyczyną Twoich dolegliwości, dlatego warto się go podjąć. Promieniowanie nie jest niebezpieczne dla naszego organizmu, dlatego nie ma się czego bać!

Skierowanie na tomografię komputerową jamy brzusznej

Tomografię komputerową (TK) wykonuje się zazwyczaj w przypadku osób zmagającymi się ze schorzeniami narządów jamy brzusznej bądź u osób z urazami jamy brzusznej.

Badanie to opiera się na wykorzystaniu promieni rentgenowskich, jest ono bezpieczne i słabnie wraz ze stopniowym wnikaniem w organizm ludzki. Jednorazowy kontakt nie wyrządzi żadnych strat w twoim organizmie.

Badanie tomografem komputerowym (TK) pozwoli lekarzowi na dokładną obserwację wszystkich narządów i tkanek znajdujących się w jamie brzusznej. Specjalista bez problemu dostrzeże wszystkie niepokojące zmiany – nawet te najdrobniejsze.

Tomografia komputerowa jest jednym z najczęściej wykonywanych badań m.in. po wypadkach samochodowych. Podczas tomografii lekarz jest w stanie obserwować kilka narządów na raz, co w wypadku podjęcia szybkiej diagnozy, jest w stanie uratować życie!

Badanie jest w pełnie bezpieczne, jednak istnieją pewne przeciwskazania. Oto kilka z nich:

  • ciężką skazę krwotoczną,
  • klaustrofobię,
  • okres ciąży, – alergie.

powody bólu brzucha - co robic

Tomografia jamy brzusznej a chore nerki

Tomografia jest badaniem, które świetnie sprawdza się w przypadku diagnozowania schorzeń nerek. Czasami należy powtórzyć badanie, a w tym celu często należy wypić środek kontrastowy. Jest ona niezbędna do uzyskania odpowiedniej widoczności obrazu przez lekarza. Substancję cieniującą chory najczęściej musi po prostu powoli wypić, można ją również podawać dożylnie lub dotętniczo – wszystko to uzależnione jest od indywidualnego przypadku.

W przypadku wrodzonych wad nerek oraz tętniaków oprócz tomografii komputerowej często kieruje się pacjentów na wykonanie angiografii.

W jakich przypadkach należy wykonać (TK) brzucha?

Jednym z najczęstszych powodów, dla którego lekarze decydują się na wykonanie tomografii jamy brzusznej jest podejrzenie występowania zmiany o charakterze nowotworowym.

Wynik badania cechuje się dużą dokładnością – podane są informacje odnośnie lokalizacji guza, stadium jego rozwoju oraz pozwalają na szybką ocenę odnośnie ewentualnych przerzutów związanych z nowotworem.

Z reguły są to nowotwory jelit, wątroby, dróg żółciowych, żołądka oraz trzustki.

Tomografia jamy brzusznej jest także w stanie wykryć wszystkie stany zapalne jelit oraz zapalenie wyrostka robaczkowego.

Pozostałe wskazania do wykonania (TK) jamy brzusznej to:

  • niedrożność przewodu pokarmowego,
  • urazy jamy brzusznej,
  • krwawienia z układu pokarmowego,
  • zakrzepica żył wątrobowych,
  • choroby i schorzenia nerek: stany zapalne, kamica, zwapnienia,
  • stany zapalne narządów jamy brzusznej.

Pomimo tego, że badanie wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie to pamiętaj o tym, że jest ono w pełni bezpieczne dla naszego organizmu.

(TK) w porównaniu do innych badań charakteryzuje się przede wszystkim wysoką skutecznością w diagnozowaniu różnych chorób i schorzeń. Jeżeli Twoje dolegliwości bólowe związane są z rozwijającą się w Twoim ciele chorobą nowotworową – tomograf bez problemu to wykaże, dzięki czemu lekarz będzie mógł od razu rozpocząć leczenie.

Najważniejsza w leczeniu jest profilaktyka – nie zapominaj o tym!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here