Refluks - nieprzyjemne pieczenia i zgaga

Wiele osób po zjedzeniu obfitego posiłku odczuwa silne oraz nieprzyjemne pieczenie za mostkiem. Jest to typowy objaw schorzenia zwanego refluksem żołądkowo-przełykowym. Co to jest refluks?

Jest to niezwykle uciążliwa przypadłość związana z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Dolegliwości te najczęściej pojawiają się, gdy spożyjemy obfity posiłek?
Do zwracania się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku dochodzi, ponieważ u niektórych osób jest obniżone napięcie zwieracza dolnego przełyku, który to w normalnych warunkach powinien funkcjonować jak wrota, zamykające światło tego narządu po przejściu pokarmu do żołądka.
Warto pamiętać o tym, że jeżeli kwaśna treść z żołądka jest zarzucana kilkakrotnie do przełyku, to wówczas w błonie śluzowej przełyku może rozwinąć się ostry stan zapalny. Wówczas to pojawia się uciążliwa zgaga, a w niektórych sytuacjach nawet uczucie pieczenia w jamie ustnej. Bardzo często temu zjawisku towarzyszy ból promieniujący aż do szyi. Zatem objawy refluksa są bardzo często podobne do tych, które występują podczas zawału serca. Zdarza się, że treść żołądkowa jest zarzucana do krtani, a nawet do oskrzeli, powodując stan zapalny tych organów. Zgaga bardzo często występuje podczas snu, w pozycji leżącej, gdyż wówczas znacznie zmniejsza się napięcie zwieracza dolnego przełyku.
W krajach wysoko rozwiniętych objawy refluksa pojawiają się każdego dnia u około 5—10 procent osób. Ryzyko zachorowania na tę przypadłość wzrasta razem z wiekiem i rozwija się z taką samą częstotliwością u kobiet, jak i u mężczyzn.

http://www.kobiecosc.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here