rak wątroby

Jak wątroby jest to nowotwór złośliwy, którego zdecydowana większość rozwija się w konsekwencji zakażenia wirusem wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C. Innymi przyczynami rozwoju raka wątroby jest spożywanie dużej ilości alkoholu, alfatoksyny, a także palenie tytoniu. Choroba ta może objawiać się bólami brzucha oraz spadkiem masy ciała. Jednak są to symptomy, które odczuwalne są dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Czym dokładnie jest rak wątroby? Jakie są jego przyczyny? Jak wygląda leczenie? Zaczynamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/rak-watroby-przyczyny-objawy-metody-leczenia-profilaktyka/ 

Rak wątroby – czym dokładnie jest? 

Rak wątroby jest to nowotwór złośliwy, który co roku diagnozowany jest około pół miliony ludzi. Nowotwór ten może przybrać charakter pierwotny lub wtórny kropka pierwotny rozwija się w komórkach wątroby, a ten wtórny jest efektem przerzutów nowotworów innej lokalizacji. Wątroba w organizmie pełni funkcję detoksykacyjne, magazynujący oraz metaboliczny. Kiedy organizm dotknięty zostaje nowotworem wątroby dochodzi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu tego narządu. Na początku choroba ta może być niezdiagnozowana, ponieważ początkowo nie występują w organizmie żadne poważniejsze zmiany w funkcjonowaniu tego narządu. Dopiero w późniejszym etapie wątroba nie jest już w stanie odpowiednio funkcjonować i dochodzi do zaburzeń jej pracy. 

Jakie są przyczyny nowotworów wątroby? 

W większości przypadków odpowiedzialne są za to wirusowe zapalenia wątroby typu B lub C. Do ich zakażeń może dojść podczas kontaktów seksualnych, kontaktów z zakażoną krwią lub innym materiałem biologicznym, podczas zabiegów kosmetologicznych czy stomatologicznych. Infekcja wirusowa WZW B i C prowadzi do stanu zapalnego, a nie leczenie go przyczynia się do marskości oraz raka wątroby. 

Inne czynniki, które sprzyjają rozwojowi nowotworów wątroby to: 

  • wiek, 
  • nadmierne spożywanie alkoholu, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, 
  • marskość wątroby, 
  • zanieczyszczenie środowiskowe, 
  • choroba stłuszczeniowa wątroby, 
  • otyłość, 
  • palenie papierosów. 

Jako ciekawostkę możemy dodać, że pierwotny rak wątroby występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Na rozwój raka ma więc wpływ również płeć. 

W jaki sposób leczyć nowotwór wątroby? 

Leczenie raka wątroby opiera się na operacyjnym usunięciu zmiany nowotworowej. Niestety taka forma leczenia nie w każdym przypadku jest możliwa. Wdrożona może być również chemioterapia i radioterapia. Rokowania w przebiegu raka wątroby zależą od stopnia zaawansowania nowotworu i niestety nie są one najlepsze, ponieważ rak wątroby przyrasta w bardzo szybkim tempie. 

Zobacz też: http://www.e-ciuszki.pl/zapalenie-wyrostka-robaczkowego-czym-jest-i-kiedy-sie-pojawia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here