sok wyciskany

Zdrowe odżywianie to podstawowy fundament, budowania atletycznej, atrakcyjnej sylwetki. Jednym z podstawowych elementów zdrowego jadłospisu jest posiłek potreningowy. Jaki składniki odżywcze powinny znajdować się w posiłku potreningowym? Jak go wkomponować w swoją dietę?

Co powinniśmy jeść po treningu?

Podczas uprawiania sportu najpierw organizm wykorzystuje glukozę, następnie glikogen (tzw. węglowodany zapasowe), a dopiero potem – tkankę tłuszczową. Dlatego po treningu najważniejsze jest przywrócenie poziomu glukozy we krwi. Jeśli wykonywaliśmy trening cardio, najlepszym rozwiązaniem jest zjedzenie przekąski 10-15 minut po treningu. Oznacza to, że nie musimy sięgać po jedzenie w szatni. Możemy spokojnie wziąć prysznic, ubrać się, wrócić do domu, a następnie wypić świeżo wyciskany sok, koktajl białkowy, jeść owoce (np. jabłka, gruszki, kiwi). Jeśli wykonujemy trening siłowy, aby zbudować mięśnie, powinniśmy zjeść posiłek wysokobiałkowy w ciągu godziny po treningu. Niektórzy eksperci przekonują, że w tym okresie funkcjonuje tzw. okna metabolicznego – okres aktywnej naprawy tkanek i syntezy białek. Na przekąskę najlepiej nadaje się shake proteinowy. Można go zastąpić białkiem jaja, piersią kurczaka lub chudą rybą. Po każdym treningu na siłowni warto zjeść coś zawierającego węglowodany lub białka, w zależności od celów i rodzaju aktywności. Jakie posiłki powinniśmy jeść po siłowni: chuda ryba gotowana na parze, owoce morza, chudy drób, warzywa, omlet, białka jaj lub szejk białkowy. W końcu indywidualne cechy ciała mają również znaczenie przy opracowywaniu diety – czasem optymalne rozwiązanie jest całkiem inne niż popularne wskazówki.

Zdrowa dieta to nie tylko posiłek potreningowy

Zdrowa dieta to nie tylko posiłek przed i po treningu. Musimy więc pamiętać o zbilansowaniu swojego planu żywieniowego. Pierwszą zasadą zrównoważonego odżywiania jest dostarczanie wszystkich najważniejszych składników odżywczych w odpowiednich ilościach: węglowodanów, białka i tłuszczów. Żadne suplementy dietetyczne nie mogą zastąpić dobrze zbilansowanej diety. Należy również spożywać przynajmniej 3 podstawowe posiłki dziennie i dwa lub trzy mniejsze, które można traktować jak zdrowe przekąski. Regularne spożywanie posiłków zapewnia stały dopływ glukozy do organizmu i zabezpiecza nas przed nagłym i nieprzyjemnym uczuciem głodu. Warzywa i owoce to bardzo dobre źródło licznych witamin i składników mineralnych, dlatego powinny być stalą częścią naszej diety. Najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowej diety jest wybór oferty, którą proponuje dieta pudełkowa Częstochowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here