Poronienie wczesne to utrata ciąży przed 12 tygodniem ciąży. Zdarza się stosunkowo często, objawiając zwykle krwawieniem, bólem podbrzusza, skurczami. Ponieważ dochodzi do niego w pierwszych tygodniach, bywa mylone ze spóźniającą się miesiączką. Przyczyn poronienia wczesnego może być wiele, jednak najczęściej są to losowe wady genetyczne u dziecka.

Wczesne poronienie – objawy

Poronieniem kończy się jedna na pięć ciąż, najczęściej przed dziesiątym tygodniem ciąży. Niektóre kobiety od samego początku czują, że są w ciąży, inne nawet tego nie podejrzewają, ale u obu grup objawy poronienia będą podobne.

1.Krwawienie, jako objaw wczesnego poronienia

W czasie zagnieżdżania się zarodka może pojawić się plamienie, ale jest ono dużo słabsze niż podczas menstruacji. Jeśli jednak podejrzewasz, że jesteś w ciąży, te objawy są niepokojące:

plamienie brązowe lub jasnoczerwone, któremu towarzyszą (lub nie) skurcze

krwawienie ze skurczami lub bez

pojawienie się jasnoczerwonej krwi

obfite krwawienie, podczas którego zużywasz więcej niż jedną podpaskę w ciągu godziny

krwawienie, które zawiera skrzepy lub tkanki

krwawienie, które pojawia się nagle i staje się coraz bardziej obfite

Poronienie – rodzaje

Poronienie zwykle stanowi naturalną odpowiedź organizmu kobiety na nieprawidłowy rozwój płodu. Bardzo często tego procesu nie da się zatrzymać, jednak szybka reakcja może w niektórych rodzajach poronień uratować kobietę przed utratą ciąży.

Podział patomorfologiczny poronień:

1.Poronienie zupełne – występuje stosunkowo rzadko. Jajo płodowe (zarodek w worku owodniowym z szypułą kosmówki) na skutek skurczów macicy zostaje całkowicie wydalone (płód i kosmówka). Nie jest potrzebne wówczas łyżeczkowanie macicy.

2.Poronienie niezupełne – Jest to postać poronienia, w której płód zostaje wydalony z jamy macicy, czasami z fragmentami łożyska i kosmówki. Jama macicy wymaga wtedy wyłyżeczkowania.

3.Poronienie jednoczasowe – wczesne: to poronienie, do którego dochodzi najczęściej w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia (do 12 tygodnia ciąży).

4.Poronienie dwuczasowe – późne: poronienie, do którego dochodzi z chwilą całkowitego wykształcenia się łożyska między 13. a 22. tygodniem ciąży.

Podział kliniczny poronień:

PoronieniePoronienie zagrażające, abortus imminens – to postać poronienia charakteryzująca się nieznacznym krwawieniem, któremu mogą towarzyszyć bóle podbrzusza przy zamkniętym kanale szyjki macicy. Większość ciąż, które są zagrożone można uratować. Lekarze zalecają przebywanie w łóżku, najlepiej w warunkach szpitalnych. W przypadku ciąży zagrożonej poronieniem wykonuje się badanie USG pozwalające na ocenę rozwoju płodu oraz badania hormonalne, dzięki którym można dowiedzieć się, czy stężenie hormonów jest wystarczające, by utrzymać ciążę.

Poronienie w toku, abortus in tractu – gdy kobieta zaniedba pierwsze oznaki poronienia lub gdy leczenie, podtrzymujące ciążę, nie przynosi efektów. Poronienie zagrażające może rozwinąć się w poronienie w toku. Dochodzi wówczas do utraty ciąży. Objawami takiego poronienia, którego nie można zatrzymać, są silne bóle i skurcze w podbrzuszu oraz intensywne krwawienie.

Poronienie zatrzymane, graviditas obsoleta – poronienie, w którym nie doszło do wydalenia z jamy macicy obumarłego zarodka bądź płodu w ciągu 8. tygodni od jego obumarcia.

Puste jajo płodowe, blind ovum – sytuacja kliniczna, w której w jamie macicy rozwija się jajo płodowe bez elementów zarodka.

Poronienie nawykowe, abortus habitualis – występujące po sobie trzy lub więcej poronienia samoistne. Przyczyną 40 – 70% wszystkich poronień tego typu są wady rozwojowe zarodka.

Poronienie szyjkowe, abortus cervicalis – ma miejsce wtedy, gdy jajo płodowe zostaje uwięzione w rozszerzonym kanale szyjki macicy i nie może zostać wydalone na zewnątrz z powodu zamkniętego ujścia.

2. Skurcze, jako objaw wczesnego poronienia

Łagodne skurcze pojawić się mogą już w czasie zagnieżdżania zarodka i często towarzyszą kobietom przez całą ciążę, ale pojawienie się tych wymienionych w dalszej części artykułu powinno budzić niepokój. Normalne skurcze są łagodne i przemijające, jeżeli jednak pojawiają się:

skurcze silniejsze niż menstruacyjne

silne bóle w okolicy krzyża

skurcze utrzymują się przez długi czas

skurczom towarzyszy krwawienie

To mogą być objawy poronienia. Jeżeli zauważysz je u siebie, to jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem lub położną

3. Wyciek wodnistej wydzieliny lub śluzu

Pojawienie się biało-różowego śluzu lub strzępków tkanki jest powodem do niepokoju, gdyż może to być tkanka łożyska. Nagłe pojawienie się dużej ilości wydzieliny może również wskazywać poronienie. Koniecznie jedź do szpitala.

4. Pozostałe objawy wczesnego poronienia

Innymi objawami wczesnego poronienia mogą być:

niewytłumaczalna utrata wagi (Chociaż sporo dziewczyn w pierwszym kresie ciąży traci na wadze. Często jest to spowodowane złym samopoczuciem, mdłościami, czy wymiotami)

nieoczekiwany zanik objawów ciąży., np: obrzmienia piersi. Może się okazać, ze ciąża obumarła

brak czynności serca płodu podczas badania USG

Jeżeli podejrzewasz, że jesteś w ciąży i pojawią się objawy, które uważasz za niepokojące – koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here