Polipy w nosie i gardle – jak powstają i jak je leczyć

  1. Polipy w nosie są mniej groźne niż polipy w krtani. Mogą jedynie trwale zmienić barwę głosu, doprowadzić do problemów z odróżnianiem zapachów i ewentualnie do deformacji nosa. Z kolei polipy krtani często ulegają złośliwieniu, dlatego należy usuwać je ja najszybciej. Polipy nosa i krtani to miękkie, guzowate twory wyrastające ze śluzówki, która jest zmieniona przez stan zapalny. Polipy nosa zazwyczaj są usytuowane przy ujściu zatok do nosa i w miarę rozrastania się prowadzą do jego deformacji. Z kolei polipy krtani zwykle sytuują się po jednej stronie krtani, na strunach głosowych.

Czym są polipy?

Polipy w nosie i gardle – jak powstają i jak je leczyćPolipy to guzowate twory, które powstają na patologicznej błonie śluzowej (zaatakowanej przez stan zapalny). Wyróżnia się polipy nosa, które znajdują się przy ujściu zatok do nosa, i polipy krtani, które powstają zazwyczaj na strunach głosowych po jednej stronie krtani.

Polipy w nosie i w krtani – przyczyny

Przyczyny powstawania polipów nosa i krtani nie zostały jeszcze dokładnie poznane, znane są natomiast czynniki ryzyka ich rozwoju. Do czynników sprzyjających powstawaniu polipów nosa należą przewlekłe procesy zapalne błony śluzowej nosa i zatok. Poza tym często rozwijają się one u osób cierpiących z powodu astmy oskrzelowej, chorujących na mukowiscydozę i z osłabionym układem odpornościowym. Polipy nosa mogą się pojawiać także przy przewlekłym katarze u pacjentów z alergią. Czynnikiem ryzyka są również wszelkie substancje drażniące, np. papierosy czy chemikalia. Polipy w nosie mogą być także objawem nietolerancji niesteroidowych leków przeciwzapalnych (najczęściej aspiryny). Rzadką przyczyną ich rozwoju jest uwarunkowany genetycznie zespół nieruchomych rzęsek. Z kolei polipy krtani powstają często u osób, które pracują głosem, np. u nauczycieli czy wokalistów. Wówczas polipy są wynikiem przeciążania fałdów głosowych. W procesie ich powstawania ważną rolę odgrywają także substancje drażniące – przede wszystkim tytoń.

Polipy w nosie i w krtani – objawy

1. wodnisty lub ropny katar, który spływa po tylnej ścianie gardła

2. utrudnione jest swobodne oddychanie, przez co osoba chora często oddycha przez usta

3. pojawiają się problemy z odróżnianiem zapachów, niektórzy mogą nawet całkowicie utracić węch

4. może dojść do zmiany barwy głosu – jest on mało dźwięczny i niski (chory „mówi przez nos”)

5. często zdarzają się bezdechy nocne (chrapanie) podczas snu

6. nos ulega zniekształceniu – staje się bardzo szeroki

Dodatkowo może dojść do rozwoju chorób zapalnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli. Z kolei u dzieci polipy nosa mogą sprzyjać częstym zapaleniom ucha środkowego. W przypadku polipów krtani pojawia się suchość w gardle i wrażenie, że tkwi w nim jakaś przeszkoda. Dochodzi również do rozwoju chrypki, która stopniowo się powiększa aż do momentu utracenia przez chorego głosu. Ponadto mogą pojawić się duszności.

Polipy w nosie i w krtani – diagnostyka

W przypadku polipów w nosie wykonuje się badanie laryngologiczne za pomocą specjalnego wziernika nosowego.

Przy podejrzeniu polipów w krtani, wykonuje się badanie stroboskopowe krtani. Lekarz wprowadza do wcześniej znieczulonego gardła stroboskop – aparat emitujący światło przerywane. Podczas badania na ekranie monitora ukazują się w dużym powiększeniu krtań pacjenta i fałdy głosowe. Zarówno przy badaniu polipów nosa, jak i krtani można wykorzystać fiberoskopię – badanie wykonywane za pomocą bardzo drobnego endoskopu (fiberoskopu), który pozwala na obejrzenie w powiększeniu jamy nosowo-gardłowej. Pomocne są także badania obrazowe, np. tomografia komputerowa.

Polipy w nosie i w krtani – leczenie

Aby potwierdzić przypuszczenie o obecności polipów w nosie, laryngolog przeprowadza badanie przy pomocy wziernika nosowego, z kolei polipy w krtani stwierdza się dzięki badaniu stroboskopowemu krtani. W celu postawienia diagnozy zarówno polipów krtani, jak i polipów nosa można wykonać fiberoskopię. W trakcie tego badania obserwuje się jamę nosowo-gardłową w powiększeniu. Ze względu na to, że polipy w krtani często ulegają zezłośliwieniu, należy je usunąć chirurgicznie. Zabieg endoskopowego wycięcia polipów powinno się przeprowadzić możliwie jak najszybciej. W leczeniu polipów krtani istotną rolę odgrywa rekonwalescencja – przez półtora tygodnia chory musi oszczędzać struny głosowe, a więc niewiele mówić. Do zaleceń, których powinien przestrzegać, należy ograniczenie picia kawy, czarnej i zielonej herbaty, które mogą potęgować suchość krtani. Powinien zrezygnować z pokarmów bardzo gorących lub zimnych, które wywołują podrażnienie śluzówki. Warto również wyeliminować używki – palenie papierosów i picie alkoholu. O nawilżenie błony śluzowej warto zadbać także od zewnątrz, układając na ciepłych grzejnikach mokre ręczniki. Prócz wilgotności istotna jest temperatura powietrza – powinna oscylować wokół 21 stopni Celsjusza. W terapii polipów w nosie stosuje się leczenie farmakologiczne. Kiedy kortykosteroidy stosowane miejscowo nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wykonuje się również operacyjne usunięcie polipów z nosa. Zabieg ten nosi nazwę polipektomii endoskopowej. W następstwie tej operacji stosuje się domowe metody leczenia polipów. Chory powinien przeprowadzać ziołowe inhalacje i płukać nos roztworem z wody i soli fizjologicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here