Infekcje dróg moczowych częściej przytrafiają się kobietom niż mężczyznom. Infekcje dróg moczowych zwykle zaczynają się tak samo. Najpierw przy oddawaniu moczu odczuwasz niewielkie pieczenie. Potem silne parcie na pęcherz sprawia, że co chwilę biegasz do toalety. A gdy już się w niej znajdziesz, z trudem wyciskasz kilka kropel. Dość często towarzyszy temu silne pieczenie i ból w okolicy cewki moczowej. Ale czasami zakażenie nie daje objawów (bakteriuria bezobjawowa) i wówczas o chorobie dowiadujemy się przez przypadek, robiąc kontrolne badanie moczu.
Koniecznie zrób niezwykle prosty test na infekcje dróg moczowych
TEST na infekcje dróg moczowych przeznaczony jest do diagnozowania infekcji dróg moczowych w warunkach domowych. O infekcji dróg moczowych mówi się w przypadku obecności w drogach moczowych drobnoustrojów, najczęściej bakterii. W warunkach prawidłowych drogi moczowe powyżej zwieracza pęcherza moczowego są jałowe, jednak w niektórych sytuacjach dochodzi w nich do wnikania i namnażania się drobnoustrojów, czego efektem są powstałe stany zapalne. Infekcje dróg moczowych objawiają się m.in. częstomoczem, pieczeniem i bólem podczas oddawania moczu, silnym uczuciem parcia na pęcherz przy jednoczesnej niemożności oddania moczu lub wydalaniu bardzo niewielkiej ilości moczu, bólem w okolicy lędźwiowej, gorączką, dreszczami, ale mogą także przebiegać bezobjawowo, nie dając wyżej wymienionych symptomów. Bakteryjne zakażenie układu moczowego może wystąpić zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Na infekcje dróg moczowych może wskazywać obecność w moczu azotynów i/lub podwyższona liczba leukocytów. W prawidłowym moczu azotyny nie występują. Ich obecność w moczu jest pośrednim dowodem na infekcje dróg moczowych, gdyż świadczy o występowaniu w układzie moczowym bakterii potrafiących przetwarzać pochodzące z diety i metabolizmu białek azotany do azotynów. Dopuszczalna jest śladowa ilość leukocytów w moczu jednak ich podwyższona liczba może wskazywać na m.in. ostrą i przewlekłą infekcję dróg moczowych, choroby nerek, nowotwór. Infekcji dróg moczowych nie należy bagatelizować, gdyż nieleczone bądź zaniedbane mogą przejść w stan przewlekły. TEST na infekcje dróg moczowych pozwala na wczesne wykrycie infekcji i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, zwiększając tym samym szanse pacjenta na szybkie i skuteczne wyleczenie. Jak go użyć? Nie ma nic prostszego! Test ma formę paska, na którym zostały umieszczone oddzielne pola reakcyjne w postaci kolorowych kwadracików. Każdy test posiada 2 pola reakcyjne, które służą do oznaczenia w moczu następujących parametrów: azotynów i leukocytów. W przypadku kontaktu z moczem na obu polach zachodzą odpowiednie reakcje biochemiczne, które powodują zmianę barwy pól. Badanie testem na infekcje dróg moczowych polega na zanurzeniu paska testowego w próbce moczu i wzrokowym porównaniu barwy poszczególnych pól ze skalą barwną znajdującą się na opakowaniu.
Zdecydowanie najczęściej spotykaną infekcją, jest zapalenie dróg moczowych. Jakie są jego przyczyny?
Zapalenia układu moczowego (ZUM) to najczęstsze zapalenia bakteryjne występujące u człowieka, zwykle powoduje je Escherichia coli – mówi prof. Włodzimierz Baranowski z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego. Na infekcje dróg moczowych chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak z przyczyn anatomicznych najbardziej narażone są kobiety, zwłaszcza w wieku 20-30 lat aktywne seksualnie oraz po menopauzie. Krótka cewka moczowa ułatwia zarazkom szybkie dotarcie do pęcherza. Na dodatek bezpośrednio sąsiaduje ona z ujściem pochwy i odbytem – siedliskiem drobnoustrojów. W swoim naturalnym środowisku są one nieszkodliwe, ale przeniesione na cewkę moczową, a potem także na pęcherz i nerki mogą wywołać stan zapalny. Z kolei po menopauzie mniejsza ilość estrogenów sprawia, że błony śluzowe okolic intymnych są słabo nawilżone, dochodzi do atrofii układu moczowo płciowego, który jest bardziej narażony na zakażenie.
Zapalenie dróg moczowych – leczenie
Przy infekcji dróg moczowych stosuje się leczenie antybiotykami.
Istotne jest także zachowanie kilku prostych zasad w codziennym życiu, które znacząco zmniejszają ryzyko powstawania infekcji dolnych dróg moczowych. Należą do nich m.in.
1. właściwa higiena osobista
2. picie odpowiedniej ilości płynów
3. zapobieganie wychłodzeniu dolnych partii ciała
4. odpowiednia higiena (również partnera) przed i po stosunku płciowym
5. zmiana środków plemnikobójczych na inną metodę antykoncepcji
Oprócz zmian w codziennych zwyczajach, istotne znaczenie ma także stosowanie preparatów zapobiegających nawrotom infekcji. Taki preparat powinien mieć kompleksowe działanie przywracające prawidłowe funkcjonowanie dolnych dróg moczowych: moczopędne, zapobiegające przyczepianiu się bakterii do ścian pęcherza (antyadhezyjne), przeciwzapalne, rozkurczowe. Po zastosowaniu antybiotyku lub furaginy, drogi moczowe są wyjałowione i bardziej narażone na ponowną infekcję, dlatego niezbędna jest profilaktyka, która odbuduje ich naturalną barierę ochronną.