Onycholiza

Onycholiza to inaczej odstający paznokieć. Przyczyny odwarstwiania się płytki paznokciowej od łożyska mogą być różne: od banalnych urazów, przez infekcje po poważne choroby skóry i całego organizmu lub wadę genetyczną. Onycholiza może też zdarzyć się w ciąży. Onycholiza czyli odstający paznokieć przytrafia się choć raz w życiu większości osób, zazwyczaj stłuczeniu czy uderzeniu paznokcia. Po pewnym czasie od urazu zauważamy, że paznokieć zmienia kolor i zaczyna odstawać. Potocznie mówi się, że „paznokieć schodzi”. Uszkodzona płytka paznokciowa odwarstwia się od łożyska czyli bogato ukrwionej tkanki znajdującej się pod nią. Paznokieć staje się biały albo żółtawy. Między płytkę a łożysko wchodzi powietrze, złuszczona keratyna i zanieczyszczenia. Różowe tło prześwitujące przez zdrowe paznokcie przestaje być widoczne.

Onycholiza – co to?

Onycholizą nazywamy oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska w części dystalnej lub bocznej. Zmiany zwykle rozpoczynają się na końcu jednego lub kilku paznokci i powiększają aż do 1/3 paznokcia. Odwarstwieniu towarzyszy utrata normalnego, różowego zabarwienia paznokcia wynikającego z prześwitywania naczyń włosowatych. Separacji odbywa się stopniowo i zazwyczaj jest bezbolesna. Ból może pojawić się w przypadku dalszego rozciągania pod wpływem powtarzającego się urazu lub dodatkowej czynnej infekcji.

Po czym poznać, że mamy do czynienia z onycholizą?

Paznokcie mają zazwyczaj lekko różowy odcień. Jeśli wskutek urazu lub z innej przyczyny dojdzie do odwarstwienia płytki, zmienia ona kolor na biały lub żółty. Zwykliśmy nazywać to „schodzeniem paznokcia”. Wolna przestrzeń pomiędzy płytką a łożyskiem staje się niebezpiecznym miejscem, gdzie trafiają złuszczony naskórek, drobnoustroje, grzyby i zanieczyszczenia. Może dojść do wtórnego zakażenia, co prowadzi do przebarwienia paznokcia na kolor czarny lub brązowy.

Onycholiza a urazy

Do onycholizy czyli odwarstwienia płytki paznokciowej dochodzi nie tylko z powodu uderzenia. Bardzo często przyczyną jest źle wykonany manicure: zbyt krótko obcięty lub opiłowany paznokieć, płytka podważona pilniczkiem lub dłutkiem, kiedy chcemy zbyt energicznie usunąć zanieczyszczenia spod paznokcia. Zdarza się również, że przy przedłużaniu paznokcia metodą akrylową, manicurzystka nałoży zbyt ciepłą masę i to doprowadza do odwarstwienia płytki. Onycholizą czasem kończą się próby używania paznokci do odkręcania śrubek, podważania czy rozłupywania. Takie czynności nadrywają płytkę. Także kobiety o bardzo długich paznokciach u rąk, którymi uderzają w twarde powierzchnie wykonując codzienne czynności, mogą cierpieć na onycholizę. Odwarstwianie płytki z powodu urazu dotyka też paznokci u stóp. Przede wszystkim, gdy są za długie i przez to narażone na stały ucisk w bucie albo kiedy nosimy za małe, niewygodne obuwie nawet przy prawidłowo obciętych paznokciach. Urazy paznokci powodują także buty na wysokim obcasie, w których na palcach spoczywa cały ciężar ciała. Do urazów paznokci powodujących odwarstwianie dochodzi także przy uprawianiu niektórych sportów: biegów długodystansowych, które narażają paznokcie na długotrwałe drażnienie oraz gier zespołowych i tenisa, w których z kolei mogą je uszkadzać gwałtowne zmiany kierunku ruchu.

Onycholiza – jak sobie z nią poradzić

OnycholizaLeczenie zależy od przyczyny onycholizy. Jeśli powodem jest uraz należy obcinać paznokieć krótko, chronić go przed zanieczyszczeniem i moczeniem oraz cierpliwie czekać aż nowa płytka paznokciowa zastąpi starą, uszkodzoną. Jeżeli przyczyną jest infekcja paznokci trzeba ją zdiagnozować u dermatologa. O grzybicy może świadczyć pojawienie się na początku przebarwień na paznokciach: białych, żółtawych potem brązowych. Paznokieć staje się gruby i zaczyna się rozwarstwiać. O zakażeniu bakteryjnym mogą świadczyć zmiany zapalne wokół paznokcia, a zakażenia wirusowe powodują często grudki i brodawki wokół paznokcia. Dermatolog przede wszystkim zaordynuje leczenie choroby. Natomiast chore paznokcie można oddać pod opiekę doświadczonej manikiurzystki lub pedikiurzystki. Można je zrekonstruować nakładając terapeutyczna masę żelową, która po wyschnięciu i utwardzeniu poleruje się w kształt paznokcia. Jeżeli onycholiza spowodowana jest jedną z chorób całego organizmu – trzeba leczyć się u stosownego specjalisty i po konsultacji z nim, jeśli nie ma przeciwwskazań, można również rekonstruować paznokcie.

Onycholiza – jak zapobiegać jej nawrotom

Specjaliści w dziedzinie podologii służą radą sportowcom, podpowiadają jaki rodzaj skarpet i obuwia dobrać, by zminimalizować ryzyko wystąpienia wtórnej onycholizy. Warto zastanowić się nad techniką uprawiania sportu i unikać długotrwałego nacisku na newralgiczne miejsca. Jeśli przyczyną odklejania się paznokcia są deformacje ortopedyczne i nieprawidłowe ustawianie palców – specjalista podolog dobierze nam profesjonalne wkładki eliminujące problem. Onycholizę da się skutecznie wyleczyć bez większych trudności, a nawet zapobiec jej nawrotom raz na zawsze. Musimy tylko zmienić złe nawyki i stosować świadomą profilaktykę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here