Zanim nadejdzie zima w ogrodzie czeka nas wiele pracy. Musimy nie tylko usunąć z rabat przekwitnięte rośliny jednoroczne i je przekopać, ale także przenieść do domu okazy roślin doniczkowych. Niezbędne jest także wykopanie i przeniesienie pod dach niektórych bylin, na przykład dalii. Jesień to również czas na ostatnie zasilenie rośli nawozami.
Nawożąc rośliny przed nadejściem zimy dostarczymy im niezbędnych składników odżywczych, których potrzebują, aby w dobrej kondycji przetrwać trudne zimowe miesiące. Zimą dla wielu roślin szczególnie niebezpieczny jest niedobór wody oraz niskie temperatury. Jesienią musimy je więc obficie podlać i zabezpieczyć przed mrozem.
Prace w sadzie w listopadzie
W listopadzie czeka nas mnóstwo prac nie tylko w ogrodzie, ale również w sadzie. Dzięki pracom pielęgnacyjnym wykonanym przed nadejściem zimy, drzewka owocowe w przyszłym roku wydadzą obfite plony. Musimy pamiętać przede wszystkim o usuwaniu opadłych liści, aby nie przetrwały w nich zarodniki groźnych chorób drzewek owocowych. Na drzewkach owocowych bardzo często pozostają owoce chore i popsute. Nie powinno się ich zostawiać na gałęziach. Infekcja może przenieść się na następny rok i doprowadzić do obumarcia pędów. Kiedy więc z drzewek opadną ostatnie liście musimy zebrać mumie owoców. Pozostawione mogą sprawić, że drzewka zostaną zaatakowane moniliozą. Zebrane mumie owoców najlepiej jest spalić. Zalecane jest także usunięcie zimowych gniazd i jaj takich szkodników, jak: niestrzęp głogowiec, pierścienica nadrzewka czy kuprówek rudnica. Jeszcze przed nadejście zimy drzewka owocowe można opryskać preparatem, który zapobiegnie rozwojowi czerwców i mszyc. Listopad to także pora, aby zabezpieczyć drzewka owocowe przed mrozem. Szczególnej troski wymagają drzewka posadzone jesienią. U podstawy pni usypujemy kopczyki z ziemi, a pnie owijamy zimową białą włókniną lub słomą. Drzewka owocowe musimy zabezpieczyć także przed zającami, sarnami i gryzoniami. Na pnie można założyć rurki z PCV lub specjalne osłony sadownicze. Podobno sarny odstrasza zapach mydła toaletowego zawieszonego na gałęziach.
Grudzień w sadzie
To pora na wapnowanie pni drzew. Zabieg ten chroni pnie drzew nie tylko przed mrozem, ale także przed ostrym słońce. Wapnowanie pni drzew owocowych można przeprowadzić jeszcze w styczniu i w pierwszych dniach lutego. Do bielenie pni drzew używa się roztworu wapna. Kiedy warstwa wapna zostanie zmyta przez opady deszczu, zabieg należy powtórzyć. Zabieg te zapobiega wystąpieniu ran zgorzelinowych.