Zanim nadejdzie zima w ogrodzie czeka nas wiele pracy. Musimy nie tylko usunąć z rabat przekwitnięte rośliny jednoroczne i je przekopać, ale także przenieść do domu okazy roślin doniczkowych. Niezbędne jest także wykopanie i przeniesienie pod dach niektórych bylin, na przykład dalii. Jesień to również czas na ostatnie zasilenie rośli nawozami.

Nawożąc rośliny przed nadejściem zimy dostarczymy im niezbędnych składników odżywczych, których potrzebują, aby w dobrej kondycji przetrwać trudne zimowe miesiące. Zimą dla wielu roślin szczególnie niebezpieczny jest niedobór wody oraz niskie temperatury. Jesienią musimy je więc obficie podlać i zabezpieczyć przed mrozem.

Prace w sadzie w listopadzie
W listopadzie czeka nas mnóstwo prac nie tylko w ogrodzie, ale również w sadzie. Dzięki pracom pielęgnacyjnym wykonanym przed nadejściem zimy, drzewka owocowe w przyszłym roku wydadzą obfite plony. Musimy pamiętać przede wszystkim o usuwaniu opadłych liści, aby nie przetrwały w nich zarodniki groźnych chorób drzewek owocowych. Na drzewkach owocowych bardzo często pozostają owoce chore i popsute. Nie powinno się ich zostawiać na gałęziach. Infekcja może przenieść się na następny rok i doprowadzić do obumarcia pędów. Kiedy więc z drzewek opadną ostatnie liście musimy zebrać mumie owoców. Pozostawione mogą sprawić, że drzewka zostaną zaatakowane moniliozą. Zebrane mumie owoców najlepiej jest spalić. Zalecane jest także usunięcie zimowych gniazd i jaj takich szkodników, jak: niestrzęp głogowiec, pierścienica nadrzewka czy kuprówek rudnica. Jeszcze przed nadejście zimy drzewka owocowe można opryskać preparatem, który zapobiegnie rozwojowi czerwców i mszyc. Listopad to także pora, aby zabezpieczyć drzewka owocowe przed mrozem. Szczególnej troski wymagają drzewka posadzone jesienią. U podstawy pni usypujemy kopczyki z ziemi, a pnie owijamy zimową białą włókniną lub słomą. Drzewka owocowe musimy zabezpieczyć także przed zającami, sarnami i gryzoniami. Na pnie można założyć rurki z PCV lub specjalne osłony sadownicze. Podobno sarny odstrasza zapach mydła toaletowego zawieszonego na gałęziach.

Grudzień w sadzie

To pora na wapnowanie pni drzew. Zabieg ten chroni pnie drzew nie tylko przed mrozem, ale także przed ostrym słońce. Wapnowanie pni drzew owocowych można przeprowadzić jeszcze w styczniu i w pierwszych dniach lutego. Do bielenie pni drzew używa się roztworu wapna. Kiedy warstwa wapna zostanie zmyta przez opady deszczu, zabieg należy powtórzyć. Zabieg te zapobiega wystąpieniu ran zgorzelinowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here