Obostrzenia w skokach spadochronowych

Kurs spadochronowy to marzenie wielu osób. Większość bowiem fascynują skoki ze spadochronem i latanie. Niestety, ale jak w przypadku większości sportów ekstremalnych, tak i tu są pewne ograniczenia i nie każdy może wziąć udział w kursie.

Obostrzenia – kurs spadochronowy

Do kursu spadochronowego zazwyczaj dopuszczane są wszystkie osoby, bez ograniczeń wiekowych, aczkolwiek należy mieć na uwadze, że to instruktor (na podstawie naszego zgłoszenia, późniejszej rozmowy lub obserwacji postępów szkolenia) określa, czy dana osoba może uczestniczyć w szkoleniu spadochronowym. Na kurs mogą zgłaszać się osoby pełnoletnie, które cechują się dobrym stanem zdrowiu oraz te o dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Każda szkoła, która organizuje kurs spadochronowy, przykłada ogromną uwagę do bezpieczeństwa wszystkich kursantów. I z tego tez powodu kursanci przed kursem zobowiązani są wykonać specjalne badania lekarskie, które dopuszczają do skoków spadochronowych. Tego rodzaju badania muszą wykonywać wszyscy, pomimo ogólnego zniesienia obowiązku badań dla zwykłych skoczków. Badania są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na wykrycie pewnych przeciwwskazań do skoków, o których przyszły kursant nawet może nie zdawać sobie sprawy, że są ograniczeniem lub że ma jakieś schorzenie (np. wady wzroku, wypadające barki czy uszkodzeni kręgosłupa). Tak więc w trosce o bezpieczeństwo kursantów i osób skaczących w ich towarzystwie, szkoły utrzymują obowiązek wykonania wstępnych badań lekarskich. Tego typu działanie pozwala także wyeliminować ryzyko przerwania kursu z powodów zdrowotnych, a tym samym zabezpiecza przed stratą pieniędzy.

Gdzie wykonać badania?

Badania do kursu spadochronowego można wykonać w dowolnym ośrodku medycyny lotniczej, gdzie badania wykonuje się w ciągu kilku godzin.

Wymagania sprawdzane podczas rekrutacji na kurs spadochronowy

Jeżeli marzysz o kursie spadochronowym, jesteś zdrowy i spełniasz wszystkie wymagania, to nic nie stoi na przeszkodzie.

Standardowe wymagania na kurs spadochronowy

Wśród głównych obostrzeń, które mogą zdecydować o wzięciu udziału w skokach, należy wymienić:

– waga maksymalna 100 kg,
– wykonane badania lotniczo-lekarskie,
– wszystkie osoby poniżej 18. roku życia muszą mieć oświadczenie obojga rodziców lub opiekunów prawnych wskazujących na pozwolenie na wzięcie udziału w kursie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here