Włosy oprócz oczywistej roli w wizerunku człowieka pełnią też praktyczne funkcje takie jak ochrona skóry głowy przed zewnętrznymi czynnikami. Nie dziwnym jest więc, że każdy chciałby cieszyć się jak najdłużej swoimi włosami. Jednakże ponad 80% mężczyzn i około 9% kobiet rasy kaukaskiej dotyka problem łysienia.
Łysienie – poznaj jego przyczyny rodzaje i sposoby leczenia.
Najprostsza definicja mówi o tym, że łysienie to objaw chorobowy, który polega na postępującym zanikaniu wytwarzania włosów w mieszkach włosowych. Są różne przyczyny tego zjawiska, łysienie może być objawem choroby, skutkiem przyjmowania określonych leków bądź też naturalnym procesem związanym ze starzeniem się organizmu człowieka.
Bardzo często łysienie jest reakcją na poważny zabieg chirurgiczny bądź też skutkiem zatrucia metalami ciężkimi takimi jak arsen, ołów czy tal. Częstokroć łysienie wynika też z dziedziczenia genetycznego bądź stresu dotykającego pacjenta i nie ma związku z wymienianymi wcześniej czynnikami.
Wyróżnia się wiele rodzajów i podgatunków łysienia.
Osoby młode (do 25 roku życia) dotyka najczęściej łysienie plackowate. Charakteryzuje się nagłym przebiegiem i nieprzewidywalnością. Włosy mogą spontanicznie, w dużych ilościach wypadać a potem odrastać. Wśród lekarzy wciąż panują sprzeczności co do przyczyn i sposobów walki z tym rodzajem łysienia. Wielu ekspertów radzi doogniskowe wstrzykiwanie acetonidutriamcynolonu w dawce 2,5-10mg/ml co kilka tygodni bądź doustne podawanie prednizolonu.
Łysienie spowodowane przez leki objawia się na różne sposoby. Może być to łysienie częściowe bądź całkowita utrata włosów. Często leczeniem może być odstawienie przyjmowanych leków bądź kontrola stężenia TSH, ferrytyny, prolaktyny i normalizacja ich stanu przez chemiczne podawanie ich do organizmu.
Rzadką, ale najgroźniejszą postacią omawianego schorzenia jest łysienie bliznowaciejące. Prowadzi ono do trwałej i nieodwracalnej utraty włosów. Leczenie tej postaci łysienia jest trudne i rzadko przynosi zadowalające efekty. Pomóc może sterydoterapia, jednakże trzeba ją wykonywać przed wejściem choroby w cięższe stadium.

http://www.pracowniapiekna.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here