Ciąża to czas, w którym organizm kobiety ma szczególne wymagania. Musi otrzymywać nie tylko składniki odżywcze, witaminy, minerały, kalorie i wiele innych substancji dla samego siebie, ale i dla dynamicznie rozwijającego się organizmu dziecka. Dlatego tak wiele spośród przyszłych mam decyduje się na suplementację i duże zmiany w codziennej diecie. Internet jest pełen reklam specyfików, które warto przyjmować – ale niektóre z nich są szczególnie polecane i warte suplementacji. Kwas DHA jest bez wątpienia jednym z najważniejszych.

Dlaczego suplementacja kwasu DHA jest tak ważna?

W świadomości niemal wszystkich matek to kwas foliowy jest najważniejszym suplementem, jaki należy przyjmować w ciąży. Tymczasem niemniej istotne jest zapewnienie sobie i dziecku właściwej podaży kwasu DHA sprawdź http://humana-baby.pl/blog/kwas-dha-a-prawidlowy-rozwoj-dziecka. Ma on niebagatelne znaczenie zarówno dla zdrowia mamy, jak i mającego się narodzić, nowego członka rodziny. Kwas DHA to podstawowy budulec mózgu. Dowiedziono, że dzieci matek, które w ciąży przyjmowały ten składnik, mają wyższe IQ, szybciej się rozwijają i rzadziej zapadają na choroby i zaburzenia takie jak ADHD, dysleksja i tym podobne. To nie koniec długiej listy zalet tego kwasu tłuszczowego: wpływa on pozytywnie na zmniejszenie ryzyka poronień i przedwczesnych porodów, zapobiega depresji poporodowej. Polecany jest kobietom ze skłonnością do alergii, ponieważ zmniejsza ryzyko jej wystąpienia u dziecka. Wspomaga właściwy rozwój narządów wzroku. Poprzez istotny wpływ na rozwój ośrodkowego układu nerwowego, pozytywnie oddziałuje na rozwój funkcji motorycznych u dziecka. Jego przyjmowanie jest niezwykle ważne i przyniesie nie tylko doraźną poprawę w sprawach takich, jak ryzyko poronienia albo zapobieganiu wystąpienia depresji poporodowej, ale będzie miało niemały wpływ na prawidłowy rozwój dziecka w jego przyszłym, samodzielnym życiu. W końcu, który rodzic, nie chce ułatwić swojemu maleństwu startu poprzez zadbanie o jak najlepszy rozwój intelektualny i fizyczny?

Źródła kwasu DHA w ciąży

Jak w przypadku wielu spośród substancji potrzebnych w ciąży, kwas DHA wcale nie jest tak łatwo pozyskać w odpowiednich ilościach. Co więcej – nawet kobiety, które nie są ciężarne, często cierpią na niedobory tej substancji. Jemy za mało ryb i nie spożywamy wystarczającej ilości tłuszczów, które są bogate w DHA. Tym bardziej palącą potrzebą staje się konieczność uzupełnienia ich wtedy, gdy nosimy pod sercem małego człowieka. Choć zaleca się rozpoczęcie suplementacji, kiedy kobieta jest już w ciąży, decyzję o zwiększeniu dostarczania kwasów DHA można podjąć już wcześniej, wprowadzając do posiłków więcej produktów go zawierających. W tym celu warto wzbogacić jadłospis o więcej tłustych ryb, zwłaszcza morskich (łososia, śledzia czy dorsza) i sałatki z olejem lnianym, rzepakowym czy oliwą z oliwek. Będąc już w ciąży, należy zdecydować się na suplementację kapsułek z alg morskich o wysokiej zawartości kwasu DHA. Niestety, ale wiele ryb morskich jest zanieczyszczonych metalami ciężkimi, takimi jak rtęć, kadm, ołów i miedź. Poza tym wiele spośród dań rybnych spożywanych jest w formie surowej, co zwiększa ryzyko chorób bakteryjnych oraz pasożytniczych u osób je jedzących. Niektóre spośród ryb, łącznie z tymi uznawanymi za najzdrowsze np. łosoś są odradzane w związku ze sposobem ich hodowli. Łosoś odławiany w Bałtyku, czy też ten Atlantycki, ale hodowlany, w związku z wysoką zawartością szkodliwych substancji, nie są najlepszym wyborem. Dlatego właśnie w ciąży z części ryb i rybnych przysmaków należy zrezygnować, a inne przyjmować z umiarem. Kwas DHA można bezpiecznie przyjmować w innej formie.

Zalety z konsumpcji kwasu tłuszczowego DHA są nieocenione. Nie warto z niego rezygnować podczas ciąży – niedobory DHA mogą mieć druzgoczący wpływ na zdrowie zarówno matki, jak i jej dziecka. Kwas DHA, tak samo, jak i inne suplementy zalecane dla dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących należy (mimo niewątpliwych zalet suplementacji) przyjmować z umiarem i pod opieką lekarza. Nie można przesadzić z przyjmowaniem tego typu substancji – ich nadmiar może zaszkodzić w równym stopniu, w jakim odpowiednie dawkowanie pomaga. Dlatego wskazana jest ostrożność w przypadku przyjmowania wszelkiego rodzaju suplementów i ciągła opieka doświadczonego specjalisty z zakresu medycyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here