Kurtki damskie, które nigdy nie wychodzą z mody – poznaj ponadczasowe modele kurtek

Kurtki damskie jeansowe, rock and rollowe ramoneski czy może „wojskowe” parki? Sprawdź, które modele kurtek damskich są w modzie od dekad i nic nie wskazuje na to, aby spadły z piedestału!

Są takie ubrania, które nigdy nie przestają być modne. Co za tym idzie – kupując jedną, dobrej jakości rzecz, możesz cieszyć się nią przez długie lata. Zajrzyj do swojej szafy, przyjrzyj się ubraniom i sprawdź, która z ponadczasowych kurtek damskich najbardziej pasuje do Twojego stylu.

Kurtki damskie jeansowe

Kurtki damskie z jeansu możesz nosić do spodni, sukienek czy spódniczek. Głównie latem i wiosną, choć projektanci mody i największe sieciówki projektują też ich ocieplane wersje – na przykład białym czy beżowym futerkiem.

Kurtki jeansowe przybierają różne postaci – od wersji mini, przypominających bolerka, przez wersje maxi, które kojarzą się nieco z męskimi modelami, po jeansowe płaszcze. Kto by pomyślał, że historia jeansówek zaczęła się już 150 lat temu, kiedy to wraz z jeansowymi spodniami stanowiły podstawowy strój poszukiwaczy złota?

Skórzane ramoneski

Ramoneska to kurtka, która kojarzy się przede wszystkim ze stylem rock and rollowym czy grunge’owym. Jej historia sięga połowy XX wieku. Właśnie wtedy ramoneski były najbardziej popularne wśród motocyklistów. Szybko jednak zdobyły popularność zarówno wśród projektantów mody, jak i miłośników rockowego stylu na całym świecie.

Z biegiem lat popularność ramonesek nie malała. Wręcz przeciwnie – powstawały i powstają różne modele popularnych kurtek. Dzisiaj nosi się ramoneski we wszystkich kolorach tęczy, uszyte z przeróżnych materiałów. Nadal jednak najbardziej kultowa pozostaje czarna, skórzana kurtka.

Z czym łączyć ramoneski? Ze wszystkim! Taką kurtkę możesz włożyć zarówno do jeansów, tuniki, jak i delikatnej, zwiewnej sukienki, eleganckiej kreacji czy nawet sukni ślubnej!

Parki

Parka to kurtka z wojskowymi korzeniami. W latach 40. XX wieku armia Stanów Zjednoczonych zapożyczyła krój wydłużanych z tyłu kurtek z dużymi kapturami od mieszkańców mroźnej Syberii i Alaski. W latach 60. kurtki noszone głównie przez żołnierzy zaczęły być wykorzystywane przez przedstawicieli ruchu hippisowskiego na znak tolerancji i pokoju. Kolejne 20-30 lat później parki chętnie nosili przedstawiciele klasy inteligenckiej. Z czasem zaczęły zdobywać coraz większą popularność jako kurtki zimowe, a później także wiosenne i jesienne.

Elementy charakterystyczne parki to:

  • przedłużany tył,
  • obszerny kaptur, często doszyty na stałe,
  • prosty krój,
  • ściągany sznurek umieszczony w zewnętrznym tunelu na wysokości talii.

Pierwotnie parki miały zielony, nierzucający się w oczy kolor, zewnętrzne, duże kieszenie, pionowe lub skośne kieszenie na piersiach i rękawy, których zakończenia chroniły ręce przed wiatrem. Dzisiaj nadal odcienie zieleni są bardzo popularne wśród kurtek tego typu, jednak można nabyć je już w wielu innych, niekoniecznie maskujących kolorach.

Czytaj więcej: Kalosze 2018 – modne fasony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here