Karma dla szczeniaka małej, średniej i dużej rasy

Karma dla szczeniaka powinna być dopasowana do rasy. W zależności od niej psy wykazują różne potrzeby żywieniowe, których zaspokajanie wpływa na ich wzrost i rozwój. To niezwykle ważne, ponieważ czworonogi ras małych szybciej osiągają dorosłość niż przedstawiciele pozostałych.

Karma dla szczeniaka – czy rasa ma znaczenie?

Wśród obowiązków spoczywających na właścicielach młodych psów czołowe miejsce zajmuje dostarczenie im odpowiednich ilości i proporcji wszelkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju substancji pokarmowych. Wybór karmy uzależniony jest w dużym stopniu od rasy i bezpośrednio z nią związanej szybkości osiągania przez szczeniaka masy ciała dorosłego osobnika. Psy to gatunek bardzo zróżnicowany pod tym względem. Rozbieżności mają odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na składniki odżywcze. Potrzeby żywieniowe najlepiej zaspokoi karma dla szczeniaka dedykowana odpowiedniej rasie: małej i miniaturowej, średniej, dużej oraz olbrzymiej.

Dojrzałość najszybciej osiągają psy najmniejsze. U ras miniaturowych (np. yorkshire terrier, chihuahua) dochodzi do tego w 6–8 miesiącu życia, zaś u małych (np. foksterier, mops, jamnik) w 9 miesiącu życia. W przypadku psów ras średnich i dużych karma dla szczeniąt powinna być stosowana do 12 miesiąca życia. Najdłużej należy ją podawać psom ras olbrzymich, gdyż przez 18–24 miesięcy.

Karma dla szczeniaka – czym różni się w zależności od rasy?

Karma dla szczeniąt najmniejszych ras charakteryzuje się największą kalorycznością. Zwierzęta te rosną bardzo szybko. Szacuje się, że przez pierwsze 6 miesięcy są w stanie przybierać na wadze nawet 20 g dziennie. Małe psiaki mają wrażliwy układ pokarmowy, dlatego najlepszym źródłem białka będzie dla nich jagnięcina i cielęcina. Wykazują też tendencję do odkładania kamienia nazębnego. Stąd w ich diecie nie może zabraknąć polifosforanu sodu, który wiąże obecny w ślinie wapń, co spowalnia gromadzenie się płytki.

Karma dla szczeniaków ras średnich i dużych dostarczać powinna mniej energii w porównaniu z tą dedykowaną małym psom. Celem tego jest zmniejszenie tempa wzrostu czworonoga. Przewód pokarmowy stanowi u nich niewiele ponad 3% masy ciała, przez co wykazują słabą zdolność trawienną i związane z tym wzmożone zapotrzebowanie na żywność o wysokiej strawności. Karma powinna zawierać dużą ilość białek L.I.P., prebiotyków i probiotyków (FOS i MOS).

W przypadku szczeniaków ras olbrzymich wystrzegać się trzeba wysokoenergetycznej karmy, która niekorzystnie przyspiesza wzrost, co stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia – nieproporcjonalnie duża masa ciała obciąża słabo wykształcone stawy. Naukowcy podkreślają, że w żadnej innej grupie zaniedbania żywieniowe nie okazują się tak brzemienne w skutkach jak u największych psów. Wybierając karmę, należy zwrócić uwagę na zawartość wapnia, chondroityny (likwidującej tarcia między stykającymi się elementami ruchomymi stawu) i glukozaminy (pobudzającej wytwarzanie składników chrząstki stawowej). Substancje te determinują rozwój szkieletu oraz obniżają ryzyko chorób zwyrodnieniowych i degeneracji chrząstki stawowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here