Latem należy szczególnie chronić skórę i korzystać ze słońca z umiarem. Dlatego w kosmetyczce każdej kobiety, poza balsamem do opalania, powinien znaleźć się także krem, łagodząca mgiełka, balsam do ust czy odpowiedni podkład – inny niż zimą. Kosmetyki na lato, zwłaszcza te do pielęgnacji, powinny przede wszystkim mieć lżejsze konsystencje niż te, które stosujemy jesienią czy zimą.
Ochrona przeciwsłoneczna
Pielęgnacja cery latem to jedyny taki czas w roku, gdy odkrywamy dużo ciała, dlatego nasza skóra powinna być nieskazitelna. Na szczęście słońce sprzyja większości typów skóry, nawet atopowej. W najgorszym położeniu są natomiast posiadaczki cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Promienie słoneczne (największe natężenie obserwujemy w południu) docierają do ziemi z dużą intensywnością, zależną od pory dnia i szerokości geograficznej. Lata potrafią być w Polsce naprawdę gorące, a nawet jeśli słońce prześwituje tylko zza chmur, możemy być pewni, że część szkodliwego promieniowania przedostaje się wprost do naszej skóry. Promienie UV pokonują szklane szyby samochodu i zwiewne ubrania, dlatego bardzo ważne jest, by zawsze przy sobie mieć odpowiedni filtr przeciwsłoneczny. Te z wysokim faktorem, potrafią zachować długotrwałą ochronę i co bardzo ważne nie zatykają przy tym porów. Skórze nie sprzyja bowiem tylko słońce, ale i gorąco. Latem wiele osób uskarża się na problemy z tłustą, oleistą skórą. Mimo że słońce działa wysuszająco na pryszcze, to ciepło powoduje uaktywnienie gruczołów łojowych, które pracują ze zdwojoną siłą. Dlatego podstawą jest dobranie odpowiedniego kremu nawilżającego. Ważne, by był lekki i na bazie wody, a nie olejków. Powinien być także delikatny, by nie powodował reakcji alergicznej w kontakcie ze słońcem. Kremy zawierają teraz często dodatek filtrów UV, ale ich używanie powinno przebiegać podobnie jak w przypadku filtrów, tzn. należy nakładać treściwą warstwę produktu i powtarzać jego aplikację z w ciągu dnia. Jeżeli masz skórę problematyczną, to nie żałuj pieniędzy na dobry specyfik. Tanie mogą prowadzić do zatykania porów i zaskórników, których ciężko będzie się pozbyć, a doprowadzą nawet do wyprysków.
Kosmetyki owocowe
Lato to także moment, w którym korzystamy z sezonowych owoców i dobrym pomysłem są wykonane w domu maseczki owocowe. Wybierając odpowiednie produkty ze sklepowej półki zwróćmy tylko uwagę, by były ekologiczne. Wtedy oddadzą nam bogactwo swoich możliwości. Tak jest w przypadku chociażby olejku kokosowego, który świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry (wystarczy tylko odrobina), ale także przesuszonych włosów. Olejek kokosowy świetnie radzi sobie także z usuwaniem makijażu, a przy tym nie podrażnia i nie piecze. Będą z niego zadowolone właścicielki cery suchej. Suchość skóry to bardzo duży problem w lecie. Kąpiele w jeziorze czy morzu, kontakt ze słoną wodą, słońce i brak odpowiedniego kremu przeciwsłonecznego odbijają się na kondycji naszej cery. Zaczyna się szybciej starzeć, pojawiają się na niej przebarwienia, dołączają kolejne piegi. Dlatego o naszej skórze trzeba pomyśleć zawczasu. Pielęgnacja cery latem nie powinna omijać kuracji przeciwzmarszczkowej. Problemem takiej gamy produktów jest ich działanie złuszczające. Kwasy odnawiają wygląd naskórka, wygładzają go i odżywiają, ale stosując je w kremach musimy pamiętać, że powodują przebarwienia. Dlatego krem przeciwzmarszczkowy nakładajmy na noc, a rano nie zapomnijmy o kremie UV. Późniejszych przebarwień bardzo trudno się pozbyć i jest to często kosztowne. Latem możemy korzystać z bogactwa sezonowych owoców oraz warzyw, które chętnie wykorzystują producenci kosmetyków. Peelingi z naturalnymi owocami i ekologiczne kremy, np. AA Eco kuszą nas swoim zapachem. Po wykonaniu peelingu możemy nałożyć na twarz odpowiednią maseczkę: Apis Professional z owocami cytrusowymi i ogórkiem bogatymi w witaminę C , a nasza skóra od razu odzyska blask. W codziennej pielęgnacji warto posiłkować się tym, co oferuje samo lato, a więc witaminami i minerałami pochodzącymi z naturalnych roślin. Nasza skóra może wreszcie odpocząć, dlatego odstawmy oliwki i olejki a wybierzmy chociażby wody kwiatowe, które świetnie działają, a nie obciążają skóry
Letni makijaż
Pielęgnacja cery latem nie obyłaby się bez makijażu. Kolorowe szminki, cienie do powiek ? to idealny moment na ich testowanie, ale problem stanowi często dobranie odpowiedniego wykończenia makijażu. Fluidy i podkłady są często zbyt ciężkie, a w upalny dzień potrafią wręcz spływać z twarzy. Dużo lepiej spisują się w tym względzie kremy BB CC i DD, które mają lżejszą konsystencję, często matowią, bez użycia pudru i są przyjemne w noszeniu. Lekki makijaż na lato to nie tylko moda, ale rzeczywista potrzeba naszej skóry. W trosce o jej wygląd i zdrowie nie wybierajmy ciężkich pozostałości z zimy. Jeżeli używałyśmy podkładu z filtrem UV, pozostałości z poprzedniego sezonu nie nadają się już do użytku. Produkty tego typu są nietrwałe i należy je zużyć w przeciągu kilku miesięcy od otwarcia. Lżejsze podkłady nie zwalniają nas z zaprzestania pielęgnacji okolic oczu czy ust. Wybierzmy po prostu produkty o poziom lżejsze od tych na wiosnę. Odświeżenie w ciągu dnia przyniosą nam wody termalne, które możemy rozpylić na makijaż bez konieczności późniejszego wycierania. Woda termalna spryskana tuż po wykonaniu makijażu utrwali go i dodatkowo zapewni delikatniejszy, bliższy naturalnemu efekt na twarzy. Przed wyjściem z domu nie zapomnijmy wziąć ze sobą butelki wody ? nawilżenie skóry od wewnątrz jest nawet ważniejsze od tej zewnętrznej.