Chociaż kondycja włosów uwarunkowana jest głównie prawidłową pielęgnacją, to ich budowa zależy przede wszystkim od czynników genetycznych. Czy można zatem wpłynąć na wygląd kosmyków?

Na głowie znajduje się 100-150 tys. włosów, które różnią się swoim wyglądem – jest to kwestia indywidualna dla każdego człowieka. Kolor włosów czy ich podatność na falowanie zależy w dużej mierze od genetyki.

Budowa włosa – najważniejsze informacje

U każdego człowieka budowa włosa ma identyczny przebieg, w efekcie czego pojedynczy kosmyk zawsze składa się z:

  • łodygi
  • korzenia
  • pochewki
  • cebulki (opuszki)
  • brodawki.

Podstawowym składnikiem budulcowym włosa jest keratyna. Włókna tej substancji są ze sobą połączone poprzecznymi wiązaniami siarczkowymi, co przekłada się na większą elastyczność i sprężystość kosmyków. Ponadto keratyna stanowi element zewnętrznej osłonki włosa i odpowiada za blask i połysk włosów.

Geny w dużej mierze decydują o wyglądzie włosów

W genach zapisany jest wygląd włosów: począwszy od ich koloru, a skończywszy na tendencji do skrętu.

Za ciemne włosy odpowiada gen dominujący, a za włosy jasne – gen recesywny. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze dziecko rodziców o ciemnych włosach będzie miało ciemne kosmyki. Jeśli bowiem kobieta i mężczyzna o ciemnych włosach mają po jednej kopii genów odpowiedzialnych za jasny kolor kosmyków, istnieje 25% szans, że dziecko po urodzeniu będzie miało włosy w kolorze blond.

W genach zapisana jest również tendencja do skrętu kosmyków. Od nich zatem zależy, czy włosy w przekroju poprzecznym będą okrągłe (włosy proste), lekko spłaszczone (włosy falujące się), mocno spłaszczone (włosy kręcone) czy przyjmą kształt nerki (włosy kędzierzawe).

Warto przy tym podkreślić, że geny wpływają także na gęstość i grubość włosów. Szacuje się, że blondynki mają więcej mieszków włosowych, z których wyrasta ok. 180-750 włosów na m2. Natomiast brunetki mają mniej włosów (150-500 kosmyków na m2), które jednak są grubsze w przekroju poprzecznym.  

Genetyka odpowiada za długość i witalność włosów

Włosy rosną w różnym tempie, co wynika m.in. z genetyki. Przyjmuje się, że kosmyki przyrastają:

  • ok. 0,35 mm dziennie
  • ok. 1 cm miesięcznie
  • ok. 12 cm rocznie.

Warto jednak podkreślić, że u każdego człowieka proces ten przebiega inaczej – niekiedy tempo jest szybsze lub wolniejsze.

Czynniki genetyczne determinują cykl wzrostu włosa

W genach zapisany jest także cykl wzrostu włosa. Oznacza to, że mieszek włosowy został zaprogramowany do tego, by odbyć konkretną liczbę faz – najczęściej od 20 do 30 cyklów.  Ponadto od czynników dziedzicznych zależy długość pojedynczego cyklu włosa – zwykle trwa od 2 do 8 lat. Można więc szacować, że proces stopniowej utraty włosów będzie następował najwcześniej ok. 40. roku życia.

Czy można wpłynąć na wygląd włosów mimo genów?

O ile nie istnieje sposób na trwałą zmianę koloru kosmyków, tak z łatwością można poprawić ogólny wygląd włosów. Wystarczy zdrowy jadłospis, który dostarczy najważniejsze składniki odżywcze. Istotną rolę odgrywają również suplementy diety, dzięki którym można szybko i bezpiecznie uzupełnić niedobory minerałów i witamin. Przykładowo, Vitapil® Tabletki to preparat, który zawiera w swoim składzie unikalną kompozycję składników, w tym krzemionkę pozyskiwaną z młodych pędów bambusa (roślina zawiera nawet 5 razy więcej krzemionki niż skrzyp polny). Dzięki temu suplement przyczynia się do ogólnej poprawy kondycji włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here