Kiedy mieszka się w miejscu, gdzie znajduje się strome zbocze konieczne jest jego odpowiednie zabezpieczenie przed erozją. Deszcze i spływająca do gruntu woda podmywa jego powierzchnię, a jeśli dochodzi do tego jeszcze silne wiatr czy ruchy górotworu tworzą się osuwiska. Takiemu zjawisku można jednak zapobiec stosując geosiatki, betonowe zabezpieczenia, gabiony lub pionowe ścianki palisadowe. Jednak, które rozwiązanie będzie najbardziej korzystne?
Betonowe zabezpieczenia – drogie i pracochłonne
Strome zbocza można zabezpieczyć za pomocą płyt betonowych. Takie rozwiązanie nie daje jednak stu procentowej trwałości, gdyż z czasem pod wpływem np. wstrząsów na terenach [pokopalnianych może dojść do jego pękania. Do tego dochodzi jeszcze trudność w wegetacji roślinności, która nawet przy zastosowaniu betonowych płyt ażurowych niekoniecznie będzie zdrowo rosła i ze względu na ograniczoną ilość światła, system korzeniowy zacznie wysychać. Dlatego na skarpach, na których chce się posadzić kwiaty czy trawy nie będzie to dobre rozwiązanie. Tam, gdzie wstrząsy są niewielkie i rzadko występują i nie planuje się sadzenia roślinności, a jedynie wypełnienie żwirem, można ewentualnie pokusić się o takie rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że jego koszty są spore, a materiał trudny w montażu ze względu na jego ciężar. Wymaga to użycia specjalistycznego ciężkiego sprzętu. Dodatkowo beton nie przepuszcza wody, więc tam gdzie nie ma zagłębień i odpowiedniego drenażu, jak w płytach ażurowych, spływa ona po zboczu, co sprawia, że niebezpieczeństwo zalania i powodzi terenów znajdujących się poniżej się zwiększa.
Pionowe ścianki palisadowe – czy warto w nie zainwestować?
Kolejnym rodzajem zabezpieczenia, które może znajdować się na zboczu są pionowe ścianki palisadowe. To jedno z tradycyjnych rozwiązań, jednak czy może być trwałe? Składają się z drewnianych kołków i płyt betonowych. Ze względu na zastosowanie drewna ich trwałość jest ograniczona. Z czasem, kiedy elementy drewniane zaczynają pęcznieć, pod wpływem wilgoci, zabezpieczenie staje się coraz mniej trwałe, co po pewnym czasie powoduje jego pokonanie przez nacisk i siłę zbocza, na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Gabiony do zabezpieczenia zbocza – sposób na wyciszenie
Jednym ze sposobów na zabezpieczenie zbocza jest zastosowanie gabionów. W tym rozwiązaniu metalowe siatki wypełnione są kruszywem bardzo gęsto, tworząc jednolitą strukturę. Oczywiście kamień jest wysoce odporny na wilgoć, podobnie jak zastosowana ocynkowana stal. Gabiony chronią zbocze przed erozją, a dodatkowo wyciszają od nadmiaru hałasu. Jest to jednak technika bardzo pracochłonna, a do tego kosztowna. Oczywiście takie rozwiązanie ma wiele zalet, gdyż stosując specjalną siatkę na gabionach można obsadzić roślinność, w związku z czym zabezpieczenie prezentuje się bardziej naturalnie i wpisuje się w naturalny krajobraz.
Geosiatki – dobre i trwałe, a także szybkie rozwiązanie
Geosiatka jest jednym z szybszych i trwalszych rozwiązań zabezpieczenia stromego zbocza. Mocowanie geosiatki jest niezwykle łatwe i szybkie i nie potrzeba do tego celu ciężkiego sprzętu, jak w przypadku betonu, przez co znacznie ogranicza się koszty montażu. Zaletą geosiatki jest jej odporność nie tylko na niekorzystne warunki atmosferyczne, ale również środowisko kwasowe czy też sól drogową. Jej struktura jest niezwykle silna ze względu na sztywne węzły, a także proces produkcji siatki za pomocą wytłaczania w materiale polipropylenowym. Może zabezpieczać nawet osuwiska i tereny o dużej nasiąkliwości. Perforacja pozwala na dobre odprowadzanie wody do gruntu. Ponadto daje możliwość swobodnej aranżacji i sadzenia roślinności, która może rozwijać się bez przeszkód bądź wypełnienia żwirem czy też drobnymi kamieniami, które są odpowiednio zabezpieczone przez żebra geosiatki.
Ze względu na łatwość montażu z pewnością dobrym rozwiązaniem do zabezpieczenia stromych zboczy jest zastosowanie geosiatki. Sprawdzają się zarówno na skarpach przy drogach, jak i trakcji kolejowej. Mogą również doskonale zabezpieczać zbocza przy zbiornikach retencyjnych. Ich szerokie zastosowanie, a także trwałość sprawiają, że są bardzo chętnie wybierane i warto na nie postawić.