strażak

Praca w straży uważana jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych. Adrenalina i ciągłe ryzyko są nieodłącznym elementem każdego dnia. Zawód ten wybierają osoby ambitne, które troszczą się o innych i lubią ryzyko. Z jakimi obowiązkami powiązana jest praca w straży? Jak ma się prawo do praw i obowiązków strażaków? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://www.fachowcy.pl/blog/praca-strazaka-jak-wyglada-obowiazki-i-wymagania/ 

Jakie obowiązki należą do strażaka? 

Sporo osób uważa że zawód strażaka związany jest jedynie z gaszeniem pożarów. Praca ta tymczasem wiąże się też szeregiem innych obowiązków. Strażacy oprócz gaszenia ognia, ratują ludzi, którzy ucierpieli w różnego rodzaju wypadkach. 

Pracując w straży wypadki są codziennością. Począwszy od tych drogowych, poprzez wodne, na górskich skończywszy. To właśnie straż dba o to, aby ewakuować ludzi podczas powodzi czy innego niebezpieczeństwa lub klęski żywiołowej. Można powiedzieć, że strażacy są wszędzie tam, gdzie ich potrzeba. 

Jak ma się prawo do praw i obowiązków strażaków? 

Wymagania i obowiązki, które stają wobec strażaków oraz ich przywileje zostały spisane w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej w rozdziale VII. Strażak, w myśl tych przepisów jest funkcjonariuszem publicznym. Oznacza to, że w związku z pełnieniem swoich obowiązków korzysta z ochrony dla funkcjonariuszy publicznych, która została przewidziana w kodeksie karnym. Sporo osób zastanawia się, czy strażak może podejmować bębenkową pracę poza służbą w jednostce. 

Okazuje się, że ma taką możliwość. Pod warunkiem jednak, że otrzyma on pisemną zgodę przełożonego uprawnionego do mianowania lub powoływania strażaka na stanowisko służbowe. Strażak nie może podejmować dodatkowej pracy, która mogłaby podważać zaufanie wobec Państwowej Straży Pożarnej lub była sprzeczna z obowiązkami strażaka wynikającymi z ustawy. 

Praca w straży wiąże się z codziennym zagrożeniem zdrowia, a nawet życie. Strażak nie wie, co czeka go na miejscu zdarzenia. Taki zawód wiąże się z ogromnym poświęceniem. 

Zobacz też: http://www.e-ciuszki.pl/salon-kosmetyczny-jak-go-otworzyc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here