Jeśli posiadasz w swoim domu dywan z wełny, dokonałeś bardzo mądrego wyboru. Naturalne włókna sprawiają, iż dywan wygląda niezwykle estetycznie, a dodatkowo posiada korzystne dla naszego zdrowia właściwości, takie jak antystatyczność czy tworzenie odpowiedniego mikroklimatu w danym pomieszczeniu. Aby zapewnić mu jak najlepszy wygląd i trwałość przez znacznie długi czas, należy szczególnie o niego zadbać. Ogólna konserwacja obejmuje regularne odkurzanie oraz natychmiastową reakcję w przypadku powstania jakiejkolwiek plamy.

Regularne i dokładne odkurzanie

Jak wiele innych dywanów, te z wełny wymagają regularnego odkurzania, aby zachować odpowiedni stan i wygląd. W przeciwieństwie do dywanów syntetycznych, wełna znacznie szybciej uwalnia osadzone w niej zanieczyszczenia. Jednak wszelki brud, kurz i roztocza muszą być usunięte jak najszybciej, aby nie zdążyły osadzić się w dolnej strukturze materiału, skąd znacznie trudniej będzie je usunąć. Dywany te powinny być dokładnie odkurzane przynajmniej raz w tygodniu. W przypadku odkurzania tekstyliów wełnianych, należy pamiętać o kilku rzeczach. Jeśli jest on twoim nowym nabytkiem, początkowe odkurzanie może powodować pewne odbarwienia i odkształcenia, które są w zupełności normalne. Po dokładnym odkurzeniu i „wydeptaniu” dywan nabierze pierwotnego koloru i kształtu. Przed odkurzaniem upewnij się, że worek próżniowy jest pusty. Pełna torba zmniejsza skuteczność odkurzacza. Eksperci radzą, aby dywan z wełny był poddany profesjonalnemu czyszczeniu przynajmniej raz w roku. Nawet przy regularnym odkurzaniu niewielka ilość drobinek kurzu może z przedostać się w dolną strukturę materiału, skąd zwykły odkurzacz nie jest w stanie ich wyciągnąć. Zgromadzone drobinki po roku mogą wyrządzić nieodwracalne szkody. Dlatego też warto skorzystać z profesjonalnej usługi prania i czyszczenia dywanów, gdzie przy pomocy specjalistycznych maszyn, wszelkie zanieczyszczenia zostaną w pełni usunięte.

Natychmiastowa reakcja w przypadku powstania plamy

Ze względu na swoją teksturę, wełna posiada naturalną odporność na plamy. Dzięki temu wszelkie substancje wylane na dywan pozostają na wierzchu materiału, a nie jak w przypadku dywanów syntetycznych, przenikają od razu w głąb tkaniny. Nie oznacza to jednak, że powstałą plamę można wyczyścić w późniejszym czasie. Należy to zrobić jak najszybciej przy pomocy ręczników papierowych delikatnie osuszając zabrudzoną powierzchnię, a następnie czyszcząc ją szarym mydłem i wodą. Jeśli upierasz się przy użyciu produktów czyszczących, upewnij się, że nie zawierają one substancji, które mogą zniszczyć naturalny materiał jakim jest wełna. W przypadku intensywnych plam, należy niezwłocznie oddać dywan do profesjonalnej pralni dywanów, gdzie przy użyciu odpowiednich środków piorących i specjalnych maszyn, plama zostanie bezpiecznie usunięta z powierzchni materiału.

Dywan z wełny to inwestycja, której z pewnością nie pożałujesz. Aby materiał był utrzymany w jak najlepszym stanie przez wiele lat, ważna jest regularna i dokładna konserwacja tej wyjątkowej tkaniny. Regularne odkurzanie i błyskawiczne usuwanie powstałych plam pozwolą ci cieszyć się wełnianym dywanem w swoim domu przez znacznie długi czas.

Źródło: Damat.pl – Pranie dywanów Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here