Dywany można spotkać w wielu mieszkaniach. Dodają wnętrzom ciepła, ale także pełnią funkcję dekoracyjną. Problemy może sprawiać jednak czyszczenie dywanów. Na rynku nie brakuje odpowiednich środków, jednak nie zawsze są one korzystne dla zdrowia czy bezpieczne dla dzieci. Dlatego warto poszukać alternatywnych, ekologicznych sposobów na utrzymanie ich w czystości.
Czyszczenie dywanów – domowe sposoby
Już nasze babcie miały swoje sposoby na czyszczenie dywanów, które dziś uważane są za ekologiczne, a dawniej były po prostu powszechne. Podstawą jest soda oczyszczona. To skuteczny i bezpieczny lek oraz środek do czyszczenia niemal wszystkich detali w domu. Bez problemu można znaleźć ją nawet w sklepie z artykułami spożywczymi, a w większych opakowaniach – w sklepach internetowych czy specjalnych sklepach ekologicznych, w których kupisz ją na wagę, bez opakowania (wystarczy przyjść np. ze swoim woreczkiem lub słoikiem).
Czyszczenia dywanu sodą jest bardzo proste i składa się z kilku kroków:
- Odkurzanie – zacznij od zbierania kurzu/okruszyn/brudu odkurzaczem.
- Stosowanie – posyp dywan cienką warstwą sody (ilość sody zależy od wielkości dywanu).
- Wyczekiwanie – pozostaw dywan posypany sodą na parę godzin, aby wchłonęła ona zapach oraz brud.
- Sprzątanie – sodę zbierz odkurzaczem.
Kolejny ekologiczny środek czystości to ocet. Jego główne zalety to powszechność, ekologiczność oraz niska cena. Do tego doskonale sprawdza się do usuwania trwałych zabrudzeń. Wówczas należy przygotować pastę na bazie octu. Proces czyszczenia dywanu octem zaczyna się tak samo, jak sodą:
- Odkurzanie – zacznij od odkurzenia dywanu.
- Przygotowanie roztworu – 1 łyżkę octu wymieszaj z 1 łyżką skrobi kukurydzianej i nanieś na plamę (w zależności od wielkości zabrudzenia można zwiększać/zmniejszać proporcje).
- Wyczekiwanie – pozostaw pastę na dywanie na dobę.
- Sprzątanie – zbierz roztwór odkurzaczem.
Efekt: czysty dywan, bez zapachu i plam, odświeżone kolory, czyli dywan jak nowy!
Czyszczenie dywanów – kiedy domowe sposoby to za mało
Mimo wysiłku i starań zdarza się, że środki znajdujące się pod ręką mogą nie zadziałać. Wtedy warto uzbroić się w skuteczniejsze, profesjonalne preparaty do czyszczenia. Większość dywanów można czyścić na mokro, tak zwanym sposobem szamponowania – za pomocą piany aktywnej. Jest bardzo prosta w użyciu, należy tylko spryskać nią wcześniej odkurzony/wytrzepany dywan, a następnie zebrać pianę odkurzaczem.
Jeżeli na dywanie znajdują się plamy, to lepiej zastosować odpowiednie odplamiacze. Zazwyczaj są mocne środki, które najlepiej najpierw przetestować na jakimś niewidocznym fragmencie (np. ukrytym pod meblami), aby zobaczyć jak reagują kolory. Jeżeli po kilkunastu minutach nie widzisz zmian kolorów/przebarwień czy innych niepożądanych reakcji tkaniny, możesz przystąpić do odplamiania.
Tkaninę, której nie poddaje się czyszczeniu na mokro – jak wiskoza – należy czyścić na sucho. Są specjalne proszki dedykowany do takich rodzajów dywanów, a sam sposób jest niezmiernie prosty: posypywanie dywanu proszkiem, wcieranie proszku we włókna, pozostawianie na chwilę, a następnie odkurzanie dywanu.
Niezbędne środki piorące znajdziesz z łatwością na stronie firmy Komfort http://www.komfort.pl/pl/Dywany/c/d . Pomocny może być także odkurzacz piorący, który można wypożyczyć przy zakupie odpowiedniego środka czyszczącego.