Jak czesać psa w czasie linienia?

0
775

Psy, które mają sierść, zawsze wykazują tendencję do jej wypadania. Natężenie gubienia sierści jest zależne przede wszystkim od rasy zwierzęcia, dbałości o jego owłosienie, ale ogromne znaczenie ma także okres linienia. Ten przypada na wiosnę i to właśnie wtedy warto uwzględnić szczególne praktyki w zakresie czesania psa. Sprawdź, jak pielęgnować sierść psa w czasie linienia, aby zachować własny komfort codziennego funkcjonowania w domu, ale również by sierść psa zawsze pozostawała w nienagannym stanie. Dowiedz się więcej już teraz. 

Rutynowa praktyka czesania psa

Psy, które mają sierść, bez względu na jej długość powinny być wyczesywane średnio raz w tygodniu. Dzięki temu zapobiega się gubieniu sierści oraz jej kołtunieniu. Dotyczy to przede wszystkim psów o długim włosiu. Taka praktyka jest nie tylko ważna, jeśli uwzględnia się wygodę i podstawową pielęgnację oraz zachowanie higieny psa, ale także możliwość utrzymania domowej strefy w porządku. Nikt z nas nie lubi psiej sierści na dywanie, skarpetkach czy swetrze. 

O ile to możliwe czesanie psa najlepiej przeprowadzać na zewnątrz i przy użyciu odpowiednich szczotek albo grzebieni. 

Wybór konkretnych akcesoriów zależy przede wszystkim od rasy pupila oraz wielkości zwierzęcia. Długą sierść, która ma tendencję do wypadania oraz plątania najlepiej wyczesywać specjalną rękawicą, ponieważ standardowe szczotki mogą być za małe. 

Do wyczesywania sierści nie sprawdzą się szczotki z miękkim włosiem ani grzebienie. Grzebienie z metalowymi zębami sprawdzą się za to do rozplątywania kołtunów. 

Czesanie psa w okresie linienia

Szczególnie często, bo nawet codziennie należy czesać psa w okresie jego linienia. Ten przypada różnie, w zależności od rasy, natomiast najczęściej jest to pora wiosenna oraz jesienna, przy czym wiosna jest pod tym względem znacznie trudniejsza. Codzienne czesanie jest jedyną metodą, aby zapobiec plątaniu sierści psów, szczególnie tych długowłosych oraz sposobem na zachowanie względnej czystości w domu. 

Właśnie wiosną linienie jest bardziej problematyczne, ponieważ psy zrzucają gruby podszerstek, przygotowując się tym samym do upalnego lata. Wrzucanej sierści jest więc więcej. Okres silnego linienia to średnio 2-3 tygodnie. Pamiętaj, że w tym czasie samopoczucie zwierzęcia może się nieco pogorszyć. 

Aby przetrwać linienie psa komfortowo i wesprzeć pupila w tym procesie, warto wykonywać dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Przyda się regularna kąpiel co kilka dni, która da ukojenie wrażliwej skórze. Silny strumień wody spłucze również resztki gubionej sierści. 

Co istotne, przez cały rok dbaj o dietę psa. Okazuje się, że ta zbilansowana i wartościowa pozwala zachować kondycję sierści na właściwym poziomie. Niedobór cennych witamin i minerałów przyczyni się zaś do jeszcze bardziej intensywnego linienia i złego stanu skóry. Sierść będzie słaba, z tendencją do nadmiernego wypadania i to nie tylko w okresie wiosennym czy jesiennym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here