fasola na diecie
fot. pexels.com

Spożywanie warzyw przynosi mnóstwo korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu, gdyż warzywa są bogate w wiele składników odżywczych oraz mineralnych. Jednakże nie wszystkie warzywa są wskazane na diecie redukującej kilogramy. Czy fasola należy do nich również? Sprawdź!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/fasola-podczas-odchudzania/

Właściwości fasoli

Fasola to roślina, która pochodzi z rodziny bobowatych i ma mnóstwo właściwości i wartości odżywczych. Wszystkie odmiany fasoli zawierają mnóstwo białka roślinnego, które jest cenne w diecie, zwłaszcza wegetariańskiej.

Poszczególne gatunki fasoli różnią się od siebie, zwłaszcza wielkością i barwą. Fasole, jakie można spotkać to fasola biała, beżowa z ciemnymi cętkami, zielona drobna, różowa i czarna. Również do fasoli zaliczają się azjatyckie odmiany nasion aduki oraz mung.

Fasola jest również bogata w potas, wapń oraz fosfor, nie posiada sodu, jak roślina jej podobna, czyli groch. W niektórych jej odmianach również pojawia się żelazo oraz kwas foliowy, selen oraz cynk. Fasola ma również bardzo lekkostrawną skrobię i substancje, które hamują rozrost tkanek nowotworowych. W jej składzie jest również rozpuszczalny błonnik, który wspomaga usuwanie nadmiaru cholesterolu z organizmu.

Dla kogo fasola?

Fasola ma jedną ogromną wadę – powoduje wzdęcia oraz gazy, co może również pobudzać inne, nieprzyjemne dolegliwości wśród osób, które mają problemy żołądkowo-jelitowe. Kiełki fasoli z kolei wzmacniają układ odpornościowy i nerwowy, a także są zalecane przy zespołach chronicznego i wiosennego zmęczenia.

Ponadto fasola zwiera mnóstwo białka roślinnego, które może i jest mniej wartościowe niż białko zwierzęce, ale za to jest ona również bogata w witaminy z grupy B, zwłaszcza w tiaminę, która działa przeciwdepresyjnie, a także poprawia pamięć i zdolność logicznego myślenia.

Fasoli nie powinno się spożywać w wersji puszkowej, gdyż to nie zbyt dobry wybór. Wnętrze puszek jest pokrywane niezdrową substancją, która może oddziaływać na funkcjonowanie układu hormonalnego. Lepiej wybierać tę świeżą lub ze słoiczków!

Przeczytaj też: http://www.dessire.pl/dieta-holenderska/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here