jak wybrać dobry czytnik

E-booki możesz oczywiście czytać na smartfonie lub tablecie, jednak jeżeli robisz to często, to powinieneś zainwestować w sprzęt, który jest do tego przeznaczony. Ma to duże znaczenie dla komfortu czytania, ale również dla zdrowia Twoich oczu. Już nie tylko książki w wersji elektronicznej zastępują ich wersję papierową, ale też dużą popularnością cieszy się e-prasa. Zarówno e-gazety, jak też e-booki możesz czytać na czytnikach. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Czy ekran jest wystarczająco duży?

Zależy Ci, żeby był mobilny, poręczny i mieścił się do Twojej torebki lub plecaka. Pamiętaj jednak, że zakup czytnika ze zbyt małym ekranem oznacza, że Twoje oczy przy dłuższym czytaniu będą się szybciej męczyły. Najbardziej optymalnym wyborem będzie czytnik z ekranem 6 cali, jego wielkość to 12 x 9 cm. Mniejszy 5-calowy nie zapewni Ci wystarczająco dużego komfortu, jeżeli czytasz częściej i dłużej.

E-prasa coraz częściej gości na naszych czytnikach. Zwróćmy więc uwagę na jej styl i format. Stronice mają zazwyczaj kilka kolumn, a więc rozmiar czcionki jest mniejszy. Jeżeli na co dzień wybierasz raczej e-gazety, a rzadziej książki w wersji elektronicznej, to powinieneś rozważyć zakup czytnika z większym ekranem – 8-10 cali. Na pewno pozwala na wygodniejsze czytanie wielokolumnowych PDF, ale nie jest bez wad – jest znacznie mniej poręczny niż jego mniejsze odpowiedniki.

Czytniki z ekranem e-papierowym

Są oczywiście czytniki z ekranem LCD, które charakteryzują się niską ceną i jednocześnie nie najlepszą jakością. Dlaczego nie są warte polecenia? Przede wszystkim dlatego, że podczas czytania bardzo męczą się oczy, wzrok pogarsza się szybciej, a komfort czytania jest mniejszy.

Czym jest wspomniany papier elektroniczny? Jest e-book, e-prasa, więc musi być również e-papier! To wyświetlacz do złudzenia przypominający tradycyjną książkę. Jak to działa? Za pośrednictwem impulsów elektrycznych niewielkie kuleczki atramentu układają się w piksele, co tworzy ciemny napis na jasnym tle. E-papier w przeciwieństwie do ekranów LCD nie świeci, a więc również nie męczy naszych oczu. Aby skorzystać z takiego czytnika potrzebujemy dodatkowego światła – światła dziennego. Aby umożliwić komfortowe czytanie wieczorem, producenci wzbogacają swoje modele czytników o wbudowane oświetlenie.

E-papier ma jeszcze inne zalety – ekran nie odbija światła, możliwe jest czytanie w pełnym słońcu na plaży czy w ogrodzie, tekst jest czytelny niezależnie od kąta położenia ekranu, czytnik jest lekki, natomiast jego bateria charakteryzuje się długim czasem pracy.

Oświetlenie i ważne funkcje

Większość czytników wyposażonych jest w oświetlenie, szczególnie kiedy wybieramy spośród tych z e-papieru. Warto jest je mieć, szczególnie jeżeli czytamy wieczorem, dużo podróżujemy czy po prostu cenimy sobie wysoki komfort czytania niezależnie od warunków.

Podstawą funkcją czytnika jest oczywiście otwarcie e-booka i umożliwienie jego czytania. Warto jest jednak, kiedy ma on również dodatkowe funkcjonalności, jak np. słownik polsko-angielski i angielsko-polski. Jeżeli interesuje Cię e-prasa, to szukaj czytników z dostępem do Internetu. Dzięki temu będziesz mógł zdalnie wysyłać pliki na czytnik, zintegrować urządzenie z chmurą Google i zainstalować dodatkowe aplikacje wspomagające czytanie. E-booki czytamy na czytnikach już od dłuższego czasu, e-prasa jest w fazie prężnego rozwoju, jednak statystyki jednoznacznie wskazują na rosnącą popularność tej formy czytania gazet. Przyczyniła się do tego poszerzająca się nieustannie oferta e-gazet, czego przykładem jest m.in. strona Prenumerata Ruch.

Czytaj dużo, czytaj dobrze, czytaj zdrowo – na dobrym urządzeniu, dbając o swój komfort oraz wygodę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here