Ciało ludzkie składa się w ponad 60% z wody. Ma ona więc fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, umożliwiając między innymi krążenie krwi, trawienie, wchłanianie, przeprowadzanie różnorodnych procesów komórkowych oraz pozwalając na efektywną termoregulację. To tylko kilka przykładów, które pokazują, dlaczego tak ważne jest picie każdego dnia odpowiedniej ilości wody. Pojawia się jednak pytanie – jaką wodę wybrać? Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów: mineralna, źródlana, stołowa i lecznica. W takim razie, która z nich będzie najlepsza? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, to koniecznie przeczytaj ten niezwykle ciekawy artykuł.
Woda mineralna a źródlana
Na początek warto wyjaśnić czym różnią się te dwa, najbardziej popularne rodzaje wód dostępnych w sklepach. Cechą wyróżniającą jest ilość składników mineralnych, rozpuszczonych w danej wodzie. Dla źródlanej wartość ta jest niska, dzięki czemu jest ona bardziej miękka, co sprawia, że nadaje się na przykład do parzenie herbaty i kawy. Woda mineralna jest nasycona związkami mineralnymi – w zależności od stężenia wyróżnia się wody niskozmineralizowane, średniozmineralizowane i wysokozmineralizowane.
Woda mineralna – gazowana, czy niegazowana?
Woda mineralna gazowana to taka, która jest nasycona dwutlenkiem węgla. Jego stężenie może być różne: wody niskonasycone mają stężenie poniżej 1500 mg/l, średnionasycone od około 1501 mg/l do 4000 mg/l, natomiast wysokonasycone powyżej 4001 mg/l. Taka woda wzmaga apetyt i pobudza trawienie, a dodatkowo wiele osób uważa, że ma lepszy smak. Należy jednak pamiętać, że nie dla każdego jest wskazana – osoby dotknięte zespołem jelita drażliwego czy problemami z nadciśnieniem powinny wybrać wodę mineralną niegazowaną.
Woda mineralna – skład
Główne składniki wody mineralnej to: wodorowęglany, fluorki, chlorki, wapń, potas, sód i magnez. Wody bogate w wodorowęglany alkalizują kwaśną treść żołądka, dlatego polecane są dla osób z nadkwasotą. Sód utrzymuje w organizmie odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową, ale powinno wybierać się wody niskosodowe, z uwagi na fakt, że zazwyczaj w diecie jest już wysoka zawartość tego minerału. Magnez jest niezbędny dla budowy kości oraz równowagi układu nerwowego i mięśniowego. Przy niedoborach pojawiają się skurcze oraz ogólne rozdrażnienie. Fluor również odpowiada za budowę kości i zębów, dodatkowo wpływając na gospodarkę wapnia i fosforu w organizmie.
Woda źródlana
Niska zawartość składników mineralnych (wynosząca około 200-500 mg/l) sprawia, że woda mineralna może być spożywana bez ograniczeń wiekowych, zdrowotnych czy ilościowych. Dzięki temu może być stosowana do przyrządzania posiłków (w tym tych dla dzieci), do parzenia herbaty i kawy, a także przez kobiety w ciąży. Pomimo niskiego mineralizowania zawiera takie związki jak między innymi magnez, wapń, sód i wodorowęglany.
Woda źródlana – gazowana, czy niegazowana?
Chociaż wodę źródlaną można pić bez ograniczeń, to już jej gazowana wersja, może być dla niektórych osób niekorzystna. Podobnie jak w przypadku gazowanej wody mineralnej, nie powinny po nią sięgać osoby mające zespół jelita drażliwego, dzieci czy kobiety karmiące piersią. Ponadto woda gazowana szybciej gasi pragnienie, przez co może powodować wypijanie mniejszej ilości wody, niż potrzebuje organizm do sprawnego funkcjonowania.
Woda stołowa
Woda stołowa powstaje poprzez zmieszanie wody źródlanej z mineralną lub poprzez dodanie do niej składników mineralnych. Dostępna jest w formie gazowanej lub niegazowanej. Tego rodzaju woda pełni funkcję profilaktyczną i zdrowotną, a jej skład jest często dostosowany do potrzeb konkretnej grupy konsumentów, na przykład kobiet w ciąży. Modyfikowane proporcje składników mineralnych sprawiają, że tego rodzaju produkty nie mogą być reklamowane jako naturalne, co nie zmienia faktu, że mogą być bardzo zdrowe.
Woda lecznicza
Wody lecznicze należą do naturalnych wód podziemnych, niezanieczyszczonych chemicznie i mikrobiologicznie. Cechują się wysoką zawartością składników mineralnych, wynoszącą nie mniej niż 1000 mg/l (przy czym najczęściej wartość ta przekracza 4000 mg/l, a może sięgać nawet 24000 mg/l) lub w składzie ma specyficzne jony lecznicze, takie jak między innymi jony żelazowe, fluorkowe czy jodkowe. Charakteryzują się również naturalną zmiennością cech fizycznych i chemicznych.
Woda lecznicza – kuracja
Wody lecznicze są bardzo korzystne dla zdrowia i są pomocne w wielu dolegliwościach. Należy jednak pamiętać, że ich stosowanie jest podobne do kuracji lekami. Powinny więc być spożywane pod nadzorem lekarza. Taka kuracja trwa zazwyczaj 3-4 tygodnie. Wody lecznicze mogą być stosowane na konkretne schorzenia na przykład układu moczowego, lub mieć oddziaływanie ogólnoustrojowe.
Woda lecznicza – właściwości
Właściwości wody leczniczej zależą od ilości i proporcji zawartych w niej składników oraz czasu spożywania. Woda lecznicza może być korzystna w przypadku dolegliwości związanych z nerkami, jelitami, trzustką, reumatyzmem, cukrzycą, dną moczanową, a także w walce ze zgagami.