Jak dbać o oczy, by służyły niezawodnie przez długie lata? Codziennie wykonuj ćwiczenia oczu, poprawiające wzrok. To proste i nie wymaga żadnych nakładów. Kiedy warto wykonywać ćwiczenia oczu, poprawiające wzrok? Gdy jesteś zmęczona lub przeżywasz silny stres, zwykle gorzej widzisz. Przed oczyma pojawiają się plamy, zygzaki, a obraz staje się nieostry. W stresie masz też usztywnione mięśnie poruszające gałką oczną. Ich długotrwałe napięcie powoduje, że się męczą i gorzej spełniają swoje funkcje. W latach 20. ubiegłego wieku amerykański okulista William H. Bates, twórca wizjonetyki (ćwiczeń relaksujących oczy), stwierdził, że napięcie jest głównym wrogiem oczu, dlatego jak najczęściej trzeba robić ćwiczenia rozluźniające. Niektóre wady wzroku (krótko- i dalekowzroczność, zez) można wręcz korygować za pomocą określonych ćwiczeń odprężających. Systematycznie wykonywane ćwiczenia oczu mogą zmniejszyć wadę nawet o 20 proc.

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na odprężenie oczu i umysłu jest tzw. palmowanie.

Ćwiczenia oczu – gimnastyka

wzrokGimnastykę oczu można robić gdziekolwiek, np. w trakcie kilkuminutowej przerwy w pracy, a nawet podczas jazdy autobusem. Ważne jest, by ćwiczenia były systematycznie powtarzane kilkanaście razy dziennie. Byłoby idealne, gdyby w ciągu dnia zajęły ci w sumie ponad pół godziny. Pamiętaj, by tę gimnastykę wykonywać tylko wówczas, gdy jesteś odprężona. Dlatego wzmacnianie mięśni oka powinien poprzedzić relaks: kilka głębszych oddechów, rozluźnienie mięśni karku (nawet krótki masaż), dłuższe patrzenie na kojącą zieleń w domu lub za oknem.

Ćwiczenia oczu – palming

Natura chciała pierwotnie, by oczy ludzkie pracowały w dzień i odpoczywały w nocnych ciemnościach. Ów naturalny porządek wywrócony został przez rozwój cywilizacyjny i wprowadzanie coraz doskonalszych sztucznych źródeł światła. Zmuszasz oczy, by przy tym świetle pracowały coraz dłużej. Nic dziwnego zatem, że protestują! Jeśli chcesz zachować je w zdrowiu, musisz pozwolić, by odpoczywały w odprężającym je mroku. Najprostszą i zarazem najskuteczniejszą metodą jest właśnie palming. Usiądź na krześle z prostym oparciem i przysuń się do stołu. Siedź prosto, tak by plecy i kark utrzymać w jednej linii. Nie pochylaj głowy do przodu. Oba łokcie oprzyj na blacie (aby utrzymać właściwą pozycję, możesz coś pod nie podłożyć). Rozgrzej dłonie, pocierając nimi energicznie jedna o drugą, a następnie ułożonymi tak, jakbyś chciała nabrać w nie wody, zakryj oczy w ten sposób, by ich palce skrzyżowały się na czole nad linią brwi. Nie zamykaj oczu, by skontrolować prawidłową pozycję dłoni – nie powinno przez nie przenikać światło, ręce nie mogą też dotykać oczu ani uciskać nosa. Palce, powieki i brwi muszą być całkowicie rozluźnione. Zacznij głęboko oddychać. Teraz powoli zamknij powieki. Spróbuj przywołać w myślach jakieś miłe wydarzenie, które Cię ostatnio spotkało. Przypominaj sobie i odtwarzaj wszelkie detale przez nie więcej niż 10 min. Po tym czasie przed oczami powinna pojawić się czerń. Im jest głębsza, tym ćwiczenie było bardziej udane. Teraz, mrugając, otwórz oczy. Nie zapominaj o głębokim, powolnym oddychaniu.

Ćwiczenia oczu – słońce, koła, ósemki

Nikt nie powinien patrzeć prosto w słońce, ale „patrzenie” z zamkniętymi powiekami jest także zalecane w ćwiczeniach opracowanych przez doktora Batesa. Blask słońca pobudza nerwy siatkówki, krążenie krwi i sprzyja produkcji witaminy D.

1. W każdy słoneczny ranek powinnaś z zamkniętymi oczami „patrzeć” przez kilka minut w słońce. Przy tym powoli poruszaj głową: w górę i w dół, w prawo i w lewo, zawsze tak, aby promienie słoneczne padały na twarz ze wszystkich stron. Zanim oczy przyzwyczają się do tego ćwiczenia, mogą trochę boleć i łzawić. Możesz więc na początku przesłaniać dłonią raz jedno, a raz drugie oko.

2. Najzdrowszą dla oka figurą geometryczną jest koło. Przyklej na ścianie, na wysokości oczu, dużą, czarną kropkę. Stań w odległości około metra od niej. Patrz na nią, głęboko oddychając. Gdy zauważysz, że kropka zaczyna się w środku rozjaśniać, a wokół niej powstaje biała otoczka – przenieś wzrok na ścianę. Powinna się na niej „pojawić” biała kropka (odpowiednik tej czarnej, naklejonej na ścianie).

3. Oko odpręży się również i zrelaksuje, gdy wyobrazisz sobie przewróconą cyfrę osiem (albo znak nieskończoności) i będziesz wodzić wzrokiem po jej obwodzie. Ważne jest, aby ćwiczenie rozpocząć od lewej dolnej części brzuszka ósemki i prowadzić wzrok do skrzyżowania linii, kierując go ku górnej części prawego brzuszka.

Ćwiczenia oczu – żonglerka

Przygotuj 2 piłeczki o różnej wielkości i różnej wadze, ale takie, które wygodnie mieszczą się w dłoni. Podrzuć piłeczkę w górę jedną ręką, wstrzymaj oddech i skoncentruj się na śledzeniu wzrokiem jej lotu. Po jej złapaniu odetchnij kilka razy głęboko i zamrugaj powiekami. Podrzucaj piłeczkę raz niżej, raz wyżej i znów niżej, nie spuszczając jej z oka. Nie wyprzedzaj toru lotu piłki wzrokiem. Poproś kogoś bliskiego, by sprawdził, czy nie popełniasz tego błędu w czasie treningu. Jeśli tak, ćwicz do skutku. Następnie weź drugą piłeczkę do drugiej ręki. Najpierw podrzuć piłeczkę prawą dłonią, nie tracąc z nią kontaktu wzrokowego. Podczas gdy jest w locie, przełóż drugą piłeczkę z lewej dłoni do prawej. Lewą ręką złap spadającą piłeczkę i powtórz ćwiczenie, podrzucając teraz kulkę lewą dłonią. Podobny efekt osiągniesz, grając w badmintona, ping-ponga czy tenisa.

Ćwiczenia oczu – joga przy komputerze

Gdy czujesz, że oczy są zmęczone, zasłoń je na chwilę dłońmi. By nawilżyć oczy, co pół godziny rób przerwy na szybkie mruganie. Jak najczęściej odrywaj wzrok od monitora i patrz w dal, najlepiej na zieleń za oknem. Po godzinie pracy przed monitorem zrób 5-minutową przerwę. W tym czasie rysuj palcem na blacie biurka koła różnej wielkości, wodząc wzrokiem za palcem. Co pół godziny przenieś spojrzenie na dowolny przedmiot i obrysuj go wzrokiem. Od czasu do czasu zastosuj „jogę” dla oczu, czyli spójrz kolejno: w górę, potem w dół, w lewo i w prawo, w górny lewy róg monitora i w jego górny prawy róg, w dolny lewy róg i w dolny prawy róg. Na koniec narysuj oczami koła – raz w jedną, raz w drugą stronę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here