Co zrobić, gdy dziecko ma skórę atopową?

Skóra atopowa to dość częsta dolegliwość, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nie ma skutecznego lekarstwa na nią, aczkolwiek są sposoby na złagodzenie nieprzyjemnych objawów związanych z tym schorzeniem.

Skóra atopowa – co to znaczy?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to choroba, która niestety towarzyszy przez całe życie. Zazwyczaj objawia się u nowo narodzonych maluszków oraz u dzieci mających 6–7 lat.  Szacuje się, że skóra atopowa jest problemem co piątej osoby na świecie. Nieco częściej dopada dziewczynki, aniżeli chłopców. AZS jest szczególnie dokuczliwa u najmłodszych, później – już nieco mniej. Aczkolwiek zawsze trzeba mieć tę chorobę na uwadze i pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry, by dolegliwości się nie nasiliły.

AZS – skąd się bierze?

Zanim rozpoczniemy walkę z AZS, warto wiedzieć skąd się bierze. Pojawiają się głosy, że może to być następstwem zbyt intensywnej higieny, jednak większość ekspertów jest zdania, że winne są geny. Jeśli skóra atopowa występuje u któregoś z rodziców, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że odziedziczy ją także dziecko.

Udowodniono też, że skóra atopowa występuje częściej u otyłych noworodków, niż u tych z niedowagą. Pojawiają się także teorie, jakoby ryzyko jej wystąpienia było wyższe u maluchów, które przed pierwszym rokiem życia były karmione krowim mlekiem.

Czego unikać, gdy dziecko ma skórę atopową?

Jeśli dziecko choruje na AZS, to konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Początkowo mogą one wydawać się uciążliwe, jednak z czasem „wchodzą w krew” i stają się czymś naturalnym – i dla malucha, i dla jego bliskich. Skóra atopowa jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Dlatego nie wolno nakładać dziecku wełnianych ubrań, które nie tylko podrażniają, ale nawet zdarza się, że ranią delikatną, cienką skórę. W przypadku AZS należy także unikać dymu papierosowego, który wbrew pozorom ma fatalny wpływ na kondycję skóry oraz miejsc brudnych, przepełnionych (może to przyczynić się do infekcji). Warto także wystrzegać się pomieszczeń, gdzie jest włączona klimatyzacja. Może i zapewnia przyjemne ochłodzenie, jednak nie jest najzdrowsza. Należy także zrezygnować z basenów z chlorowaną wodą, a jeśli już z nich korzystamy, nie wolno zapominać o dokładnym opłukaniu i odpowiednim nawilżeniu skóry po kąpieli.

Skóra atopowa – jak o nią dbać?

Skóra atopowa wymaga szczególnie dokładnej i specjalistycznej pielęgnacji. Trzeba korzystać z odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do niej. W przypadku najmłodszych doskonale sprawdzają się łagodzące olejki do ciała i włosów, które mają neutralne pH i chronią barierę lipidową skóry. Warto sięgać po kosmetyki cenionych marek np. Mixa, Ziaja czy Eucerin. Skóra atopowa nie powinna być myta zwykłym mydłem ani żadnymi preparatami z barwnikami czy składnikami perfumowanymi. Po każdej kąpieli należy użyć np. oliwki, by natłuścić skórę. Sprawdzą się też półtłuste i tłuste kremy, trzeba tylko zwracać uwagę na ich skład, nie mogą mieć konserwantów i substancji podrażniających.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here