nauka
fot: pixabay.com

Odwieczny problem z którym spotyka się każdy uczeń, student a zapewne też osoba dorosła, która podjęła w swoim życiu nowe wyzwanie dotyczące studiów,  lub też szeroko rozumianego rozwoju kompetencji zawodowych.  Co zrobić aby nam się chciało tak jak nam się nie chce, mówi dowcip powtarzany przez rzesze studentów.

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/jak-sie-zmotywowac-do-nauki/

Przyczyną tej niechęci do podjęcia efektywnej i skutecznej nauki nasz mózg, który kojarzy proces nauki z czymś mało przyjemnym. Przyczyną tego mogą być zarówno złe skojarzenia np. ze szkoły podstawowej gdzie proces nauczania nie zachęcał na do kreatywnych działań a wręcz przeciwnie ukierunkowany był na machinalną, automatyczną naukę pod dyktando nauczycieli realizujących program według utartych schematów. Jeżeli taki proces trwał długo, utrwalił w nas przekonanie, że nauka to bardzo ciężka praca, która kojarzy się pracą i trudem pozbawionym zasłużonej nagrody.

Pozytywna dyscyplina

I tutaj dochodzimy do jednego z ważniejszych motywatorów i wyznaczników naszego skutecznego procesu nauczania. Warto nagradzać.

Jeżeli wyrobimy w sobie zdrową dyscyplinę polegającą na planowaniu poszczególnych etapów nauki, kończących się dla nas jakąś specjalną nagrodą, jestem pewny, że nasza motywacja bardzo wzrośnie.

Wystarczy wykonać proste ćwiczenie z samym sobą.

  1. Zaplanuj wcześniej jaką partę materiału chcesz dziś przepracować.
  2. Pomyśl, ile masz czasu aby zrealizować ten materiał. Czy czas jaki sobie wyznaczyłeś jest realny?
  3. Podziel wyznaczony materiał na części tak abyś miał/miała poczucie, że w tym procesie posuwasz się do przodu i widzisz tego efekty.
  4. Ustal system nagród ale również kar jakie możesz stosować wobec siebie.

Dobrym sposobem jest metoda małych nagród, nie musisz wyznaczać sobie olbrzymich celów już na starcie. To może nawet demotywować jeżeli nie uda Ci się spełnić założeń. Warto przyjąć na początek, że zaczynasz z  małą partią materiału, którą chcesz opracować w ciągu 45 minut. Jeżeli się to uda wówczas przygotujesz sobie w czasie przerwy jakąś pyszną i zdrową przekąskę.

Przy tam założeniu na pewno zaczniesz się uczyć skutecznie za, co ważniejsze zadbasz o swoje zdrowie.

Przeczytaj też: http://www.suplementyzdrowia.pl/jak-zwalczac-zly-cholesterol-idl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here