Cytomegalia jest to choroba wirusowa i mimo zagadkowej nazwy występuje dość często. Wywołuje ją cytomegalowirus pochodzący z tej samej kategorii co wirus wywołujący półpasiec, ospę wietrzną czy opryszczkę. Tego wirusa nie mogą przenosić zwierzęta. Cytomegalię zalicza się do chorób wenerycznych a atakuje głównie gruczoły ślinowe. Choroba ta występuje na całym świecie a pierwszy raz zaobserwowano ją już w 1956 roku. Chociaż dolegliwość ta nie jest niebezpieczna to może wyniszczać organizm, dlatego leczenie jest konieczne.
Zarazić można się poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami ciała takimi jak: mocz, łzy, ślinę bądź kontakty seksualne, poprzez transfuzję krwi oraz transplantację narządów. Ponadto matka, która jest nosicielką wirusa może zarazić dziecko już w życiu płodowym bądź karmiąc je piersią.
Drogi zarażenia się cytomegalią wyróżniamy dwie: wrodzoną oraz nabytą. Zakażenie pierwotne zwykle objawia się bardzo łagodnie lub objawy w ogóle nie występują. Czasem powiększone są węzły chłonne, śledziona, wątroba. Występować może zapalenie gardła, chory skarży się na bóle głowy lub mięśni. Temperatura ciała może być podwyższona, chory jest zmęczony i kaszle.
Cytomegalia jest niebezpieczna zwłaszcza dla osób, u których występuje obniżona odporność. Może powodować wówczas nawet zapalenie płuc, mózgu, wątroby czy nerek.
Zajście w ciąże przez kobietę chorą na cytomegalie niesie szereg zagrożeń dla płodu. Niekiedy zdarza się, że chora poroni, przedwcześnie rodzi lub dziecko rodzi się martwe czy z zespołem wad wrodzonych. Gdy u nowonarodzonego dziecka zdiagnozuje się zakażenie wirusem należy natychmiast wdrożyć leczenie. Podaje się wtedy preparaty, które mają na celu zahamować rozmnażanie się wirusa. Terapia trwa tylko dwa tygodnie ale przez najbliższy rok dziecko musi znajdować się pod stałą kontrolą lekarza.
Aby rozpoznać obecność wirusa wykonuje się badania krwi oraz moczu. Badania te są zlecane najczęściej w ciąży, gdyż obecność wirusa niesie zagrożenie dla płodu. Bada się pod tym kątem również noworodki, które po narodzeniu mają zaburzenia jelitowe bądź żółtaczkę.

http://super-fit.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here