Ból w okolicach pępka – co może być przyczyną?


Ból brzucha, to trzeba przyznać, że pojęcie nie konkretne, ponieważ ból może znajdować się w różnych częściach brzucha, na przykład w nadburzuszu, podbrzuszu, śródbrzuszu, po prawej albo lewej stronie. Czym może być spowodowany ból okolicy pępka, czego może być objawem, czy jest to poważna dolegliwość, z którą powinniśmy koniecznie udać się do lekarza specjalisty? Ból w okolicy pępka może mieć wiele przyczyn – od zbyt ciasnego ubrania po poważne choroby, wymagające natychmiastowej interwencji chirurga. Źródłem bólu w okolicy pępka może być jelito cienkie (czyli końcowy odcinek jelita krętego, kątnica, wstępnica), wyrostek lub prawa połowa jelita grubego. W przypadku kobiet, ból wokół pępka może pojawiać się również w trakcie owulacji. Ból w okolicy pępka może być nagły i kłujący lub przewlekły, niekiedy przypomina kolkę. Zanim zaczniesz się nim niepokoić, zastanów się, kiedy odczuwasz dolegliwości – być może przyczyny bólu w okolicy pępka są bardzo prozaiczne: zbyt ciasne ubranie powodujące ucisk często sprawia, że pojawiają się dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej. Zdarza się też, i to nie tylko w przypadku alergików, że pasek z metalową klamrą staje się przyczyną bolesnej opuchlizny i swędzącej wysypki.

ból pępkaCo powoduje ból w okolicy pępka?

Jeśli ból jest odczuwany w pobliżu pępka, może być związany z zaburzeniem funkcjonowania jelita cienkiego lub stanem zapalnym wyrostka. Wyrostek to mały woreczek o kształcie palca, który w przypadku zatkania lub niedrożności może stać się ogniskiem stanu zapalnego i wypełnić się ropą. Bez podjęcia leczenia zainfekowany wyrostek może pęknąć i wywołać groźną infekcję – zapalenie otrzewnej. Oprócz bólu brzucha zapalenie wyrostka może wywołać nudności, wymioty, utratę apetytu, gorączkę oraz silną chęć wydalania gazów lub wypróżnienia. Jeżeli dolegliwości bólowe są skoncentrowane nad pępkiem, przyczyną bólu mogą być problemy żołądkowe. Niemijający ból w tym miejscu może oznaczać również problem z dwunastnicą, trzustką lub woreczkiem żółciowym. Z kolei ból brzucha pod pępkiem, który rozprzestrzenia się na jedną ze stron tułowia może być sygnałem problemów z okrężnicą. Ból brzucha u kobiet może oznaczać również infekcję dróg moczowych lub chorobę zapalną miednicy.

Ból w okolicy pępka, któremu towarzyszy opuchlizna

Jeśli bólowi w okolicy pępka towarzyszy opuchlizna, to może oznaczać, że przyczyną jest:

1. przepuklina pępkowa – potwierdzenie uzyskuje się po badaniu palpacyjnym i wykonaniu USG

2. czyrak – konieczne jest zastosowanie antybiotyku miejscowo i również doustnie

3. ropień – zwykle należy go naciąć i zdrenować, konieczne jest przyjmowanie antybiotyku

Ból i wyczuwalne bicie serca w okolicy pępka

Wiele szczupłych osób uskarża się na takie objawy, ale w ich przypadku rzadko mają one podłoże patologiczne, są raczej normą. Zawsze jednak warto odwiedzić lekarza, bo tego typu objawy towarzyszyć mogą tętniakowi aorty brzusznej.

Ból w okolicy pępka u kobiet

Kobiety mogą odczuwać ból w okolicy pępka przede wszystkim z dwóch powodów:

1. pęknięcie pęcherzyka Graafa – ból owulacyjny, który pojawia się nagle między 10. a 16. dniem cyklu miesiączkowego po prawej lub lewej stronie pępka, może być dość ostry, trwa od kilku sekund do kilku minut

2. zapalenie przydatków – nagły skurczowy ból po obu stronach pępka, nasilający się podczas stosunku, może również promieniować do pachwin i ud; towarzyszą mu osłabienie, gorączka lub stan podgorączkowy, niekiedy pojawiają się także nudności, wymioty (wskutek podrażnienia otrzewnej) oraz biegunka

Ból w okolicy pępka w ciąży

W ciąży bóle brzucha w okolicy pępka, często promieniujące na boki i zdaniem wielu kobiet przypominające wbijanie szpilki albo kolkę, spowodowane są przede wszystkim rozrastaniem się macicy, która uciska jelita i pęcherz.

Ból w okolicy pępka, jakie badania?

Badania laboratoryjne mogą okazać się niezwykle przydatne w ocenie stanu klinicznego pacjenta z bólem brzucha w okolicy pępka. Jednakże z uwagi na brak wystarczającej specyficzności rzadko pozwalają one na postawienie właściwej diagnozy.

W warunkach izby przyjęć szpitala powinno się wykonać lub oznaczyć badania, takie jak:

morfologia krwi obwodowej,

1. stężenie elektrolitów (Na, K, Mg, Ca, Cl, P),

2. stężenie glukozy (glikemia przygodna),

3. stężenie mocznika i kreatyniny,

4. aktywność enzymów trzustkowych (amylaza i lipaza),

5. aktywność enzymów wątrobowych (AspAT, AlAT, GGTP, ALP),

6. stężenie bilirubiny,

7. badanie stolca na obecność krwi utajonej (FOBT lub FIT),

8. badanie elektrokardiograficzne (EKG) oraz stężenie troponin sercowych lub CK-MBmass (w celu wykluczenia maski brzusznej zawału mięśnia sercowego).

9. parametry układu krzepnięcia (INR, APTT),

10.grupa krwi wraz z próbą zgodności krzyżowej.

Dwa ostatnie badania są niezwykle istotne w przypadku planowanej interwencji chirurgicznej.

Znacznie więcej informacji mogą przynieść badania obrazowe. Zwykle w pierwszej kolejności jest to badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej oraz RTG przeglądowe jamy brzusznej promieniem poziomym. W razie wątpliwości wykonuje się tomografię komputerową (TK) lub rezonans magnetyczny (MR) jamy brzusznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here