Biust po ciąży – jak zachować jędrne piersi podczas karmienia

Piersi po karmieniu wcale nie muszą być obwisłe i rozciągnięte. Ćwiczenia, masaże, stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych oraz właściwie dobrany stanik pozwolą ci długo cieszyć się zdrowym i jędrnym biustem. Oczywiście, od momentu zakończenia karmienia dziecka minie kilka tygodni, zanim piersi powrócą do formy sprzed ciąży. Nieprawdą jest jednak, że zostając mamą, musisz pożegnać się z pięknym biustem. Twoje piersi mogą być nadal jędrne i kuszące. Wystarczy im w tym pomóc.

Pielęgnacja biustu w czasie ciąży

By zminimalizować proces, który kosmetolodzy nazywają „utratą elastyczności piersi”, powinnaś codziennie nakładać krem lub żel, który uelastyczni i napnie skórę podtrzymującą biust. Takie kosmetyki zawierają składniki poprawiające mikrokrążenie krwi, napinające skórę, pobudzające produkcję kolagenu, który odpowiada za sprężystość skóry. Większość z nich zapobiega dodatkowo powstawaniu rozstępów. Nakładaj go delikatnie, okrężnymi ruchami od dołu ku górze; zacznij od pachy, przesuwając dłoń do mostka, potem ku szyi i dalej do obojczyka. Omijaj brodawki, bo ich stymulacja powoduje wydzielanie się oksytocyny i może wywołać skurcze. W ciągu dnia, kiedy tylko masz wolną chwilę, złóż dłonie jak do modlitwy i na zmianę przyciskaj je do siebie i puszczaj – to ćwiczenie wzmacnia mięśnie podtrzymujące biust. Gdy bierzesz prysznic, przez pięć minut masuj piersi na przemian ciepłą i chłodną wodą (temperaturę wody zmieniaj co pół minuty) – pod wpływem chłodu skóra się napina, a mięśnie wokół biustu kurczą się, przez co piersi lekko się unoszą. Raz na jakiś czas możesz wybrać się do kosmetyczki na zabieg ujędrniający skórę. Godne polecenia są maski chłodzące, które zastygając na skórze, napinają ją. Przed zabiegiem koniecznie powiedz kosmetyczce o ciąży. Zainwestuj też w biustonosz dostosowany rozmiarem do zmieniającego się biustu, który podtrzyma piersi i zapobiegnie ich opadaniu. Powinien mieć fiszbiny obejmujące całą pierś, tak by nie stykały się one ze sobą. Unikaj tzw. staników „rosnących” o numer – rozciągają się one pod biustem, nie dając piersiom właściwego podparcia.

Karmienie piersią

Biust po ciąży – jak zachować jędrne piersi podczas karmieniaNatura zaprogramowała kobiety na mniej więcej dwuletni okres laktacyjny. Jednak matki tak długo karmiące dzieci piersią należą do rzadkości. Karmienie naturalne trwa z reguły kilka miesięcy, a potem niemowlę odstawiane jest od piersi i przysposabiane do jedzenia mleka modyfikowanego. Powodem tej decyzji jest częste przekonanie wśród pań, że karmienie piersią negatywnie wpływa na wygląd biustu. Takie myślenie jest błędne. Po pierwsze, szkodzi dziecku, dla którego pokarm matki jest najlepszym pożywieniem bogatym w liczne przeciwciała. Po drugie, skrócenie okresu laktacji sprawia, że zostaje zakłócony naturalny cykl powrotu do dawnej sylwetki, a skóra piersi – które wciąż są przygotowane do gromadzenia mleka – nadal pozostaje rozciągnięta. Zanim skóra samoczynnie zacznie się kurczyć, musi minąć kilka miesięcy.

Pielęgnacja biustu po karmieniu

Odpowiednia bielizna w czasie karmienia piersią to nie wszystko. Aby pobudzić skórę biustu do szybszego kurczenia się i zadbać o jej większą elastyczność, należy stosować odpowiednie kremy i żele pielęgnacyjne oraz wykonywać codzienne ćwiczenia gimnastyczne. Jeśli masz taką możliwość, choć raz w tygodniu idź na basen. Pływanie, zwłaszcza żabką, świetnie modeluje kształt piersi. Bardzo dobrze na biust po karmieniu wpływają wodne masaże, które możesz wykonywać podczas wieczornej kąpieli. Przez około pięć minut naprzemiennie na każdą pierś kieruj strumień raz zimnej, raz ciepłej wody, wykonując okrężne ruchy. Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa więc ukrwienie skóry. Zimna natomiast obkurcza naczynka. W ten sposób pobudzane jest krążenie, co wpływa ujędrniająco na skórę. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć piersi ręcznikiem i wmasować okrężnymi ruchami krem lub żel ujędrniający biust. Sposobem na pozbycie się uczucia ciężkości piersi w ciągu dnia jest proste ćwiczenie. Najpierw napnij mięśnie barków, unosząc ramiona jak najwyżej. Taką pozycję utrzymaj na kilka sekund, po czym powoli, wraz z wydechem, rozluźnij je, swobodnie opuszczając ramiona do normalnej pozycji. Ćwiczenie powtórz kilka razy, pamiętając, by ruchy skoordynować z oddychaniem.

Chcesz ujędrnić biust? Ćwicz mięśnie klatki piersiowej!

Ćwiczenia są naprawdę bardzo, ale to bardzo ważne. To, czy piersi znów będą kształtne, zależy również od kondycji mięśni klatki piersiowej. Gdy je wzmocnisz, lepiej podtrzymają piersi. Poza wspomnianym ćwiczeniem z przyciskaniem dłoni polecamy pływanie, które doskonale wpływa na wygląd biustu. Możesz też robić pompki w wersji dla kobiet. Uklęknij, podpierając się rękami, i unieś podudzia tak, by łydki tworzyły z udami literę V. Zginaj ręce w łokciach, pilnując, by nie dotykać podłogi klatką piersiową. Skuteczne są też ćwiczenia z ciężarkami. Usiądź na krześle, chwyć ciężarki, unieś ramiona w bok i ugnij pod kątem prostym. Złącz ciężarki przed klatką piersiową, po czym odwiedź ramiona z powrotem na boki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here