Wakacje to czas, w którym przede wszystkim chcemy odpocząć. Stawiamy na komfort i wygodę, wylegujemy się na plaży czy przy basenie, korzystając z uroków kurortów nadmorskich. Większość z nas to właśnie wtedy pozwala sobie zaszaleć i stawia na to, co najlepsze, rozpieszczając swoje ciało i ducha. W poszukiwaniu najwyższego komfortu, warto postawić na bawełnę egipską, która jest idealnym materiałem na ręcznik plażowy.

Co należy wiedzieć o bawełnie egipskiej?

Jest to bawełna uważana za najszlachetniejszą na świecie. Jak sama nazwa wskazuje, uprawiana jest w Egipcie, w dolinie Nilu, gdzie panują optymalne warunki do jej rozwoju: wysoka temperatura i umiarkowana wilgoć. Dlatego też ten rodzaj bawełny ma dwa razy dłuższe i silniejsze włókna niż pozostałe odmiany. Spełniają kryterium ELS (extra-long staple), należąc tym samym do grupy bawełny długowłóknistej. Jednocześnie są one jedwabiste w dotyku i miękkie. Bawełnę egipską pielęgnuje się z najwyższą starannością, stawiając na tradycyjne metody uprawy. Ponieważ zbieranie maszynowe może uszkodzić roślinę, zbiera się ją ręcznie, dzięki czemu włókna pozostają nienaruszone i proste. Dodatkowo wybierane są jedynie w pełni dojrzałe owoce, co pozwala uzyskać jednakowy rozmiar włókien. To przekłada się również na najwyższą jakość splotów powstających z nich tkanin. Długie włókna zostają lepiej ze sobą połączone podczas tworzenia przędzy, dzięki czemu materiał jest mocny, trwały i odporny na uszkodzenia. Dla porównania – splecione włókna o różnej długości sprawiają, że tkanina jest nierównomierna i szybko się eksploatuje: mechaci i sypie. 

Ręcznik plażowy z bawełny egipskiej

Choć bawełna egipska jest nieco droższa od tradycyjnej bawełny o krótszych włóknach, warto postawić na ten materiał przy wyborze ręcznika plażowego. Dlaczego?

Ręcznika plażowego używamy w ekstremalnych warunkach – kontakt z piaskiem, palącym słońcem i słoną wodą może doprowadzić do szybkiego uszkodzenia włókien niskiej jakości, a bawełna egipska doskonale poradzi sobie w kontakcie z takimi czynnikami, dzięki czemu ręcznik posłuży nam przez kilka sezonów. Materiał nie niszczy się w praniu – wręcz przeciwnie – po każdym czyszczeniu jest coraz bardziej miękki i przyjemny w dotyku. Warto również zwrócić uwagę, jak bardzo podczas plażowania pożądana jest puszystość i jedwabistość ręcznika, który bardzo często zastępuje koc plażowy. Na miękkim materiale zdecydowanie wygodniej będzie rozłożyć się pod chmurką czy na leżaku. Bawełna egipska łączy wyjątkową trwałość oraz delikatność dla skóry, co szczególnie ważne jest podczas opalania czy dla osób skłonnych do alergii i podrażnień. Dodatkowo długie włókna doskonale wchłaniają wodę przy osuszaniu ciała oraz pozwalają mu oddychać i dobrze chłoną pot podczas opalania. Najlepszą gramaturą dla ręcznika plażowego z bawełny egipskiej jest 450-500 GSM – wtedy ręcznik będzie na tyle gruby, aby zapewnić komfort podczas plażowania oraz jednocześnie na tyle lekki, aby wygodnie było nieść go w torbie plażowej.

Źródło: Diuna24.pl – Ręczniki Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here